W pierwszej połowie przyszłego roku PLL LOT uruchomi dwa nowe, bezpośrednie połączenia z rzeszowskiego lotniska Jasionka. Od 9 marca polski przewoźnik poleci z Rzeszowa do Tel Awiwu, a już 29 kwietnia połączy z Rzeszowem nowojorskie lotnisko Newark. Bilety na nowe połączenia LOT-u są już dostępne w sprzedaży.
Bezpośrednie rejsy między Rzeszowem a Newark będą obsługiwane raz w tygodniu – Boeingami 787 Dreamliner. Połączenie będzie realizowane przez cały rok. Start z lotniska w Newark planowany jest w niedziele o godz. 19:25, a lądowanie w Rzeszowie o 10:10 następnego dnia czasu miejscowego. Z Rzeszowa pasażerowie będą zaś mogli dotrzeć do Nowego Jorku bezpośrednio LOT-em w poniedziałki. Start o 14:10, żeby wylądować na lotnisku Newark o 17:40 – po uwzględnieniu różnicy czasu.
– Cieszymy się, że po 10 latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej. Przez te dziesięć lat potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął, dlatego nasze rejsy nie są już tylko doskonałą propozycją na wyjazdy rodzinne, ale też biznesowe. Dzięki przemysłowi rozwijającemu się w Dolinie Lotniczej, liczba osób i towarów pomiędzy USA a Podkarpaciem znacząco wzrosła. Łącznie pomiędzy Rzeszowem a Nowym Jorkiem podróżuje rocznie ponad 32 tys. osób. To stwarza ogromną biznesową szansę, z której nie mogliśmy nie skorzystać – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.
Oprócz połączenia z USA, już od od 11 marca LOT uruchomi połączenie z Tel Awiwu do Rzeszowa. Według rozkładu, z Tel Awiwu samolot będzie startował w niedzielę o godz. 20.50, żeby wylądować w Rzeszowie o 23.35. Start z Rzeszowa zaplanowany jest w poniedziałki o 6:05, a lądowanie w Tel Awiwie o 10:50.
Rośnie znaczenie Izraela– Połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem to brakujące ogniwo w naszej siatce połączeń z regionów do Izraela. Liczymy, że dzięki temu połączeniu wielu mieszkańców Podkarpacia wybierze izraelskie wybrzeże Morza Śródziemnego jako cel wiosennego czy letniego wypoczynku. Z drugiej strony, wielu mieszkańców Izraela będzie mogło bezpośrednio odwiedzić jeden z najważniejszych regionów Polski dla historii i kultury narodu żydowskiego. Od momentu uruchomienia tego połączenia LOT będzie oferował aż 21 rejsów tygodniowo między Polską a Izraelem – dodaje Rafał Milczarski.
Razem z uruchomieniem połączeń z Rzeszowa do Tel Awiwu wzrośnie też liczba połączeń między Warszawą a Tel Awiwem. Od marca LOT będzie obsługiwał tę trasę dwa razy dziennie od poniedziałku do niedzieli. Polskie linie lotnicze
podsumowały ostatnio połączenia z Warszawy na Bliski Wschód, podkreślając, że w tym kierunku drzemie ogromny potencjał nie tylko turystyczny, ale i biznesowy. Przez ostatnie 10 miesięcy LOT przewiózł na tych trasach aż 150 tys. pasażerów, czyli 2,5 razy więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Rzeszów będzie piątym, po Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie lotniskiem regionalnym w Polsce, oferującym loty do Izraela i równocześnie szóstym, licząc także połączenia z Lotniska Chopina.
– Uruchamiając loty z Jasionki do Newark dajemy ogromny impuls rozwojowy gospodarce naszego regionu. Już dziś nasi przedsiębiorcy z branży lotniczej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy spożywczej eksportują swoje produkty za ocean, a dzięki bezpośredniemu połączeniu ze Stanami Zjednoczonymi wymiana handlowa stanie się jeszcze łatwiejsza. Znacznie wzrośnie również nasza atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Połączenie z Nowym Jorkiem pozwoli także zacieśnić więzy z Polonią Amerykańską na wschodnim wybrzeżu USA, w znacznej części wywodzącą się z terenów dzisiejszego Podkarpacia – podkreśla Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. – Cieszę się, że dzięki nowej trasie z Rzeszowa do Tel-Awiwu otwiera się szansa na większą promocję Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Wierzę, że podróżni z Izraela odwiedzający miejsca pamięci skorzystają także z licznych atrakcji turystycznych dostępnych na Podkarpaciu – dodaje Ortyl.
Nowe połączenia za oceanW ramach połączeń dalekodystansowych także z Warszawy: do Nowego Jorku (JFK), Newark, Chicago, Los Angeles i Toronto oraz z Krakowa do Chicago. Od maja przyszłego roku LOT zacznie operować do Chicago i Nowego Jorku z Budapesztu. Bilety są już w sprzedaży. To będą pierwsze w historii LOT bezpośrednie połączenia do Stanów Zjednoczonych spoza Polski.
W sumie w sprzedaży połączeń dalekodystansowych w siatce przewoźnika LOT jest 13. Do dyspozycji pasażerów są jeszcze cztery kierunki dalekowschodnie: Pekin, Tokio i Seul, a w grudniu LOT rozpoczął sprzedaż biletów na nowe połączenie Warszawa-Singapur, które ruszy w maju 2018 roku.
Rozwój połączeń dalekiego zasięgu jest możliwy dzięki historycznemu rozwojowi floty dalekiego zasięgu. Już w przyszłym roku LOT zacznie użytkować nowy, większy typ Dreamlinera – Boeinga 787-9, który zabierze na pokład aż 294 pasażerów (a więc o 42 więcej niż dotychczas), w tym aż 24 w klasie biznes. W sumie LOT zamówił cztery takie maszyny, co oznacza, że polski przewoźnik po zakończeniu dostaw po raz pierwszy będzie dysponował flotą aż 12 samolotów dalekiego zasięgu (już dziś użytkuje 8 Boeingów 787-8). Strategia LOT-u zakłada, że do 2020 roku linie będą przewozić 10,5 miliona pasażerów na 90 kierunkach.