– Podpisaliśmy list intencyjny dotyczący analizy i w konsekwencji możliwości przejęcia przez PPL lotniska w Radomiu – powiedział Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” podczas dzisiejszej konferencji prasowej na Lotnisku Chopina. Pod listem podpisali się prezes PPL i prezydent Radomia, Radosław Witkowski.
Rozmowy na temat przejęcia radomskiego portu przez PPL trwały od dawna. Jednak dopiero podpisanie listu intencyjnego pozwoli w pełni ocenić sytuację spółki, ryzyko otoczenia rynkowego, czy określić strukturę transakcji. Dlatego kolejnym etapem będzie due dilligence.
W pierwszej fazie powinno mieć przepustowość na poziomie 6, a następnie 10 mln pasażerów rocznie. Ma on wykonywać 60 tys. operacji rocznie, obsługiwać w szczycie 2,5 tys. pasażerów na godzinę. Rozbudowa kolejnego, pomocniczego portu na Mazowszu jest konieczne z powodu braku przepustowości Lotniska Chopina. Problem ma rozwiązać dopiero oddanie do użytku Centralnego Portu Komunikacyjnego, jednak stanie się to najwcześniej w 2027 roku. Port pomocniczy będzie przeznaczony dla tanich linii i czarterów.
Z analiz, które „Porty Lotnicze” opublikują w pierwszym kwartale wynika, że taki pomocniczy port powinien znajdować się na południu Polski. – Za Radomiem przemawiają względy merytoryczne, infrastrukturalne, demografia, dostępność produktu lotniskowego dla pasażera. Nie jest to decyzja polityczna – przyznaje przy tym prezes PPL. Port Lotniczy Radom-Sadków znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch linii kolejowych: nr 8 Warszawa Zachodnia – Radom – Kraków Gł. oraz nr 26 Łuków – Radom. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt.:
Analizy przemawiają za Radomiem.
W przypadku przejęcia lotnisko czeka szereg stosownych inwestycji w infrastrukturę lotniskową, w tym wydłużenie pasa startowego, rozbudowa dróg kołowania i płyt postojowych. Same prace są szacowane na dwa sezony budowlane.
Miasto Radom zainwestowało w utworzenie portu ponad 90 mln zł. Od kilku lat lotnisko szuka inwestora, który zrealizowałby niezbędne inwestycje infrastrukturalne. Chodzi m.in. o wydłużenie pasa startowego i rozbudowę płyty postojowej. Koszt prac szacowany jest na ok. 130 mln zł.