– W piątek (13 kwietnia) spotkaliśmy się z mieszkańcami gmin, na których Centralny Port Komunikacyjny będzie oddziaływał w sposób szczególny. Chcemy zwiększyć udział społeczności lokalnych w tej inwestycji – poinformował w rozmowie z dziennikarzami wiceminister infrastruktury i zarazem pełnomocnik ds. budowy CPK, Mikołaj Wild. Wkrótce specustawą dot. realizacji gigantycznego lotniska zajmie się Stały Komitet Rady Ministrów.
W ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje z mieszkańcami gmin, na których prawdopodobnie stanie Centralny Port Komunikacyjny. – Przedstawiliśmy im ustalenia, które zostały zawarte w ustawie. W dokumencie przewidzieliśmy mechanizmy, które zwiększają udział społeczności lokalnych, pochyliliśmy się nad tematami dotyczącymi wywłaszczeń, tak aby nie było wątpliwości, że będzie to ostateczność. Cała ustawa jest skonstruowana w ten sposób, aby ziemia pod lotnisko była nabywana w drodze umów sprzedaży – podkreślił wiceminister infrastruktury. Jak dodał, resortowi bardzo zależy na tym, by unikać przejmowania ziemi w drodze wywłaszczeń.
Wiceszef resortu podkreślił, że o tym, jaka to będzie ilość mieszkańców, których gruntami będzie zainteresowane ministerstwo, zadecydują wyniki analizy lokalizacyjnej, które trwają i będą do końca maja przeprowadzone. Nie chciał również zdradzić, jaka kwota jest przewidziana na wykup gruntów pod budowę megalotniska. – Będziemy płacić godziwie – uspokajał Wild.
Jednocześnie dodał, że ma świadomość tego, że wywłaszczeń nie będzie można uniknąć w 100%. – Do końca roku 2020 zostanie wydana ostateczna decyzja lokalizacyjna, która jednocześnie spowoduje przejście własności za odszkodowaniem, na tych gruntach, które nie zostaną nabyte w drodze kupna – mówił wiceminister Wild. Cały rok 2019 będzie więc przeznaczony na negocjacje z mieszkańcami. Na początku 2020 roku miałaby natomiast zapaść decyzja lokalizacyjna, a mieszkańcy mieliby wtedy 120 dni na wyprowadzkę.
Mikołaj Wild nie chciał zdradzić, o jakie działki konkretnie chodzi. Wiadomo, że jeśli jedna lokalizacja zostanie odrzucona jako docelowa dla powstania CPK, grunty pod nią zostaną przeznaczone na „Airport City”. Podkreślił również, że resort infrastruktury będzie chciał wyjaśnić wszelkie wątpliwości mieszkańcom, ale nie wyklucza, że mieszkańcy mogą i tak zorganizować referendum. – Oczywiście gdyby się ono odbyło, należałoby się zastanowić nad jego skutkami prawnymi – dodał.
Ustawa przyspieszająca proces budowy CPK również w piątek została skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów. – Oczekujemy, że zostanie w najbliższym czasie przedmiotem jej obrad, a następnie Rady Ministrów. Ten zapis znacząco przyspieszy proces inwestowania w Polsce – mówił Mikołaj Wild podczas spotkania z dziennikarzami.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.