Elżbieta Bieńkowska, Cezary Grabarczyk, Marek Pol, Tadeusz Syryjczyk, Tadeusz Szozda, Marcin Święcicki, Maria Wasiak i Ewaryst Waligórski wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
"Byliśmy członkami kilku rządów wolnej Polski, zajmując się w nich polityką gospodarczą, w tym kwestiami infrastruktury transportowej. Zwracamy się do Pana w sprawie projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski wzbudza zrozumiałe zainteresowanie opinii społecznej i niestety powoduje zaniepokojenie wśród wielu mieszkańców naszego kraju i władz samorządów lokalnych. Budzi on także wiele kontrowersji i wątpliwości wśród specjalistów zajmujących się rozwojem infrastruktury transportowej" – zaznaczono na wstępie listu.
Według byłych ministrów transportu wielu ekspertów, w tym gremia naukowców zajmujących się rozwojem przestrzennym naszego kraju, wskazują na wady projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego związane z proponowanym układem nowej sieci kolejowej.
"Wielu specjalistów zwraca również uwagę na zmieniający się rynek lotniczy, m.in. w skutek pandemii i agresji Rosji na Ukrainę, i sytuację naszego narodowego przewoźnika, które stwarzają bardzo duże ryzyka dla projektu budowy nowego lotniska. Opinia publiczna do tej pory nie poznała wielu fundamentalnych informacji o projekcie CPK. Nie wykonano pogłębionych analiz alternatywnego rozwoju infrastruktury kolejowej i lotniczej w Polsce, które, wobec gigantycznych środków niezbędnych do realizacji CPK, byłyby szczególnie uzasadnione" – podkreślono w liście.
Według byłych ministrów transportu należy przypomnieć, że dotychczasowe decyzje dotyczące tego projektu ignorowały liczne głosy ekspertów zajmujących się rozwojem infrastruktury transportowej i rozwojem przestrzennym. "Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że po 1989 roku pomimo wielu zmian rządów udawało się utrzymać konsensus w obszarze rozwoju infrastruktury transportowej. Pomimo różnic kontynuowano poszczególne projekty i programy. Dało to bardzo dobre efekty między innymi w postaci sukcesu programu budowy autostrad i dróg ekspresowych. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego realizowany bez uwzględnienia głosów różnych środowisk politycznych i ekspertów łamie ten konsensus" – apelują byli członkowie rządów.
"Polska potrzebuje rozwoju infrastruktury transportowej a polska kolej potrzebuje nowych, zakrojonych na szeroką skalę inwestycji. Powinny być one realizowane w ramach dobrze przemyślanych i korzystnych dla naszego kraju i społeczeństwa programów i projektów. Oczekujemy, że wszystkie informacje i ekspertyzy dotyczące CPK zostaną udostępnione opinii publicznej. Oczekujemy również przygotowania pogłębionej analizy alternatywnych wariantów rozwoju infrastruktury kolejowej i lotniczej, w tym dotyczącej możliwości rozwoju istniejących lotnisk Okęcie i Modlin" – podsumowano w liście do premiera Morawieckiego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.