Po słabszym okresie w analogicznym okresie poprzedniego roku finansowego poprawie uległa rentowność grupy, która w tym półroczu odnotowała zysk netto w wysokości 631 mln dolarów.
Przychody grupy Emirates w pierwszych sześciu miesiącach roku finansowego 2017-2018 wyniosły 13,5 mld dolarów, o 6 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (12,7 mld dolarów). Do tego wyniku przyczyniła się optymalizacja oferowania i rozwiązania zwiększające wydajność firmy, stabilny rozwój działalności i korzystniejszy kurs walut w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.
– Zaostrzająca się konkurencja zmusza nas do obniżania marż, ceny ropy wzrosły, a w wielu regionach świata trwa stagnacja gospodarcza i kryzys polityczny. Mimo to przychody i zyski grupy zwiększyły się – tłumaczy Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu grupy Emirates.
Emirates inwestuje we flotęNa poprawę rentowności przewoźnika miało też wpływ osłabienie dotychczas mocnego dolara amerykańskiego względem innych walut. Linie Emirates inwestują w najnowocześniejsze samoloty szerokokadłubowe w celu zwiększenia całkowitej wydajności i obsługi klienta. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku finansowego 2017-2018 pozyskały 10 szerokokadłubowych samolotów – cztery Airbusy A380 i sześć Boeingów 777. Do końca roku finansowego flotę zasili kolejnych dziewięć maszyn.
W pierwszym półroczu linie otworzyły dwa nowe połączenia pasażerskie – do Zagrzebia w Chorwacji i Phnom Penh w Kambodży. 30 września globalna sieć połączeń Emirates obejmowała 156 miejscowości w 84 krajach.
Emirates i flydubai: porozumienie codeshare
W lipcu przewoźnik
poinformował o nawiązaniu współpracy z flydubai, dzięki której obie linie zaoferują pasażerom nowe trasy w ramach uzupełniających się siatek połączeń i zoptymalizują operacje na lotnisku Dubai International. Ponadto linie Emirates zapowiedziały przedłużenie dotychczasowej współpracy z liniami Qantas.
W dniach od 1 kwietnia do 30 września 2017 r. linie Emirates przewiozły 29,2 mln pasażerów, o 4 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku.
Zwiększone dostawy na paliwoKoszty operacyjne Emirates wzrosły o 4 proc. przy zwiększeniu całkowitego oferowania o 2 proc. Ceny paliwa wzrosły średnio o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, głównie ze względu na wzrost cen ropy (o 11 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym) i zwiększenie dostaw paliwa o 3 proc. w związku z rozwojem operacji lotniczych floty Emirates. Paliwo wciąż stanowi największą część kosztów ponoszonych przez linie – 26 proc. kosztów operacyjnych, w porównaniu z 24 proc. w pierwszym półroczu poprzedniego roku.