– Początek września to prawdopodobny termin na przyjęcie i ogłoszenie uchwały o lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział w rozmowie z portalem „Rynek-Lotniczy.pl” Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. budowy ogromnego lotniska. Jak można przypuszczać, zmiana terminu jest ściśle związana ze skupieniem się władz na ustawie o Sądzie Najwyższym i trwającymi protestami.
Mikołaj Wild
podkreślał do tej pory, że projekt uchwały, zawierający m.in. informacje o lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, zostanie przedstawiony Radzie Ministrów jeszcze przed wakacjami sejmowymi, czyli do końca lipca. Zatwierdzenie uchwały oznaczałoby przyjęcie konkretnej lokalizacji CPK.
Z lipca do września
Jednak te plany są już przeszłością, a zakładany termin przedstawienia uchwały, przesunięty na wrzesień. – Termin, który moim zdaniem jest prawdopodobny na przyjęcie i ogłoszenie uchwały o lokalizacji CPK, to początek września. Wtedy też informacja o lokalizacji zostanie ogłoszona publicznie, z pompą – mówi w rozmowie z portalem „Rynek-Lotniczy.pl” pełnomocnik ds. budowy ogromnego lotniska, Mikołaj Wild. Jak dowiedział się nasz portal nieoficjalnie, odłożenie tematu lokalizacji CPK na wrzesień, związane jest z bezpośrednio z przeprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość, budzącą liczne kontrowersje reformą sądownictwa.
Przyjęcie uchwały przez rząd umożliwiłoby zmianę rządowych dokumentów i rozpoczęcie prac nad konkretami, np. uwarunkowaniami środowiskowymi inwestycji. W planach na ten rok rząd ma również przyjęcie ustawy, na podstawie której CPK, a także komplementarne względem niego inwestycje, będą mogły powstać.
Wiele niewiadomych
Gigantyczne lotnisko, o planowanej przepustowości
przekraczającej nawet 100 mln pasażerów w ciągu roku, miałoby powstać między Łodzią a Warszawą, a jego koszt szacowany jest na ponad 30 mld zł. Ogromny port lotniczy byłby odpowiedzią na stale rosnący ruch pasażerski i wyczerpującą się przepustowość Lotniska Chopina. W zamyśle władz, Centralny Port Komunikacyjny miałby być hubem, z którego swobodnie można będzie się dostać
rozbudowaną i zmodernizowaną siecią kolei do wszystkich części kraju.
Na razie jednak nie poznaliśmy nie tylko lokalizacji hubu, ale również sposobu, w jaki państwo zamierza sfinansować ten projekt. Wiadomo natomiast, że w rozmowy o CPK zaangażowani zostali Chińczycy, od ewentualności sfinansowania tego projektu nie odżegnuje się także Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych. –
O finansowanie jestem spokojny, ale procesy z tym związane nie mogą być komentowane przed zakończeniem – podkreśla w rozmowie z portalem „Rynek-Lotniczy.pl” Mikołaj Wild.