Należąca do koncernu Sikorsky fabryka PZL Mielec pracuje nad przełomowym kontraktem na produkcję nowego typu wielozadaniowego śmigłowca S-70i Black Hawk, który pozwoli władzom hrabstwa Los Angeles skutecznie walczyć z pożarami lasów i reagować w innych nagłych wypadkach.
Dwa nowe, wyprodukowane w Mielcu śmigłowce Black Hawk, nazywane „Firehawk”, zapewnią władzom hrabstwa zdolność skutecznej walki z pożarami i przeprowadzania innych akcji o różnym charakterze. Oba śmigłowce znajdują się już w fazie produkcji, a dostawa do klienta nastąpi przed końcem tego roku.
Każdy ze śmigłowców Firehawk będzie miał szersze płaty wirnika, co zwiększy zdolność podnoszenia się maszyny, szklany kokpit cyfrowy pozwalający pilotom lepiej oceniać sytuację w trakcie misji, wbudowany w kokpicie rejestrator dźwięków i danych dotyczących lotu oraz system zarządzania stanem maszyny, pozwalający na stałe monitorowanie jej parametrów operacyjnych.
– To nowe zamówienie jest doskonałą wiadomością dla 1700 polskich pracowników PZL Mielec oraz 5000 innych osób, zatrudnionych w firmach partnerskich wchodzących w skład naszego łańcucha dostawców – powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec. – Dziękujemy władzom hrabstwa Los Angeles za zaufanie do śmigłowców Black Hawk oraz do umiejętności naszego mieleckiego zespołu, który dostarczy produkt unikatowej jakości – dodał.
Specjalne wyposażenie
Po wyposażeniu śmigłowca przez specjalistycznego poddostawcę w Stanach Zjednoczonych w zbiornik na wodę o pojemności 3785 litrów, zmodyfikowaniu podwozia, przystosowaniu kokpitu do obsługi przez jednego pilota oraz wyposażeniu w sprzęt medyczny, nowe śmigłowce zwiększą flotę wielozadaniowych śmigłowców Firehawk straży pożarnej hrabstwa Los Angeles do pięciu maszyn.
Oprócz udziału w misjach strażackich, śmigłowce Firehawk będą wykorzystywane jako maszyny dowodzenia i kontroli operacji z udziałem innych śmigłowców, w medycznych misjach ratowniczych, wsparciu logistycznym oraz operacjach poszukiwawczych.
Zdaniem Thomasa Ewalda, zastępcy komendanta Jednostki Powietrznej i Terenowej straży pożarnej hrabstwa Los Angeles, żaden inny rodzaj śmigłowca nie jest w stanie przeprowadzać wszystkich tych pięciu typów operacji.
– Firehawk wielokrotnie udowodnił swoją niezawodność i wytrzymałość. Nacisk, jaki wywoływany jest na szkielet maszyny w momencie nagłego otwarcia zbiornika i wypuszczenia niemal 4 tys. litrów wody kilka razy w ciągu dnia, przewyższa zdolności śmigłowców bojowych w normalnych operacjach przy pełnym załadunku – powiedział.
Przed PZL Mielec jest przyszłość
Lockheed Martin aktywnie poszukuje nowych rynków zbytu dla produkowanego w Polsce śmigłowca S-70i Black Hawk, który jest niemal identyczny z modelem produkowanym w siostrzanym zakładzie w Stanach Zjednoczonych.
Zespół PZL Mielec jest przekonany, że w przypadku wybrania przez polski rząd produkowanego w Mielcu wielozadaniowego śmigłowca Black Hawk na potrzeby wojska, otworzą się przed zakładem drzwi na ważne rynki w regionie, zabezpieczając tysiące polskich miejsc pracy w Dolinie Lotniczej i poza nią.
Wyprodukowany w PZL Mielec wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk będzie prezentowany na zewnętrznym stoisku firmy Lockheed Martin podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w dniach 5-8 września.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.