SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Chiny wznowią odbiory Boeingów. Przełom w wojnie celnej z USA
Piotr Bożyk 14 maja 2025
Chiny zniosły nieformalny zakaz dostaw samolotów Boeinga w następstwie tymczasowego porozumienia z USA w sprawie obniżenia wzajemnych wysokich ceł - podała we wtorek agencja Bloomberg News, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Wznowione zostaną dostawy B737 MAX i B777F, ale na razie brak informacji w kwestii odbiorów B787.
Bruksela obejmie cłami Boeinga?
Boeing B787: 1 mld pasażerów i już ponad 2 tys. sprzedanych maszyn
Boeing chce produkować miesięcznie 38 B737 MAX
Airbus popiera cła odwetowe
Mateusz Kieruzal 13 maja 2025
Europa powinna nałożyć cła odwetowe na Boeinga, jeśli negocjacje Brukseli z Waszyngtonem nie doprowadzą do zawarcia umowy handlowej i zniesienia amerykańskich ceł na import samolotów Airbusa – tak uważa dyrektor generalny francuskiego koncernu, Guillaume Faury. Katalogowa wartość potwierdzonych zamówień boeingów to ponad 170 miliardów dolarów amerykańskich.
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Ulepszony Trent XWB-84 dla A350-900 z certyfikatem EASA
Dassault: Falcon 6X z certyfikatem stromego podejścia
Piotr Bożyk 11 maja 2025
Dassault Falcon 6X uzyskał certyfikat stromego podejścia (steep approach), który jest wymagany do wykonywania operacji m.in. na lotnisku Londyn City Airport (LCY). Certyfikat Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) został przyznany wiosną tego roku. Tym samym zwiększa się liczba lotnisk dostępnych dla tego biznesowego odrzutowca.
Dassault: Certyfikacja Falcona 10X w 2027 r.
Irlandia zamówiła Falcona 6X do przewozu VIP-ów
Dassault Aviation: Pierwszy lot techniczny Falcona 6X (Zdjęcia)
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
Mateusz Kieruzal 10 maja 2025
Jeden boeing 787-8 Polskich Linii Lotniczych LOT ma nowego właściciela. „Franka”, który niedawno wrócił do czynnej służby, przejęła firma leasingowa z Irlandii.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Wrocław: Seul hitem kwietnia z dwucyfrowym wzrostem
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Piotr Bożyk 10 maja 2025
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzyły w ostatnich dniach swoje długoterminowe partnerstwo strategiczne, umieszczając platformę 3DEXPERIENCE w centrum zarządzania cyklem życia wszystkich nowych programów Airbusa dla cywilnych i wojskowych samolotów oraz śmigłowców. Współpraca ma na celu wykorzystanie technologii wirtualnych bliźniaków w programach nowej generacji.
3DEXPERIENCE SUMMIT 2025: Transformacja zaczyna się od ludzi i ich gotowości do zmian
Borowski (Dassault Systèmes): Wirtualne bliźniaki dla dużych graczy i startupów
Partnerstwo ISAE Group i Dassault Systèmes
Wizja Malty na rok 2050. Sektor lotniczy w centrum transformacji gospodarczej
MTA Warsaw 10 maja 2025
Rząd Malty zaprezentował założenia długoterminowej strategii rozwoju „Malta Vision 2050”, określającej kierunki przemian społeczno-gospodarczych tego śródziemnomorskiego kraju na kolejne 25 lat. Turystyka, pozostająca jednym ze strategicznych filarów maltańskiej gospodarki, ma być kluczowym czynnikiem napędzającym zmiany także w innych sektorach — zwłaszcza w lotnictwie cywilnym.
PPL, CPK i PAA budują zaplecze kadr dla przyszłości branży
"Bez Polski nie da się skutecznie i szybko odbudować Ukrainy"
Trump „powiewem świeżości” dla lotnictwa
Grupa Emirates z rekordowym zyskiem za lata 2024-25
Emirates 09 maja 2025
Grupa Emirates opublikowała dzisiaj swoje Roczne sprawozdanie finansowe za lata 2024-25, odnotowując wynik finansowy, EBITDA, przychód i saldo środków pieniężnych na rekordowo wysokich poziomach. Niezwykle wysokie wyniki plasują Grupę Emirates na pierwszym miejscu wśród grup lotniczych na świecie pod kątem wypracowanego zysku w okresie sprawozdawczym 2024-25, zaś Emirates notuje najlepsze wyniki w całej swojej historii, a co za tym idzie staje się najbardziej dochodową światową linią lotniczą.
Gdańsk: 42 mln złotych zysku netto w 2023
Polskie Porty Lotnicze znacząco zwiększyły przychody
Rzeszów-Jasionka: 127 mln złotych zysku netto!
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Piotr Bożyk 08 maja 2025
Airbus ogłosił wczoraj (7 maja) dane dotyczące zamówień i dostaw za kwiecień tego roku. Złożone w tym okresie zamówienia netto na odrzutowce komercyjne sięgają 11 maszyn, a dostawy 56 samolotów. Ostatnie dane pokazują, że w kwietniu sprzedawały się samoloty szerokokadłubowe. Portfel niezrealizowanych zamówień wyniósł na koniec minionego miesiąca 8 681 maszyn.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Ulepszony Trent XWB-84 dla A350-900 z certyfikatem EASA
Ryanair ogłasza partnerstwo z Atlas
Ryanair 08 maja 2025
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły współpracę z Atlas, globalną firmą specjalizującą się w dystrybucji oferty tanich przewoźników (LCC). Firma będzie teraz upoważniona do oferowania tanich lotów przewoźnika w swojej sieci partnerów OTA z gwarancją pełnej przejrzystości cen biletów Ryanair. Umowa ta zapewni również, że klienci, którzy zarezerwują loty niskokosztowca za pośrednictwem partnerów OTA Atlas, będą mieli dostęp do swojego konta myRyanair bez konieczności przeprowadzania weryfikacji klienta Ryanair (co muszą nadal robić nieautoryzowani klienci OTA) i będą bezpośrednio otrzymywać niezbędne aktualizacje dotyczące lotów.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Grupa Lufthansa: 885 milionów euro straty w Q1
Mateusz Kieruzal 07 maja 2025
Większe oferowanie i wyższe ceny taryf biletowych Grupy Lufthansa w pierwszym kwartale przełożyły się na wzrost przychodów o 10 proc. do 8,1 miliarda euro. Mimo to niemiecki holding zakończył pierwsze trzy miesiące roku ze stratą netto 885 milionów euro. Popyt na usługi pozostaje wysoki, w tym spółek-córek MRO i cargo, a zarząd prognozuje lepsze niż prognozowane wyniki całoroczne.
Lufthansa: Utrata rentowności i plan naprawczy
Lufthansa: Wyśmienity zeszły rok. 1,7 mld euro zysku netto
Rekordowy zysk w lecie Grupy Lufthansa
Embraer: W Q1 wzrost przychodów o 23 proc. i więcej dostaw
Piotr Bożyk 07 maja 2025
Grupa Embraera opublikowała wczoraj (6 maja) skonsolidowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał zakończony 31 marca 2025 r. Brazylijski koncern zanotował w tym czasie wzrost przychodów o 23 proc. przy jednoczesnym nieznacznym wzroście zysku operacyjnego i dostaw o 20 proc. pomimo wyzwań całej branży lotniczej w kwestii tzw. łańcucha dostaw.
Embraer: W Q1 więcej dostaw i największy portfel zamówień całej grupy
Embraer podsumował dostawy w I kwartale 2025 r.
Umowa Embraera i Turkish Aerospace może doprowadzić do powstania nowej linii montażu końcowego E2
Mammoth Freighters: Pierwszy lot boeinga B777-200LRMF
Piotr Bożyk 06 maja 2025
Firma Mammoth Freighters LLC (Mammoth) ogłosiła w ostatnich dniach pomyślne zakończenie pierwszego lotu technicznego prototypu frachtowca - boeinga B777-200LRMF, który miał miejsce 1 maja br. Oblot nowej maszyny cargo przeprowadzono po przebudowaniu jej z samolotu pasażerskiego w hangarach Aspire MRO w Forth Worth. Pierwszym użytkownikiem (launch customer) będą Qatar Airways Cargo.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Airbus: Dobry start w 2025 r. W Q1 wzrost o 6 proc.
Piotr Bożyk 05 maja 2025
Grupa Airbus opublikowała w ostatnich dniach skonsolidowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał zakończony 31 marca 2025 r. Koncern zanotował w tym czasie wzrost przychodów o 6 proc. przy jednoczesnym wzroście zysku operacyjnego pomimo wyzwań branży w kwestii łańcucha dostaw.
Airbus Group: Ponad 3,7 mld euro zysku netto
Chiński gaśniczy AG600 z certyfikatem typu
Piotr Bożyk 04 maja 2025
Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego (CAAC) wydała 20 kwietnia br. certyfikat typu dla chińskiego samolotu gaśniczego - amfibii AG600 produkowanej przez Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Otrzymany certyfikat otwiera drogę do produkcji seryjnej i dostaw komercyjnych tego specjalistycznego samolotu.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Nowe specjalne malowanie Disneya we flocie Alaska Air (zdjęcia)
Piotr Bożyk 03 maja 2025
Alaska Airlines połączyły siły z Disneyland Resort w Anaheim (Kalifornia) i zaprezentowały jedynego w swoim rodzaju boeinga B737 w stylu Disneya "Tiana's Bayou Adventure Flyer". Specjalne malowanie jest inspirowane filmem familijnym / musicalem „Księżniczka i żaba” oraz nadchodzącą nową atrakcją Tiana's Bayou Adventure w Disneyland Park.
Alaska Airlines zwiększy flotę o 30 samolotów. Zasilą ją kolejne boeingi 737 MAX oraz embraery E175
Pandemia pokonana, czas na zeroemisyjność
Damian Kelman 03 maja 2025
Światowa pandemia koronawirusa odbiła się mocno na rynku lotniczym. Teraz, pięć lat po szczytu kryzysu, branża zaczyna na dobre odżywać. Czas na dalszy rozwój i nowe wyzwania, a jednym z nich jest kwestia zeroemisyjności. Wizję rynku lotniczego w Polsce w najbliższych latach omówiono podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Lotniczy rynek wart miliardy czeka na polskie firmy
Prognozy PwC: 45 mln pasażerów na CPK to nie problem
W 2018 roku sprzedano 2,4 tys. samolotów
Riyadh Air chętny przejąć boeingi po Chinach
Mateusz Kieruzal 02 maja 2025
Boeingi, które były przeznaczone dla linii lotniczych z Chińskiej Republiki Ludowej, nie muszą pozostawać długo bezczynne – amerykański koncern rozważa ich odsprzedaż. Powstające linie lotnicze Riyadh Air wyraziły chęć przejęcia wszystkich boeingów.
Boeing odsprzeda niechciane przez Chiny samoloty
Wojna handlowa. Juneyao Airlines wstrzymują odbiór B787
UE kontra USA: Wet za wet. Nakręca się wojna handlowa
Jeszcze dwa tygodnie na zgłoszenia w konkursie na dronowe Centra Kompetencji
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 02 maja 2025
Do 8 maja br. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poszukuje partnerów samorządowych, z którymi stworzy dziewięć innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów geograficznych na mapie Polski, zwanych Centrami Kompetencji. Powstaną tu specjalne warunki rozwoju dla rynku bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu i odpowiedniej infrastrukturze lokalnie możliwe stanie się szersze świadczenie usług przy wykorzystaniu dronów. To szansa na rozwój gospodarczy regionu, potencjalne partnerstwa biznesowe i nowe miejsca pracy.
PAŻP będzie wyznaczać strefy geograficzne dla dronów
Raport PwC: Operacje dronów podwoją się do 2029 roku
Innowacyjny system wykryje usterki i zagrożenia kolejowe
FedEx wzmacnia trasę lotniczą Liège - Memphis
FedEx 02 maja 2025
Federal Express Corporation (dalej jako: „FedEx”), największa na świecie firma zajmująca się transportem ekspresowym, umacnia swoją transatlantycką sieć połączeń z Belgii, uruchamiając lot frachtowy bez międzylądowania z Liège do Memphis (USA). Strategiczne wzmocnienie podkreśla stałe zaangażowanie FedEx w rozwój obecności w Walonii oraz rozbudowę międzykontynentalnego centrum frachtowego w Liège. Ten obiekt odgrywa coraz większą rolę w globalnych operacjach firmy.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
PKP Intercity. Wciąż różne schematy malowania wagonów
Jakub Rösler 02 maja 2025
Wygląd nowych wagonów z FPS H. Cegielski nie będzie standardem dla każdego wagonu i zespołu trakcyjnego PKP Intercity. Wszystko będzie zależeć od kategorii pociągu, do jakiego docelowo trafi dany pojazd.
PKP Intercity: Ceny biletów muszą wzrosnąć
PKP Intercity: Cyberataki takie jak pod koniec stycznia powtarzają się
PKP Intercity: Nie ma dnia bez ataku hakerskiego
Boeing B787: 1 mld pasażerów i już ponad 2 tys. sprzedanych maszyn
Piotr Bożyk 01 maja 2025
Boeing poinformował wczoraj (30 kwietnia), że flota samolotów B787 Dreamliner przewiozła już ponad 1 mld pasażerów, to szybciej niż jakikolwiek komercyjny samolot szerokokadłubowy w historii, osiągając ten wynik w mniej niż 14 lat od wejścia do służby. Do tego sprzedaż w tym programie przekroczyła magiczną liczbę 2 tys. egzemplarzy.
Chiny wznowią odbiory Boeingów. Przełom w wojnie celnej z USA
Bruksela obejmie cłami Boeinga?
Boeing chce produkować miesięcznie 38 B737 MAX
Walka o kadry na polskich lotniskach
Damian Kelman 01 maja 2025
Czy Polska jest gotowa na wzrost rynku lotniczego i większą liczbę przelotów? Chociaż niektóre gałęzie zdają się już teraz potrafić sprostać rosnącym w przyszłości wymaganiom, część z nich wymaga znacznej poprawy. Paneliści na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym pochylili się nad kwestią zaplecza kadrowego w Polsce.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Airbus: Grecja kupuje śmigłowce H215 do walki z pożarami lasów
Piotr Bożyk 01 maja 2025
Airbus Helicopters podpisał umowę z greckim Ministerstwem Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności na zakup ośmiu śmigłowców H215 wraz z opcją na dwa dodatkowe śmigłowce tego typu. Zakup ma na celu wsparcie walki z powietrza z pożarami lasów w tym kraju.
Umowa ADAC Luftrettung i ÖAMTC Flugrettung z Airbusem na 10 śmigłowców H140
Airbus wprowadza do oferty lekki dwusilnikowy śmigłowiec H140
Airbus Helicopters w 2024 r. ze stałym wzrostem sprzedaży
Koniec ery B757-300 w Icelandair
Mateusz Kieruzal 30 kwietnia 2025
Proces modernizacji floty Icelandair trwa – islandzkie linie lotnicze pozyskują airbusy A321neo/XLR i boeingi 737 MAX, które zastępują program B757. Operator z krainy ognia i lodu pożegnał dwa ostatnie B757-300. We flocie wciąż pozostaje 11 B757-200.
Dwucyfrowe wzrosty i rekordowy kwiecień w Icelandair
Rekordowy marzec w Icelandair. Rezerwacje na lato wyższe niż przed rokiem
Icelandair: Luty z rekordowym wypełnieniem samolotów
Enter Air wygenerował prawie 3 mld zł przychodów w 2024 roku
Enter Air 30 kwietnia 2025
Przychody Enter Air w 2024 r. wyniosły 2 926,3 mln zł, co oznacza ponad 11 proc. wzrost w porównaniu do 2023 roku - poinformowano w oficjalnym komunikacie. Wzrost przychodów w 2024 r. związany był przede wszystkim z rozszerzaniem działalności Grupy. Liczba wykonanych operacji lotniczych w minionym roku zwiększyła się r/r o około 10 proc.
To już 15 lat polskiej linii Enter Air
Lotnisko Chopina: Czartery Enter Air do Jerez de la Frontera
Enter Air najemcą hangaru w Katowice Airport
SKY express zyskały w Q1 pasażerów w Grecji i Europie
SKY express 30 kwietnia 2025
Linie lotnicze SKY express rozpoczęły rok 2025 ze znaczącym wzrostem wszystkich kluczowych wskaźnikach. W pierwszym kwartale firma odnotowała 10 proc. wzrost ruchu pasażerskiego oraz 8,5 proc. wzrost przychodów w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku, co potwierdza jej konsekwentnie rosnącą trajektorię.
Rzeszów: Lotnisko Jasionka na fali wzrostu i bije kolejny rekord
ULC: Dwucyfrowy wzrost i blisko 60 mln pasażerów w Polsce w 2024
Abu Zabi: 29 mln pasażerów w 2024
UAC: MC-21 z rosyjskimi systemami oblatany
Piotr Bożyk 30 kwietnia 2025
United Aircraft Corporation (Irkut) poinformowała, że wczoraj (29 kwietnia) pierwszy samolot MC-21-310, wyposażony w nowe rosyjskie instalacje i podzespoły oraz silniki Aviadvigatel PD-14, wykonał swój pierwszy lot techniczny. To przybliża nieco dostawy nowych samolotów do pierwszego klienta, którym jest oczywiście rosyjski Aerofłot.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Emirates i Warszawska Organizacja Turystyczna promują stolicę Polski
Emirates 29 kwietnia 2025
Emirates oraz Warszawska Organizacja Turystyczna podpisały Memorandum o Porozumieniu. Ma ono na celu rozwój ruchu pasażerskiego z kluczowych rynków w globalnej sieci linii lotniczych do stolicy Polski. Memorandum zostało podpisane przez Thierry’ego Aucoca, Starszego Wiceprezesa ds. Operacji Komercyjnych Europy i Ameryki w Emirates oraz Filipa Płodzienia, Dyrektora ds. Marketingu Turystyki i MICE w WTO podczas oficjalnej ceremonii odbywającej się na targach Arabian Travel Market (ATM) w Dubaju.
PPL i WOT promują Warszawę: Salon informacyjny na Lotnisku Chopina
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Piotr Bożyk 28 kwietnia 2025
Airbus poinformował dziś (28 kwietnia), że zawarł ostateczną umowę ze Spirit AeroSystems w sprawie przejęcia aktywów przemysłowych dedykowanych programom samolotów komercyjnych Airbusa. Przejęcie firmy ma zagwarantować lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw i wykrytymi wadami w produkcji części.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Ulepszony Trent XWB-84 dla A350-900 z certyfikatem EASA
Pierwszy AW149 wyprodukowany w Świdniku już po testach
Piotr Bożyk 27 kwietnia 2025
Pierwszy śmigłowiec AW149 wyprodukowany w całości w zakładach PZL-Świdnik wykonał w połowie kwietnia br. pierwszy lot testowy – poinformowała spółka, będąca częścią włoskiego koncernu Leonardo. Wszystkie z 32 zamówionych wiropłatów powinny zostać dostarczone wojsku do 2029 r.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Polskie porty morskie w niepewnych czasach. Priorytetem elastyczność
Mikołaj Kobryński 26 kwietnia 2025
Pierwsze lata obecnej dekady pokazały bardzo dobitnie, że porty morskie, aby zachować konkurencyjność, z uwagi na coraz większą niepewność w światowej gospodarce muszą być bardziej elastyczne. Wydaje się, że zarządy polskich portów morskich dobrze wykorzystały ten czas. Nie brakuje jednak wyzwań, związanych choćby z drogową i kolejową infrastrukturą dostępową.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Boeing chce produkować miesięcznie 38 B737 MAX
Mateusz Kieruzal 25 kwietnia 2025
Kwartalne wyniki Boeinga napawają optymizmem. Amerykański producent samolotów chce zwiększyć produkcję wąskokadłubowego programu. Celem jest, aby linie montażu końcowego opuszczało miesięcznie 38 boeingów 737 MAX.
Chiny wznowią odbiory Boeingów. Przełom w wojnie celnej z USA
Bruksela obejmie cłami Boeinga?
Boeing B787: 1 mld pasażerów i już ponad 2 tys. sprzedanych maszyn
Boeing odsprzeda niechciane przez Chiny samoloty
Mateusz Kieruzal 25 kwietnia 2025
Nieodebrane przez chińskie linie lotnicze samoloty Boeinga nie będą długo pozostawać bezczynnymi. Koncern ma „plan B” i planuje odsprzedaż kilkudziesięciu boeingów innym klientom. Amerykański producent lobbował już w Waszyngtonie, aby rozwiązać „niefortunną sytuację”, a Donald Trump wezwał Boeinga do „ukarania Chin” za nieprzyjmowanie samolotów.
Riyadh Air chętny przejąć boeingi po Chinach
Wojna handlowa. Juneyao Airlines wstrzymują odbiór B787
UE kontra USA: Wet za wet. Nakręca się wojna handlowa
Embraer: W Q1 więcej dostaw i największy portfel zamówień całej grupy
Piotr Bożyk 25 kwietnia 2025
W pierwszym kwartale 2025 r. Embraer odnotował portfel zamówień w wysokości 26,4 mld dolarów amerykańskich. Wynik ten przekroczył historyczny rekord ustanowiony w ostatnim kwartale ub.r. W tym samym czasie brazylijski producent dostarczył 30 samolotów. Wynik ten był o 20 proc. wyższy niż w I kwartale ubiegłego roku (1Q24), kiedy to dostarczono 25 samolotów.
Embraer: W Q1 wzrost przychodów o 23 proc. i więcej dostaw
Embraer podsumował dostawy w I kwartale 2025 r.
Umowa Embraera i Turkish Aerospace może doprowadzić do powstania nowej linii montażu końcowego E2
Boeing niweluje straty. Optymistyczne wyniki Q1
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
Pierwszy kwartał 2025 roku Boeing zakończył ze stratą zaledwie 31 milionów dolarów. Wzrost dostaw samolotów o 60 proc. sprawił, że całkowite przychody wzrosły o 18 proc. do 19,5 miliarda dolarów. Kwartalne wyniki pozwalają mieć nadzieję, że amerykański koncern zacznie wychodzić na prostą.
Chiny wznowią odbiory Boeingów. Przełom w wojnie celnej z USA
Bruksela obejmie cłami Boeinga?
Boeing B787: 1 mld pasażerów i już ponad 2 tys. sprzedanych maszyn
Malezja chce boeingów po Chińczykach
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
Grupa Malaysia Aviation chce pozyskać boeingi wąsko- i szerokokadłubowe, które były przeznaczone dla linii lotniczych z Chińskiej Republiki Ludowej. Przewoźnicy z Państwa Środka nie odbiorą samolotów amerykańskiej produkcji. Jest to pokłosie wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Xiamen Airlines rezygnują z nowych B737 MAX
Mateusz Kieruzal 24 kwietnia 2025
Wojna handlowa zaczyna coraz bardziej oddziaływać na branżę lotniczą. Pekin zakazał rodzimym liniom lotniczym odbioru i kupna nowych samolotów z USA, więc Xiamen Airlines zdecydowały o nieodbieraniu nowych boeingów 737 MAX.
Xiamen Air rozważają Belgrad
Xiamen Airlines: Do Australii przez Chiny. Czy warto? (relacja)
Dreamlinery Xiamen pojawią się latem w Paryżu
Qatar Cargo, IAG Cargo i MASkargo ogłaszają JV Global Cargo
Piotr Bożyk 23 kwietnia 2025
Qatar Airways Cargo, IAG Cargo i MASkargo ogłosiły wczoraj (22 kwietnia) zamiar uruchomienia spółki joint venture Global Cargo Joint Business, która pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych, umożliwi przewoźnikom dalsze podnoszenie poziomu usług świadczonych klientom i partnerom na globalnym rynku frachtu lotniczego.
Qatar Airways Cargo pomogły w przelocie lwów do RPA
Qatar Airways Cargo dostarczyło 5000 ton ładunków pilnej potrzeby
Dassault: Certyfikacja Falcona 10X w 2027 r.
Piotr Bożyk 21 kwietnia 2025
Najpierw miał to być 2025 r., a teraz wiemy, że debiut Falcona 10X od Dassault Aviation spodziewany jest w 2027 r., kiedy samolot uzyska pełną certyfikację. Obecnie inżynierowie testują limity obciążenia i zmęczenia płatowca, a Rolls-Royce kończy testy silników Pearl 10X, które będą napędzać nowego bizjeta.
Dassault: Falcon 6X z certyfikatem stromego podejścia
Irlandia zamówiła Falcona 6X do przewozu VIP-ów
Dassault Aviation: Pierwszy lot techniczny Falcona 6X (Zdjęcia)
Airbus: Pierwszy hiszpański A330 MRTT rozpoczął służbę
Piotr Bożyk 21 kwietnia 2025
Pierwszy z trzech zamówionych w 2021 r. przez Hiszpanię airbusów A330 MRTT, o znakach TK.24-03, wszedł do służby w Eskadrze 452 z 45 Skrzydła hiszpańskich Ejército del Aire y del Espacio (hiszpańskich sił powietrznych i kosmicznych). Latające cysterny powstałe na bazie pasażerskiego A330-200 zastąpią wycofane w 2016 r. boeingi B707.
Airbus A321XLR jako morski samolot patrolowy (MPA)
Polska zainteresowana zakupem transportowych airbusów A400M
W 2025 r. początek modernizacji polskich C295M
MON: Pierwsza Polka za sterami F-16
Piotr Bożyk 19 kwietnia 2025
W Siłach Powietrznych RP służy coraz więcej kobiet, które pełnią szereg różnorodnych zadań, w tym też te najbardziej prestiżowe, czyli za sterami wojskowych statków powietrznych. Według ostatnich danych w polskiej armii służą zawodowo 17 334 kobiety, w tym 23 na stanowisku pilota. Teraz wiemy, że powiększy się o kolejne, bo jak poinformował na swoim profilu na portalu „X” minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, w ostatnich dniach do grona pilotów samolotów wielozadaniowych F-16 dołączyła pierwsza kobieta.
Polska leasinguje osiem śmigłowców Apache
Kolejny saab 340 AEW dla wojska już w Polsce
Kolejowe inwestycje armii w 2023 roku
Ulepszony Trent XWB-84 dla A350-900 z certyfikatem EASA
Piotr Bożyk 19 kwietnia 2025
Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) certyfikowała airbusa A350-900 z silnikiem Rolls-Royce Trent XWB-84 Enhanced Performance (EP). Wersja Enhanced Performance jest najnowszym silnikiem z rodziny XWB, który uzyskał certyfikat regulatora. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) ma wydać podobny dokument w ciągu kilkunastu następnych dni.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Ekspansja COMAC. Debiut C909 w Wietnamie
Mateusz Kieruzal 19 kwietnia 2025
Międzynarodowa ekspansja COMAC trwa. Po debiucie w Laosie, C909 wchodzi do regularnej służby w Wietnamie, a użytkownikiem maszyny, która przypomina McDonnella Douglasa DC-9, stają się niskokosztowe linie lotnicze VietJet Air. Chiński samolot obsługuje loty z Hanoi i Ho Chi Minh na Con Dao, czyli archipelag 16 tropikalno-górskich wysepek.
COMAC: Budowa 50 C919 planem na 2025
COMAC chce wejść do Europy
Kolejne zamówienia samolotów COMAC C909 i 919
Na drodze do bardziej zrównoważonego lotnictwa: wyzwania i innowacje
MTU Aero Engines Polska 18 kwietnia 2025
Po pandemii przemysł lotniczy wraca na ścieżkę wzrostu i praktycznie osiągnął poziomy wolumenu z 2019 roku. Ponadto prognozy IATA przewidują, że zyski linii lotniczych wyniosą 30,5 miliarda dolarów w 2024 roku, a około 4,96 miliarda osób będzie podróżować drogą lotniczą. IATA prognozuje również nowy wzrost na rynkach wschodzących, takich jak Indie oraz wzrost popytu na loty międzynarodowe. Przewiduje się zatem podwojenie globalnej floty samolotów do 2042 roku. Oznacza to około 40tys nowych samolotów komercyjnych (zgodnie z prognozą Airbusa na lata 2023-2042) . Według danych International Energy Agency w 2023 roku lotnictwo było odpowiedzialne za około 2,5% globalnej emisji CO2. związanych z energią . Powyższe wyzwania wymagają zatem innowacyjnych rozwiązań, niezbędnych do znaczącego ograniczenia wpływu na klimat, poprawy efektywności energetycznej oraz uczynienia lotnictwa bardziej zrównoważonym.
Warter Aviation uruchamia jedenastą stację paliw na lotnisku
Aki 93 – nowa benzyna lotnicza z Warter Fuels
Paliwo lotnicze najdroższe w historii
Lotnisko Chopina z cargo z Chin. Sichuan Airlines także w lecie
Mateusz Kieruzal 18 kwietnia 2025
Sichuan Airlines będą realizować loty all-cargo na trasie Chengdu – Warszawa także w sezonie letnim. Lotniczy fracht (głównie przesyłki e-commerce) przez chińskiego przewoźnika jest wożony airbusami A330-200F, z międzylądowaniem w Kazachstanie, na Lotnisko Chopina od 14 miesięcy.
Emirates SkyCargo ułatwia handel Afryki ze światem
Bydgoszcz: Zagrożenie chemiczne tematem ćwiczeń (zdjęcia)
Sichuan Airlines na dłużej w Warszawie
Air Astana opóźnia debiut w USA
Mateusz Kieruzal 18 kwietnia 2025
Kazachstan nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Sytuacja miała ulec zmianie, albowiem linie Air Astana zamierzały uruchomić takowe operacje. Opóźnienia w dostawach pierwszych B787 Dreamliner zamroziły plany przewoźnika w Azji Centralnej.
Air Astana: 2023 najlepszym rokiem w historii
Air Astana nadużywa dominującej pozycji?
Air Astana podsumowuje najlepszy rok w swojej historii
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości. Impuls do badań i rozwoju
Wojsko Polskie 18 kwietnia 2025
We wtorek, 15 kwietnia 2025 roku w Akademii Sztuki Wojennej odbyła się piąta edycja krajowej konferencji naukowej „Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości”, zorganizowana przez Instytut Zarządzania Lotnictwem Cywilnym Wydziału Zarządzania i Dowodzenia. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było współczesnym wyzwaniom i trendom rynku pracy w branży lotniczej. Obrady otworzył Dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia, płk dr hab. inż. Dariusz Grala.
Zabierz Babcię i Dziadka do Muzeum Lotnictwa Polskiego!
Podróże lotnicze: Inkluzywność i odpowiedzialność społeczna
Take Off: Perspektywy i wyzwania dla General Aviation
Airbus. Przednia sekcja kadłuba z kokpitem A350F gotowa
Piotr Bożyk 17 kwietnia 2025
Montaż pierwszego airbusa A350F coraz bliżej. Producent osiągnął kolejny kamień milowy w programie A350F, ponieważ przednia sekcja kadłuba została wyposażona w systemy i połączona z kokpitem we francuskich zakładach Airbusa Saint Nazaire. Informację przekazał Joost van der Heijden, starszy wiceprezes ds. marketingu w Airbusie, na swoim profilu LinkedIn.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Gulfstream G800 z certyfikatem typu od FAA i EASA
Piotr Bożyk 17 kwietnia 2025
Firma Gulfstream Aerospace poinformowała wczoraj (16 kwietnia), że jej całkowicie nowy samolot biznesowy G800, napędzany silnikami Rolls-Royce Pearl 700, uzyskał certyfikat typu od Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) i dokonał tego z jeszcze większymi możliwościami w zakresie wydajności, niż pierwotnie przewidywano.
Gulstream zakończył produkcję samolotów G650
Gulfstream G800 z pełną kabiną rozpoczął testy w locie
EASA certyfikowała silniki RR Pearl 700 dla Gulfstreama G700 i G800
LOT z pełną koroną certyfikatów IATA CEIV
inf. pras. 16 kwietnia 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT uzyskały prestiżowy certyfikat IATA CEIV Live Animals, potwierdzający najwyższe standardy kompetencji w zakresie transportu żywych zwierząt. To czwarty certyfikat CEIV w portfolio narodowego przewoźnika, obok wcześniej zdobytych: CEIV Pharma, CEIV Fresh oraz CEIV Lithium Batteries.
Syria z LOT? Linie analizują Damaszek
38 lat od katastrofy Iła-62M Tadeusz Kościuszko
LOT zawiesza Tel Awiw (aktualizacja)
Airbus chce znacząco zwiększyć swoją obecność w Polsce
Airbus 16 kwietnia 2025
Airbus potwierdza chęć rozwoju silnego i wartościowego partnerstwa z Polską, podkreślając swoje zaangażowanie na rzecz jeszcze bliższej współpracy w przyszłości, która przyczyni się do wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy oraz powstawania lotniczych innowacji w kraju.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
LOTAMS pierwszym autoryzowanym centrum serwisowym Embraer E2 w Europie
inf. pras. 15 kwietnia 2025
Embraer, globalny lider branży lotniczej, ogłosił dziś, że LOTAMS stanie się pierwszym w Europie Autoryzowanym Centrum Serwisowym Embraer (EASC) dla rodziny samolotów E2 po zakończeniu procesu autoryzacji i audytu przeprowadzonego przez polski Urząd Lotnictwa Cywilnego. LOTAMS, jeden z głównych europejskich dostawców usług MRO, posiada bazy w Polsce obsługujące kilka z największych linii lotniczych na świecie. LOTAMS będzie pierwszym EASC w Europie dla samolotów E2 - zapewniając rutynowe kontrole, planowaną i nieplanowaną obsługę techniczną oraz naprawy komponentów
LOTAMS: Pierwszy przegląd typu A embraera E195-E2 (zdjęcia)
LOTAMS z umową na budowę bazy obsługowej w Rzeszowie (wizualizacje)
LOTAMS: 17 mln złotych zysku netto w 2022 r. 35-mln pożyczka od PGL
Airbus chce otworzyć drugą linię FAL A320neo w Mobile. Podtrzymuje zwiększenie produkcji A220
Piotr Bożyk 15 kwietnia 2025
Airbus zamierza uruchomić drugą linię montażu końcowego (FAL) A320neo w Mobile w III kwartale tego roku. Producent otrzymuje też plan produkcji 14 samolotów A220 miesięcznie do 2026 r., mimo, że nadal boryka się z problemami w łańcuchu dostaw dla tych maszyn - poinformował portal Flightglobal.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Unical: Demontaż A320neo na części
Piotr Bożyk 14 kwietnia 2025
Amerykańska firma Unical Aviation zakupiła airbusy A320neo, aby uruchomić pierwszy w branży program demontażu samolotów z rodziny tego typu na części. Unical, globalny lider w dziedzinie rozwiązań dla rynku wtórnego lotnictwa komercyjnego, chce w ten sposób zaspokajać rosnący popyt na części zamienne do tych popularnych samolotów pasażerskich.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Certyfikacja B777X. Testy hamulców w Oklahomie
Mateusz Kieruzal 14 kwietnia 2025
Boeing kontynuuje proces lotów certyfikacyjnych B777X, a jeden z testowych samolotów szerokokadłubowych nowego typu przechodzi obecnie testy systemów hamulcowych z regulatorami Federalnej Administracji Lotnictwa. Inauguracja komercyjna programu jest już opóźniona o pięć lat – koncern planuje teraz dostarczenie pierwszego B777-9 w przyszłym roku.
Certyfikacja B777X najwcześniej w 2024 roku. FAA: Projekt nie jest dojrzały
Emirates pozyskają Dreamlinery zamiast boeingów 777X?
Prezes Emirates: Dostawy samolotów Boeing 777X mało prawdopodobne przed 2024
Airbus: W marcu urosły dostawy i zamówienia
Piotr Bożyk 13 kwietnia 2025
Airbus ogłosił w piątek (11 kwietnia) dane dotyczące zamówień i dostaw za marzec tego roku. Złożone w tym okresie zamówienia brutto na odrzutowce komercyjne sięgają aż 211 maszyn, a dostawy 71 samolotów. Ostatnie dane pokazują, że w marcu najlepiej sprzedawała się rodzina A320neo, choć pojawiły się także kontakty na samoloty A350. Portfel niezrealizowanych zamówień wyniósł na koniec minionego miesiąca 8 726 maszyn.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
COMAC C909 zadebiutował w Laosie
Mateusz Kieruzal 13 kwietnia 2025
Comac C909 zadebiutował na siatce połączeń Lao Airlines. Laos jest zatem drugim państwem po Indonezji, gdzie samolot „chińskiej” myśli technologicznej jest w komercyjnym użytku. Celem producenta z Państwa Środka jest mocniejsza obecność poza rodzimym rynkiem.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Alaska Airlines wycofały pierwszego wyprodukowanego B737-900
Piotr Bożyk 12 kwietnia 2025
Linie Alaska Airlines oficjalnie wycofały pierwszego wyprodukowanego na świecie boeinga B737-900. Prawie 25-letnia maszyna wykonała ostatnie rejsy 7 kwietnia br., a dzień później historyczny B737 odleciał na lotnisko Marana Pinal Airpark (MZJ) w Arizonie gdzie zostanie niebawem zezłomowany.
Odszkodowanie Boeinga dla Alaska Airlines. Linie odbiorą mniej MAX-ów
Alaska Airlines uziemiły wszystkie B737 MAX!
Alaska Airlines kupują Hawaiian Airlines. Rośnie piąta co do wielkości grupa linii w USA
AIX: Airbus i Panasonic wspólnie opracują platformę Connected Aircraft
Piotr Bożyk 11 kwietnia 2025
Airbus i Panasonic Avionics, podczas targów AIX 2025 w Hamburgu, podpisał porozumienie (MoU) w celu zbadania możliwości strategicznego partnerstwa w zakresie przyszłej platformy Connected Aircraft.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Azorra: Demontaż A220 po EgyptAir na części dla Delty
Piotr Bożyk 11 kwietnia 2025
Azorra i Delta Material Services (DMS) nawiązały strategiczne partnerstwo w celu demontażu airbusa A220-300. Ma to na celu zaradzenie poważnemu niedoborowi części i problemów z łańcuchem dostaw, które dotykają światowy przemysł lotniczy. Były samolot EgyptAir został dostarczony i jest obecnie w trakcie demontażu w celu zaspokojenia potrzeb technicznych floty Delta Air Lines i innych linii lotniczych.
Azorra Aviation zamawia 20 embraerów z rodziny E2, z opcją na dodatkowe 30
Ryanair i Grupa eSky razem na kolejne dwa lata
eSky 11 kwietnia 2025
Ryanair, największa linia lotnicza w Europie, oraz Grupa eSky – właściciel internetowego biura podróży działającego pod markami eSky, Thomas Cook i eDestinos – przedłużyły umowę partnerską o kolejne dwa lata. Za tą decyzją stoi udany pierwszy rok współpracy.
Ryanair zwiększy obecność na Lotnisku Chopina
Ryanair przewiózł w kwietniu milion pasażerów więcej niż przed rokiem
Ryanair w Rzeszowie. Zaplecze finansowe kluczem obsługi 6 mln pasażerów
Nowe samoloty dla LOT. 40 maszyn przed otwarciem CPK
Mateusz Kieruzal 11 kwietnia 2025
Decyzja o wyborze producenta i zamówieniu kilkudziesięciu regionalnych samolotów przez Polskie Linie Lotnicze LOT zapadnie do połowy roku. – Chcemy kupić od czterdziestu do siedemdziesięciu kilku samolotów – zapowiedział w Radiu ZET Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Do czasu rozruchu Centralnego Portu Komunikacyjnego flota LOT-u wzbogaci się o około 40 samolotów. Inwestycja będzie objęta tarczą antykorupcyjną.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Boeing dostarczył 130 samolotów w Q1
Mateusz Kieruzal 11 kwietnia 2025
Marcowy poziom dostaw nowych samolotów przez Boeinga wyniósł 41 jednostek, a więc mniej niż niż w najkrótszym miesiącu roku (lutym). W ciągu trzech miesięcy amerykański producent przekazał liniom lotniczym z całego świata 130 komercyjnych statków powietrznych. To dobry prognostyk na pozostałą część roku – jest szansa, że Boeing dostarczy ponad 400 samolotów.
Chiny wznowią odbiory Boeingów. Przełom w wojnie celnej z USA
Bruksela obejmie cłami Boeinga?
Boeing B787: 1 mld pasażerów i już ponad 2 tys. sprzedanych maszyn
Drugi falstart Wizz Air z lotami A321XLR
Mateusz Kieruzal 09 kwietnia 2025
A321XLR miał zadebiutować na siatce połączeń Wizz Air już 31 marca, wykonując rotację między Londynem a Dżeddą. Tak się jednak nie stało, gdyż Airbus opóźnił termin dostawy nowej maszyny na 10 kwietnia. Również i ta data się już zdezaktualizowała.
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Wizz Air: Więcej Abu Zabi z Katowic i Krakowa
Erywań bazą dla Wizz Air. Dopłaty zachętą?
AIX: Collins pokazuje ulepszenie Prime dla niepełnosprawnych (zdjęcia)
Piotr Bożyk 09 kwietnia 2025
Collins Aerospace zaprezentowała na targach Aircraft Interiors Expo (AIX) w Hamburgu w Niemczech udoskonalenia w zakresie wzornictwa, funkcjonalności i komfortu pasażerów w swoim produkcie Prime czyli rozwiązaniu na miejsce dla wózków inwalidzkich.
Collins Aeroepace zwolni w Polsce ponad 100 osób
Wrocław: Umowa Spairliners i Collins Aerospace na naprawę zjazdów ewakuacyjnych
Klimczak o lotnictwie: Liczy się gra zespołowa
Łukasz Malinowski 09 kwietnia 2025
– LOT oceniamy nie tylko po wynikach finansowych, nie tylko po tym jak zachęcają pasażerów, ale także po tym jaki mają wizerunek i jaką markę naszego państwa budują. To jest dla mnie najważniejsze. Dzisiaj widzę dobrze funkcjonujący zespół i na takiej współpracy mi zależy – mówi o współpracy resortu i PLL LOT minister Dariusz Klimczak.
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Klimczak: Budowę lotniska w CPK skończymy w 2031 roku
Klimczak: Lotnisko Chopina będzie potrzebne po budowie CPK
PLL LOT nawiązały współpracę z ITA Airways w formule codeshare
PLL LOT 09 kwietnia 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły współpracę na zasadach codeshare z włoskim przewoźnikiem ITA Airways. W aktualnej siatce połączeń narodowego przewoźnika znajdują się rejsy do Mediolanu, Wenecji i Rzymu. Dzięki nowemu partnerstwu pasażerowie PLL LOT zyskają dostęp do dziesięciu nowych połączeń w formule codeshare na obszarze Włoch: Bari, Bolonii, Brindisi, Florencji, Genui, Katanii, Lamezii Terme, Neapolu, Palermo oraz Turynu.
Początek mariażu ITA Airways z Star Alliance
Kody ITA w lotach Grupy Lufthansa do Polski
Pełna integracja ITA Airways z Miles & More
Politechnika Warszawska zaprasza na konferencję Inżynieria Ruchu Lotniczego 2025
Redakcja/inf. pras. 07 kwietnia 2025
Zakład Inżynierii Transportu Lotniczego i Teleinformatyki Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Transportu Lotniczego zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Inżynieria Ruchu Lotniczego, która odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia 2025 roku.
Porozumienie PPL z Wydziałem Transportu Politechniki Warszawskiej
Politechnika Warszawska kupiła lotnisko koło Przasnysza
Z wizytą na FAL w Tuluzie. Tak Airbus produkuje A350
Piotr Bożyk 06 kwietnia 2025
W grudniu 2024 r. Airbus świętował 10 lat od wprowadzenia do użytku przez Qatar Airways samolotu A350. Samolot ten posiada linię montażu końcowego (FAL) w Tuluzie, którą redakcja Rynku Lotniczego miała możliwość ostatnio odwiedzić. Imponujący obiekt został zainaugurowany w 2012 r., około rok przed tym, jak A350 po raz pierwszy wzbił się w powietrze.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Lockheed Martin uruchamia w Brukseli Digital Engagement Center na potrzeby planowania misji NATO
Piotr Bożyk 06 kwietnia 2025
Firma Lockheed Martin otworzyła w Brukseli nowe Digital Engagement Centre (DEC). Centrum ma na celu wsparcie współpracy z partnerami z Europy i NATO oraz pomoże im identyfikować działania operacyjne, które pozwolą wyprzedzić potencjalne zagrożenia.
Lockheed: Norwegia odebrała wszystkie F-35A
Sikorsky testuje algorytmy sterowania BSP z wirnikowym wspomaganiem siły nośnej w trybach śmigłowca i samolotu
Bułgaria odebrała pierwszego F-16 (zdjęcia)
Positive Aviation szykuje gaśniczego ATR-a
Piotr Bożyk 06 kwietnia 2025
Positive Aviation pod koniec marca ogłosiła, że zawarła porozumienie z Bridger Aerospace, jedną z największych firm zajmujących się gaszeniem pożarów z powietrza w USA. Umowa wyznacza Bridger Aerospace jako wyłącznego północnoamerykańskiego pierwszego klienta dla samolotu gaśniczego FF72, opartego na pasażerskim ATR 72-600.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Emirates uruchamiają usługę Emirates Courier Express
Emirates 06 kwietnia 2025
Dzięki prawie czterdziestoletniemu doświadczeniu w dostarczaniu towarów i przewozie osób na całym świecie linie Emirates mogły stworzyć usługę Emirates Courier Express, czyli kompleksowe rozwiązanie w zakresie dostaw, zapewniające najwyższą jakość w transporcie przesyłek ekspresowych.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Fotorelacja: A321F Lufthansa Cargo w Katowicach
Piotr Bożyk 05 kwietnia 2025
Lufthansa Cargo w ostatnich dniach oficjalnie zainaugurowała nową trasę cargo Frankfurt - Katowice - Frankfurt. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia, w której przyjrzymy się bardziej samolotowi obsługującemu to połączenie czyli wąskokadłubowemu frachtowcowi - airbus A321F.
Związek zawodowy torpeduje restrukturyzację Lufthansy
Lufthansa ma plan obejścia ceł
Lufthansa zmodernizuje 19 B747-8
A350-900 Qatar Airways na Lotnisku Chopina
Mateusz Kieruzal 05 kwietnia 2025
Warszawskie Lotnisko Chopina obsługuje operacje samolotami szerokokadłubowymi, lecz są to przeważnie airbusy A330 oraz boeingi 787 i 777. Qatar Airways sprawił jednak niespodziankę, wykonując jedną z ostatnich rotacji za pomocą airbusa A350-900, który na „Okęciu” nie jest częstym gościem.
FAA zwiększa nadzór nad Boeingiem. Koniec taryfy ulgowej!
Rosja naprawi samoloty w Emiratach
640 osób odleciało jednym C-17 z Kabulu do Kataru
Embraer podsumował dostawy w I kwartale 2025 r.
Piotr Bożyk 05 kwietnia 2025
Embraer podsumował dostawy swoich samolotów za I kwartał br. W minionym kwartale brazylijski producent dostarczył 30 samolotów, to o 20 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2024 r.
Embraer: W Q1 wzrost przychodów o 23 proc. i więcej dostaw
Embraer: W Q1 więcej dostaw i największy portfel zamówień całej grupy
Umowa Embraera i Turkish Aerospace może doprowadzić do powstania nowej linii montażu końcowego E2
Lockheed: Norwegia odebrała wszystkie F-35A
Piotr Bożyk 04 kwietnia 2025
Lockheed Martin zakończył we wtorek (1 kwietnia) dostawę 51. i 52. samolotu F-35A dla Królewskich Norweskich Sił Powietrznych (RNoAF). Tym samym Norwegia została pierwszym krajem partnerskim F-35, który zrealizował odbiory całej zamówionej floty F-35A.
Lockheed Martin uruchamia w Brukseli Digital Engagement Center na potrzeby planowania misji NATO
Sikorsky testuje algorytmy sterowania BSP z wirnikowym wspomaganiem siły nośnej w trybach śmigłowca i samolotu
Bułgaria odebrała pierwszego F-16 (zdjęcia)
Lufthansa Cargo wylądowała na lotnisku Katowice Airport
Piotr Bożyk 03 kwietnia 2025
Lufthansa Cargo oficjalnie zainaugurowała nową trasę cargo Frankfurt - Katowice - Frankfurt. Rejsy wystartowały dziś (3 kwietnia) i będą obsługiwane wąskokadłubowym frachtowcem - airbusem A321F.
Lufthansa Cargo wyląduje wiosną w Katowice Airport
LH Cargo: Pierwszy boeing B777F z AeroSHARK już lata
Lufthansa Cargo odebrała drugiego airbusa A321F
Początek mariażu ITA Airways z Star Alliance
Mateusz Kieruzal 03 kwietnia 2025
Formalnie rozpoczął się proces integracji ITA Airways z sojuszem Star Alliance – zmniejszy się tym samym liczebność sojuszu SkyTeam. Jest to pochodna nabycia inwestycji we włoskie linie lotnicze-następcę prawnego Alitalii przez Grupę Lufthansa.
PLL LOT nawiązały współpracę z ITA Airways w formule codeshare
Kody ITA w lotach Grupy Lufthansa do Polski
Pełna integracja ITA Airways z Miles & More
Umowa Embraera i Turkish Aerospace może doprowadzić do powstania nowej linii montażu końcowego E2
Piotr Bożyk 03 kwietnia 2025
Turkish Aerospace (TAI) i Embraer mają zbadać potencjał współpracy przemysłowej, w tym „możliwości produkcji E2” w Turcji. Umowa w tej materii została podpisana w ramach protokołu ustaleń (MoU) na konferencji LAAD Defence & Security w Rio de Janeiro, ponieważ Embraer stara się rozszerzyć swój globalny łańcuch dostaw, aby sprostać rosnącemu popytowi.
Embraer: W Q1 wzrost przychodów o 23 proc. i więcej dostaw
Embraer: W Q1 więcej dostaw i największy portfel zamówień całej grupy
Embraer podsumował dostawy w I kwartale 2025 r.
Szwecja potwierdziła zakup embraerów C-390
Piotr Bożyk 02 kwietnia 2025
Szwedzkie Ministerstwo Obrony potwierdziło wybór samolotu embraer C-390 Millennium jako nowego taktycznego samolotu transportowego dla Szwecji. Oficjalne ogłoszenie tego zobowiązania miało miejsce podczas konferencji LAAD Defence & Security w obecności Petera Sandwalla, sekretarza stanu przy ministrze obrony Szwecji oraz Bosco da Costa Juniora, prezesa i dyrektora generalnego Embraer Defense & Security.
Embraer: W Q1 wzrost przychodów o 23 proc. i więcej dostaw
Embraer: W Q1 więcej dostaw i największy portfel zamówień całej grupy
Embraer podsumował dostawy w I kwartale 2025 r.
PPL, CPK i PAA budują zaplecze kadr dla przyszłości branży
PPL 02 kwietnia 2025
Centralny Port Komunikacyjny, Polskie Porty Lotnicze oraz Polish Airports Academy podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kompetencji i podnoszenia kwalifikacji w branży lotniczej. Inicjatywa koncentruje się na wspólnym projektowaniu systemu kształcenia, rekrutowaniu i przygotowaniu kadr, które będą gotowe obsłużyć najbardziej ambitne przedsięwzięcie infrastrukturalne w historii polskiego lotnictwa – Centralny Port Komunikacyjny.
Wizja Malty na rok 2050. Sektor lotniczy w centrum transformacji gospodarczej
"Bez Polski nie da się skutecznie i szybko odbudować Ukrainy"
Trump „powiewem świeżości” dla lotnictwa
Nowy odrzutowiec od Airbusa. „Ewolucja a nie rewolucja”.
Mateusz Kieruzal 01 kwietnia 2025
Nowy samolot komercyjny o wąskim kadłubie od Airbusa będzie raczej „ewolucją niż rewolucją”. Odrzutowiec może być jednak wyposażony w jednostkę napędową z otwartym wirnikiem, która obecnie jest testowana przez dostawcę silników CFM.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
C919 w Ryanair? O’Leary chętny na chińskie samoloty
Mateusz Kieruzal 01 kwietnia 2025
Choć flota Ryanaira oparta jest głównie o boeingi 737 (Lauda Europe użytkuje francuskie odpowiedniki), to irlandzkie linie lotnicze nie wykluczają zamówienia w przyszłości samolotów „chińskiej” myśli technologicznej. Michael O’Leary podkreśla jednak, że C919 powinien być znacznie tańszy.
O’Leary: Ludzie nie będą wstydzili się latać. To bzdura
O’Leary: Wytrzemy podłogę każdymi innymi liniami lotniczymi w Europie
O’Leary oskarża UE o faworyzowanie bogatych
BOC Aviation kupuje 120 samolotów: 70 A320neo i 50 737 MAX
Piotr Bożyk 01 kwietnia 2025
Singapurska firma leasingowa BOC Aviation (Bank of China Aviation) wzmocnił swoją pozycję wiodącego globalnego leasingodawcy samolotów, składając kolejne znaczące nowe zamówienia zarówno u Airbusa, jak i Boeinga. Firma ogłosiła wczoraj (31 marca) zamówienie na 70 samolotów z rodziny A320neo oraz 50 odrzutowców B737-8 MAX.
BOC Aviation zamawia 40 kolejnych boeingów B737 MAX 8
BOC Aviation z największym zamówieniem na samoloty z rodziny A320neo
BOC Aviation zamawia kolejnych 20 A320neo
Lufthansa zmodernizuje 19 B747-8
Mateusz Kieruzal 31 marca 2025
Nowy produkt premium Lufthansy obecny jest obecnie jedynie w airbusach A350-900. Na przestrzeni roku nowe fotele „Allegris” we wszystkich kabinach zyskają także boeingi 747-8, które niemieckie linie lotnicze zamierzają eksploatować przez kolejne kilkanaście lat.
Związek zawodowy torpeduje restrukturyzację Lufthansy
Lufthansa ma plan obejścia ceł
Fotorelacja: A321F Lufthansa Cargo w Katowicach
Iberia: Cztery kolejne transatlantyki A321XLR
Mateusz Kieruzal 31 marca 2025
A321XLR bardzo dobrze przyjął się w liniach lotniczych Iberia – hiszpański flagowiec planuje obsługiwać cztery kolejne trasy za pomocą wąskokadłubowego samolotu o zwiększonych zasięgach. Maszyna desygnowana została do obsługi rejsów z Madrytu do Fortalezy, Nowego Jorku, Recife i San Juan (Portoryko).
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air tuż-tuż
Qantas: Pierwszy A321XLR na końcu produkcji
Airbus: A321XLR wyraźnie odpowiada na potrzeby rynku
Airbus prezentuje technologie samolotów wodorowych
Airbus 30 marca 2025
Podczas szczytu Airbus Summit 2025 firma Airbus przedstawiła zaktualizowany plan działań, mający na celu zapewnić jej pozycję pioniera w rozwoju lotnictwa pasażerskiego w nadchodzących dekadach. Airbus zaprezentował potencjalne technologie do wykorzystania w zaprojektowaniu samolotu wąskokadłubowego nowej generacji, który mógłby wejść do służby w drugiej połowie lat 30. XXI wieku, a także swój zmodyfikowany plan działań w ramach projektu ZEROe, który ma na celu rozwój technologii związanych z napędem wodorowym.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
3DEXPERIENCE SUMMIT 2025: Transformacja zaczyna się od ludzi i ich gotowości do zmian
Piotr Bożyk 30 marca 2025
20 marca we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja 3DEXPERIENCE SUMMIT firmy Dassault Systèmes. Redakcja Rynku Lotniczego również uczestniczyła w tym wydarzeniu, które zgromadziło liderów innowacji, ekspertów branży i pasjonatów technologii. Tegoroczny 3DEXPERIENCE Summit był doskonałą okazją, by zgłębić tematy cyfrowej transformacji, technologii wirtualnych bliźniaków oraz sztucznej inteligencji.
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Borowski (Dassault Systèmes): Wirtualne bliźniaki dla dużych graczy i startupów
Partnerstwo ISAE Group i Dassault Systèmes
Dane Emirates w największym centrum zasilanym energią słoneczną
Emirates 30 marca 2025
Grupa Emirates nawiązała współpracę z Moro Hub, spółką zależną Digital DEWA, w celu świadczenia usług kolokacji w Parku Słonecznym Mohammada Bin Rashida Al Maktouma. Moro Hub to największe na świecie centrum danych zasilane energią słoneczną, co zostało potwierdzone przez Guinness World Records™.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Piotr Bożyk 29 marca 2025
Oprócz zakupu w ostatnim czasie ATR-ów 72-600F, FedEx skorzystał także z opcji zakupu ośmiu boeingów B777-200F oraz zakupił dwa używane samoloty tego typu dla swojej linii FedEx Express. Jak zapowiada globalna firma cargo, o cztery lata opóźni się także wycofanie maszyn MD-11F w oczekiwaniu na dostawę fabrycznie nowych samolotów.
FedEx Express wzmacnia ofertę pomiędzy Azją a Europą
Większy samolot obsłuży loty FedEx Express z Paryża do Polski
FedEx Express zainwestuje 30 mln euro na lotnisku de Gaulle’a
LOT mocno urośnie w Rydze
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Sezon letni 2025 w ryskim porcie lotniczym będzie pod znakiem sporego wzrostu Polskich Linii Lotniczych LOT – podaż rejsów Warszawa – Ryga – Warszawa urośnie o 43 proc., a oferowanie foteli aż o 63 proc. Mimo to LOT będzie dopiero szóstym największym przewoźnikiem na Łotwie.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Donald Trump grozi Unii Europejskiej implementacją ceł, których Airbus na razie się nie obawia. – Wierzymy, że przemysł lotniczy i kosmiczny to przemysł bez taryf – wyznał Guillaume Faury w czasie szczytu w Tuluzie. Dyrektor generalny francuskiego koncernu uważa, że cła negatywnie wpłyną na amerykańskich konsumentów i przedsiębiorstwa niż na europejskie podmioty.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
LOT: Dwa B787 Dreamliner po Thai Airways
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Dwa boeingi 787-8 Dreamliner, które pozyskały Polskie Linie Lotnicze LOT w ramach 12-letniego leasingu, będą dzierżawione od DP Aircraft I Limited. Obecnym użytkownikiem „Liniowców Marzeń” są Thai Airways, a leasingodawca postanowił nie przedłużać wynajmu samolotów Tajom. LOT za leasing operacyjny Dreamlinerów zapłaci 651 milionów złotych.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Boeing nie czuje się już winnym katastrof B737 MAX?
Mateusz Kieruzal 27 marca 2025
Boeing, aby uniknąć procesu karnego w związku z dwoma katastrofami B737 MAX, zgodził się zawrzeć umowę z Departamentem Sprawiedliwości USA, na mocy której producent samolotów zapłaciłby karę i zainwestował w działania z zakresu bezpieczeństwa, lecz ugoda została odrzucona przez amerykański sąd, co ponownie skłania Boeinga do wycofania zgody na przyznanie się do winy.
Boeing zwiększy produkcję B737 MAX?
Boeing wznowił dostawy B737 MAX do Chin
flydubai jak LOT. Boeing nie dostarczy na czas nowych B737 MAX
Syria z LOT? Linie analizują Damaszek
Mateusz Kieruzal 13 maja 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT analizują możliwość powrotu do Damaszku. Wznowienie rejsów z Warszawy do Syrii, która jawi się niezwykle lukratywnym rynkiem dla przewoźników lotniczych, nie będzie realizowane naprędce. Do Damaszku wróciły już Qatar Airways, Royal Jordanian Airlines i Turkish Airlines. A w czerwcu rejsy z Bukaresztu zainaugurują linie Dan Air.
38 lat od katastrofy Iła-62M Tadeusz Kościuszko
LOT zawiesza Tel Awiw (aktualizacja)
Rejsy LOT do Indii z pominięciem Pakistanu
ICAO: Rosja winna zestrzelenia pasażerskiego MH17 nad Ukrainą
Redakcja 13 maja 2025
Rosja ponosi odpowiedzialność za zestrzelenie boeinga 777 linii Malaysia Airlines nad Ukrainą w 2014 roku, naruszając tym samym zakaz stosowania broni przeciwko samolotom cywilnym. Tak orzekła Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization - ICAO) w sprawie katastrofy, w wyniku której zginęło 298 osób. Ofiarami byli głównie obywatele Holandii, Malezji, Australii, a także Indonezji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Filipin, Kanady i Nowej Zelandii.
7 grudnia - Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego
Uczelnia Łazarskiego oficjalnym partnerem ICAO
Nowe umowy lotnicze Polski z państwami afrykańskimi
Dublin: Solidny kwiecień i prawie 3 mln pasażerów
Rafał Dybiński 13 maja 2025
Port lotniczy w Dublinie obsłużył w kwietniu bieżącego roku 2,9 mln pasażerów – poinformował operator największego lotniska Zielonej Wyspy w oficjalnym komunikacie.
Dublin: Słabszy Marzec. Nie pomógł nawet Dzień Św. Patryka
Dublin: Luty słabszy niż przed rokiem
Dublin: Sztorm i limit wyhamowały wzrosty w styczniu
Kraków: Nowy terminal cargo już działa
inf. pras. 12 maja 2025
Sześć pojazdów, które można obsługiwać równocześnie zamiast dotychczasowych dwóch, 9 miejsc postojowych dla tirów , 15 miejsc dla samochodów dostawczych, 2 300 m kw powierzchni magazynowej i roczna przepustowość szacowana na poziomie 8 tysięcy ton – w Kraków Airport otwarto oficjalnie nowy terminal cargo.
Dzień Strażaka w Kraków Airport (zdjęcia)
Kraków: Dwucyfrowy wzrost i ponad milion pasażerów w kwietniu
Kraków Airport: Potok Olszanicki po nowemu
Lublin: 25 proc. pasażerów więcej niż rok temu
inf. pras. 12 maja 2025
Blisko 25 proc. więcej pasażerów obsłużył w kwietniu Port Lotniczy Lublin. Na ten wynik niewątpliwie wpływ miały dwa nowe połączenia, które zostały ostatnio uruchomione, a mianowicie rejsy do Rzymu i Barcelony-Girony.
Lublin: Welcome operatorem cargo w porcie lotniczym
Lublin rośnie. 71 tys. pasażerów w Q1
Lublin: Wystartowały loty do Barcelony (zdjęcia)
Wizz Air: Więcej Abu Zabi z Katowic i Krakowa
Mateusz Kieruzal 12 maja 2025
Bezpośrednie loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Polski są niezwykle lukratywne, więc możliwość zarobku dobrych pieniędzy nie chcą przepuścić linie lotnicze Wizz Air. Węgierskie niskokosztowiec zwiększy podaż lotów do Abu Zabi z Polski. Z Katowic dostępne będą codzienne rejsy, podczas gdy z Krakowa airbusy A321neo będą latać pięć razy w tygodniu.
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Erywań bazą dla Wizz Air. Dopłaty zachętą?
Wizz Air skasował Marrakesz z Warszawy (aktualizacja)
Ryanair zwiększy obecność na Lotnisku Chopina
Mateusz Kieruzal 12 maja 2025
Więcej lotów do Malagi i duplikacja podaży rejsów do Wiednia – tak zapowiada się sezon zimowy Ryanaira na Lotnisku Chopina. Z warszawskiej sieci tras irlandzkich linii lotniczych zniknie za to Piza.
Ryanair przewiózł w kwietniu milion pasażerów więcej niż przed rokiem
Ryanair w Rzeszowie. Zaplecze finansowe kluczem obsługi 6 mln pasażerów
Bydgoszcz: Redukcja Ryanaira wpłynęła na spadek ruchu
Chaberski (PPL) o przyszłości Chopina, Radomia i Zielonej Góry
Łukasz Malinowski 12 maja 2025
Przed Polskimi Portami Lotniczymi wiele wyzwań. Spółka chce zmodernizować Lotnisko Chopina, rozruszać port w Radomiu i do tego jeszcze zebrać środki na finansowanie budowy CPK. O tym jak poradzi sobie z tymi wyzwaniami rozmawiamy z Łukaszem Chaberskim, prezesem zarządu PPL.
Chaberski nowym prezesem Polskich Portów Lotniczych S.A.
Spółka CPK kupiła już ponad połowę ziemi niezbędnej pod budowę lotniska
inf. pras. 12 maja 2025
W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć spółka CPK pozyskuje nieruchomości niezbędne do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Co ważne, udało się już nabyć ponad 50 proc. obszaru objętego decyzją lokalizacyjną dla lotniska i zachodniej części węzła kolejowego. Jednocześnie podpisano protokoły uzgodnień dla ponad połowy działek kwalifikujących się do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć na trasie przyszłej linii Warszawa – Łódź.
Nowela ustawy o CPK. Kolejny ważny krok
Bechtel interesuje się projektem CPK
Prospołeczna nowela ustawy o CPK
Jumbo-Jet z Kataru prezentem dla Trumpa?
Redakcja 12 maja 2025
Katarska rodzina królewska ma przekazać czterosilnikowego boeinga 747-8 jako dar dla Donalda Trumpa – informuje ABC News. Jumbo-Jet będzie pełnił funkcję Air Force One, a po kadencji obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych przekształci się w... muzeum.
Air Force One z nowym malowaniem? Kosztowne marzenie Trumpa
Nowe Air Force One zjadają finanse Boeinga
Oto nowe barwy Air Force One dla VC-25B
SAS liderem punktualności w kwietniu
Mateusz Kieruzal 12 maja 2025
Skandynawskie linie lotnicze SAS osiągnęły najwyższą punktualność w kwietniu. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy globalnego notowania nie wygrał meksykański flagowiec. Terminowość operacji na Startym Kontynencie – wraz ze startem sezonu letniego, który cechuje się wzmożeniem ruchu lotniczego – zaczęła spadać.
Więcej SAS w Poznaniu
Air France-KLM przejmuje udziały w SAS
SAS pożegnał ostatniego B737-700 (zdjęcia)
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
Mateusz Kieruzal 12 maja 2025
Gdyby nie pandemia, to dziesięcioletnia karencja Polskich Linii Lotniczych LOT w rejsach Kraków – Nowy Jork zakończyłaby się 3 maja 2020 roku. Restrykcje w podróżowaniu zmusiły narodowego przewoźnika do wznowienia połączenia rok później. Od tego czasu boeingi 787 przewiozły 30 tys. pasażerów, a Dreamlinery latają wypełnione w 76 proc.
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Wrocław: Seul hitem kwietnia z dwucyfrowym wzrostem
Koniec złej serii PLAY i powrót do wzrostów
Rafał Dybiński 12 maja 2025
Linie lotnicze PLAY poinformowały w oficjalnym komunikacie o przewiezieniu w kwietniu dokładnie 128 119 pasażerów.
PLAY Airlines wracają sezonowo do Warszawy
Czwarty z rzędu miesiąc z dwucyfrowymi spadkami w PLAY
Luty w PLAY także z dwucyfrowym spadkiem
American: Flagship Suite już wkrótce w nowych B787-9
Piotr Bożyk 11 maja 2025
Letnie podróże staną się jeszcze lepsze dzięki długo wyczekiwanemu debiutowi foteli premium Flagship Suite na pokładzie najnowszych boeingów B787-9 American Airlines. Od początku tego tygodnia pasażerowie mogą kupować bilety na inauguracyjny lot AA2012, który będzie miał miejsce 5 czerwca z Chicago O'Hare (ORD) do Los Angeles (LAX). Następnie samolot poleci tego dnia na kolejną inaugurację nowych kabin jako lot AA 98 do Londynu Heathrow (LHR).
American Airlines ceł płacić nie zamierzają
American Airlines: „Jedynie” 846 mln dolarów zysku netto w 2024
Waszyngton: Katastrofa samolotu American Airlines i wojskowego śmigłowca
Syria wraca na salony. Debiut linii z Rumunii w Damaszku
Mateusz Kieruzal 11 maja 2025
Linie lotnicze Dan Air uruchomią bezpośrednie połączenia lotnicze na trasie Bukareszt – Damaszek. Rumuński operator będzie pierwszym unijnym przewoźnikiem, który zawita do Syrii po zakończeniu 13-letniej wojny domowej.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Dassault: Falcon 6X z certyfikatem stromego podejścia
Piotr Bożyk 11 maja 2025
Dassault Falcon 6X uzyskał certyfikat stromego podejścia (steep approach), który jest wymagany do wykonywania operacji m.in. na lotnisku Londyn City Airport (LCY). Certyfikat Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) został przyznany wiosną tego roku. Tym samym zwiększa się liczba lotnisk dostępnych dla tego biznesowego odrzutowca.
Dassault: Certyfikacja Falcona 10X w 2027 r.
Irlandia zamówiła Falcona 6X do przewozu VIP-ów
Dassault Aviation: Pierwszy lot techniczny Falcona 6X (Zdjęcia)
Dwucyfrowe wzrosty i rekordowy kwiecień w Icelandair
Rafał Dybiński 11 maja 2025
Linie lotnicze Icelandair obsłużyły w kwietniu rekordowe 381 tys. pasażerów – poinformował w oficjalnym komunikacie narodowy przewoźnik Islandii.
Koniec ery B757-300 w Icelandair
Rekordowy marzec w Icelandair. Rezerwacje na lato wyższe niż przed rokiem
Icelandair: Luty z rekordowym wypełnieniem samolotów
Traktat polsko-francuski. Jakie znaczenie dla transportu i przemysłu?
Łukasz Malinowski 10 maja 2025
9 maja w Nancy podpisany został Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Francuską. Umowa zakłada m.in. poszerzanie współpracy gospodarczej, wspomina o branży obronnej, energetyce atomowej oraz portach lotniczych i kolejach dużych prędkości.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
Mateusz Kieruzal 10 maja 2025
Jeden boeing 787-8 Polskich Linii Lotniczych LOT ma nowego właściciela. „Franka”, który niedawno wrócił do czynnej służby, przejęła firma leasingowa z Irlandii.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Wrocław: Seul hitem kwietnia z dwucyfrowym wzrostem
IAG kupuje 71 szerokokadłubowców od Airbusa i Boeinga
Piotr Bożyk 10 maja 2025
International Airlines Group, jedna z największych grup lotniczych na świecie, ogłosiła wczoraj (9 maja) plany zakupu 71 samolotów szerokokadłubowych od Airbusa i Boeinga w ramach rozbudowy floty, dzień po tym, jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ogłosiły zawarcie nowej umowy handlowej.
IAG przejmie Condora?
IAG: Wysoki popyt na loty. 1,3 mld zysku w H1
Pierwszy po pandemii zysk w grupie IAG i ambitne prognozy
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Piotr Bożyk 10 maja 2025
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzyły w ostatnich dniach swoje długoterminowe partnerstwo strategiczne, umieszczając platformę 3DEXPERIENCE w centrum zarządzania cyklem życia wszystkich nowych programów Airbusa dla cywilnych i wojskowych samolotów oraz śmigłowców. Współpraca ma na celu wykorzystanie technologii wirtualnych bliźniaków w programach nowej generacji.
3DEXPERIENCE SUMMIT 2025: Transformacja zaczyna się od ludzi i ich gotowości do zmian
Borowski (Dassault Systèmes): Wirtualne bliźniaki dla dużych graczy i startupów
Partnerstwo ISAE Group i Dassault Systèmes
Kwiecień z dominacją wzrostów w Finnair
Rafał Dybiński 10 maja 2025
Linie lotnicze Finnair poinformowały w oficjalnym komunikacie o przewiezieniu w kwietniu 968 600 pasażerów. Wynik z czwartego miesiąca 2025 roku oznacza wzrost o 6,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.
Finnair zwolni 36 pilotów obsługujących samoloty szerokokadłubowe
Marzec głównie na minusie w Finnair
Strajk w Finlandii. 27 marca Finnair odwoła około 70 lotów
Wizja Malty na rok 2050. Sektor lotniczy w centrum transformacji gospodarczej
MTA Warsaw 10 maja 2025
Rząd Malty zaprezentował założenia długoterminowej strategii rozwoju „Malta Vision 2050”, określającej kierunki przemian społeczno-gospodarczych tego śródziemnomorskiego kraju na kolejne 25 lat. Turystyka, pozostająca jednym ze strategicznych filarów maltańskiej gospodarki, ma być kluczowym czynnikiem napędzającym zmiany także w innych sektorach — zwłaszcza w lotnictwie cywilnym.
PPL, CPK i PAA budują zaplecze kadr dla przyszłości branży
"Bez Polski nie da się skutecznie i szybko odbudować Ukrainy"
Trump „powiewem świeżości” dla lotnictwa
Mrzezino z pięknym dworcem kolejowym
Redakcja/inf. pras 10 maja 2025
Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły trwającą nieco ponad rok przebudowę niewielkiego dworca przy linii kolejowej prowadzącej na Półwysep Helski. Pochodzący z początków XX w. dworzec w Mrzezinie stał się nowoczesną przestrzenią obsługi podróżnych.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Dzień Strażaka w Kraków Airport (zdjęcia)
inf. pras. 09 maja 2025
W Kraków Airport odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Strażaka – święta poświęconego wszystkim tym, którzy z odwagą i poświęceniem strzegą naszego bezpieczeństwa. Uroczystość była także okazją do oficjalnego przekazania i zaprezentowania gościom nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.
Kraków: Nowy terminal cargo już działa
Kraków: Dwucyfrowy wzrost i ponad milion pasażerów w kwietniu
Kraków Airport: Potok Olszanicki po nowemu
CPK: Konsultacje społeczne strategii rozwoju obszaru otoczenia
Centralny Port Komunikacyjny 09 maja 2025
Wszyscy zainteresowani będą mogli zabrać głos na temat programu wsparcia rozwoju gospodarczego, społecznego i przestrzennego samorządów, na które bezpośredni wpływ ma powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaproszenie do udziału w konsultacjach nad dokumentem, przygotowanym przez Spółkę, wystosował Pełnomocnik Rządu ds. CPK.
Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce. Ruszają konsultacje
Rzeszów: Lotnisko Jasionka na fali wzrostu i bije kolejny rekord
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka 09 maja 2025
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów przeżywa swój najlepszy czas w historii. W samym kwietniu 2025 roku obsłużono aż 94 198 pasażerów, co czyni ten miesiąc rekordowym w dziejach podkarpackiego lotniska. To aż o 17 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
SKY express zyskały w Q1 pasażerów w Grecji i Europie
ULC: Dwucyfrowy wzrost i blisko 60 mln pasażerów w Polsce w 2024
Abu Zabi: 29 mln pasażerów w 2024
China Airlines potwierdziły zakup 14 boeingów B777X
Piotr Bożyk 09 maja 2025
Boeing i China Airlines oficjalnie ogłosili wczoraj (8 maja), że przewoźnik został najnowszym klientem w programie 777X. Tajwańska linia zamówiła 10 samolotów pasażerskich B777-9 i cztery cargo B777-8F. China Airlines wykorzystają zwiększoną pojemność i zasięg szerokokadłubowego odrzutowca na trasach długodystansowych do Ameryki Północnej i Europy.
China Airlines potwierdziły zamówienie airbusów A350-1000
China Airlines zamawiają 24 szerokokadłubowe samoloty od Airbusa i Boeinga
China Airlines zapowiadają zwiększenie liczby lotów do Pragi i Wiednia - "Priorytet"
Bruksela obejmie cłami Boeinga?
Mateusz Kieruzal 09 maja 2025
Unia Europejska rozważa nałożenie ceł na Boeinga jako część działań odwetowych, jeśli negocjacje handlowe na linii Bruksela – Waszyngton zakończą się niepowodzeniem. Komercyjne boeingi trafiłyby więc na listę produktów importowanych z USA o rocznej wartości 120 miliardów dolarów. Cłami objęte zostałoby prawie 1 200 samolotów, które europejskie linie lotnicze i firmy leasingowe zakontraktowały u Boeinga.
Chiny wznowią odbiory Boeingów. Przełom w wojnie celnej z USA
Boeing B787: 1 mld pasażerów i już ponad 2 tys. sprzedanych maszyn
Boeing chce produkować miesięcznie 38 B737 MAX
Katowice: Najlepszy czwarty miesiąc w historii lotniska
Katowice Airport 09 maja 2025
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. (GTL S.A.), czyli spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, podsumowało ruch pasażerski za czwarty miesiąc bieżącego roku.
Katowice: Rekordowy w historii lotniska marzec i Q1
Katowice: Dramat na lotnisku. Nie żyje funkcjonariuszka Straży Granicznej
Katowice Airport wkrótce z nowym właścicielem. Węglokoks sprzeda udziały GTL
38 lat od katastrofy Iła-62M Tadeusz Kościuszko
Piotr Bożyk 09 maja 2025
Dziś (9.05) mija 38 lat od najtragiczniejszego wypadku w historii polskiego lotnictwa – katastrofy samolotu Ił 62M "Tadeusz Kościuszko" w Lesie Kabackim. W jej wyniku 9 maja 1987 r. zginęły 183 osoby.
Syria z LOT? Linie analizują Damaszek
LOT zawiesza Tel Awiw (aktualizacja)
Rejsy LOT do Indii z pominięciem Pakistanu
Radom najmniejszym lotniskiem w Polsce
Łukasz Malinowski 09 maja 2025
W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2025 r. z Lotniska Warszawa-Radom skorzystało niemal 16 tys. podróżnych. W tym samym okresie więcej pasażerów obsłużyło zarówno lotnisko Olsztyn-Mazury jak i port w Zielonej Górze.
Radom: PPL dopłaci 10 milionów złotych do lotów
Radom: Branżowe Centrum Umiejętności już kształci
Radom: PPL dopłaci do lotów
Grupa Emirates z rekordowym zyskiem za lata 2024-25
Emirates 09 maja 2025
Grupa Emirates opublikowała dzisiaj swoje Roczne sprawozdanie finansowe za lata 2024-25, odnotowując wynik finansowy, EBITDA, przychód i saldo środków pieniężnych na rekordowo wysokich poziomach. Niezwykle wysokie wyniki plasują Grupę Emirates na pierwszym miejscu wśród grup lotniczych na świecie pod kątem wypracowanego zysku w okresie sprawozdawczym 2024-25, zaś Emirates notuje najlepsze wyniki w całej swojej historii, a co za tym idzie staje się najbardziej dochodową światową linią lotniczą.
Gdańsk: 42 mln złotych zysku netto w 2023
Polskie Porty Lotnicze znacząco zwiększyły przychody
Rzeszów-Jasionka: 127 mln złotych zysku netto!
Olsztyn-Mazury: Ponad dwukrotny wzrost liczby pasażerów w kwietniu!
inf. pras. 09 maja 2025
Sezon letni 2025 na lotnisku Olsztyn-Mazury rozpoczął się bardzo obiecująco. Nowy rozkład lotów, obowiązujący od końca marca, przyniósł w kwietniu 110,6 proc. wzrostu liczby pasażerów względem ubiegłego roku. W czwartym miesiącu bieżącego roku doliczono się 8883 pasażerów. Wcześniej w całym pierwszym kwartale odprawiono 13 263.
Lotnisko Olsztyn-Mazury: Ponad 100 tys. pasażerów w tym roku
Lotnisko Olsztyn-Mazury: W sezonie letnim do 342 pasażerów dziennie. Niezbyt dużo...
Olsztyn-Mazury: 2024 rok dużo słabszy niż poprzedni
PLAY Airlines wracają sezonowo do Warszawy
Piotr Bożyk 09 maja 2025
Podobnie jak w ubiegłych latach, islandzkie niskokosztowe linie PLAY ponownie będą latać z Lotniska Chopina na Islandię. Pierwszy rejs z Keflaviku na warszawskie lotnisko Chopina odbędzie się 16 maja br. PLAY zaoferuje na trasie do Polski dwa loty tygodniowo - wynika z systemu rezerwacyjnego przewoźnika.
Koniec złej serii PLAY i powrót do wzrostów
Czwarty z rzędu miesiąc z dwucyfrowymi spadkami w PLAY
Luty w PLAY także z dwucyfrowym spadkiem
Airbus: W kwietniu mniej dostaw i zamówień
Piotr Bożyk 08 maja 2025
Airbus ogłosił wczoraj (7 maja) dane dotyczące zamówień i dostaw za kwiecień tego roku. Złożone w tym okresie zamówienia netto na odrzutowce komercyjne sięgają 11 maszyn, a dostawy 56 samolotów. Ostatnie dane pokazują, że w kwietniu sprzedawały się samoloty szerokokadłubowe. Portfel niezrealizowanych zamówień wyniósł na koniec minionego miesiąca 8 681 maszyn.
Airbus popiera cła odwetowe
Airbus podpisuje wiążącą umowę ze Spirit AeroSystems
Ulepszony Trent XWB-84 dla A350-900 z certyfikatem EASA
Cyberbezpieczeństwo 5.0 - Transport lotniczy w obliczu cyfrowej rewolucji
artykuł partnerArtykuł partnera 08 maja 2025
Prace nad nowelizacją Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z dnia 5 lipca 2018 roku („Ustawa KSC”) wciąż trwają, a w lutym opublikowano piątą wersję projektu. Nowelizacja będzie implementować do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii („Dyrektywa”). Czego mogą się spodziewać podmioty prowadzące działalność związaną z transportem lotniczym w obliczu nadchodzącej nowelizacji?
Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie. Jeszcze dużo do zrobienia
C919 dziełem chińskich cyberprzestępców?
Luki w oprogramowaniu Dreamlinerów?
Wizz Air przyspiesza uruchomienie nowych tras z Wrocławia
inf. pras. 08 maja 2025
Nie od 4 grudnia, lecz od 18 lipca węgierski przewoźnik zwiększy swoją obecność w Porcie Lotniczym Wrocław. Dzięki drugiej maszynie w bazie w stolicy Dolnego Śląska pasażerowie zyskają aż cztery nowe kierunki oraz więcej lotów do ulubionych wakacyjnych destynacji na południu Europy.
Lublin: Wystartowały letnie czartery do Turcji
Wrocław: Wyjątkowy sezon letni i ponad trzy miliony pasażerów
Wrocław: Historyczne wakacje i rekordowa liczba podróżnych
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Mateusz Kieruzal 08 maja 2025
Temat wojny handlowej zawładnął światową geopolityką. Amerykańskie cła zakłóciły globalną gospodarkę, a branża lotnicza musi znów szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Choć gracze na lukratywnym rynku północnoamerykańskim żyją w niepewności, gdyż poziom rezerwacji spada – stymulacja cenowa może być lekarstwem na ratowanie wypełniania samolotów, to Polskie Linie Lotnicze LOT obaw nie odczuwają. A oferowanie do i z USA jest rekordowe.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
Wrocław: Seul hitem kwietnia z dwucyfrowym wzrostem
Erywań bazą dla Wizz Air. Dopłaty zachętą?
Mateusz Kieruzal 08 maja 2025
Stolica Armenii zyska nowego przewoźnika bazowego – Erywań stanie się dla Wizz Aira 34. bazę operacyjną, w której stacjonować będą dwa airbusy A321neo. Niskokosztowiec uruchomi siedem nowych tras. Działanie Wizz Aira zbiega się z planami Ormian subsydiowania lotów.
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Wizz Air: Więcej Abu Zabi z Katowic i Krakowa
Wizz Air skasował Marrakesz z Warszawy (aktualizacja)
Gdańsk: Rusza II edycja Programu Rewitalizacji Akustycznej
Port Lotniczy Gdańsk 08 maja 2025
Po sukcesie pierwszej edycji, Port Lotniczy Gdańsk uruchamia nowy nabór do Programu Rewitalizacji Akustycznej. Jego ideą jest zabezpieczenie mieszkańców przed niekorzystnym działaniem hałasu lotniczego i dofinansowanie nakładów poniesionych przez właścicieli nieruchomości na poprawę komfortu akustycznego nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych na obszarze oddziaływania hałasu lotniczego (Obszar Ograniczonego Użytkowania) wokół Portu Lotniczego. Dofinansowaniu podlega przede wszystkim wymiana stolarki okiennej w pomieszczeniach mieszkalnych.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Ryanair ogłasza partnerstwo z Atlas
Ryanair 08 maja 2025
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły współpracę z Atlas, globalną firmą specjalizującą się w dystrybucji oferty tanich przewoźników (LCC). Firma będzie teraz upoważniona do oferowania tanich lotów przewoźnika w swojej sieci partnerów OTA z gwarancją pełnej przejrzystości cen biletów Ryanair. Umowa ta zapewni również, że klienci, którzy zarezerwują loty niskokosztowca za pośrednictwem partnerów OTA Atlas, będą mieli dostęp do swojego konta myRyanair bez konieczności przeprowadzania weryfikacji klienta Ryanair (co muszą nadal robić nieautoryzowani klienci OTA) i będą bezpośrednio otrzymywać niezbędne aktualizacje dotyczące lotów.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Klimczak: PPL będzie zarządcą CPK
Wrocław: Seul hitem kwietnia z dwucyfrowym wzrostem
Port Lotniczy Wrocław 08 maja 2025
Ponad 415 tysięcy pasażerów obsłużyło wrocławskie lotnisko w kwietniu. To ponad 21% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się połączenia ze stolicy Dolnego Śląska do Włoch, z których skorzystało 71 tysięcy podróżnych. Bardzo wysokie wyniki osiąga również połączenie z Wrocławia do Seulu.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
LOT: B787-8 Dreamliner „Franek” zmienił właściciela
LOT wojny handlowej się nie obawia. Polonia kluczem do sukcesu transatlantyków?
Lotnisko Krywlany priorytetem władz Podlasia. UE wesprze inwestycje?
Redakcja/przegląd prasy 08 maja 2025
– Uruchomienie i rozbudowa lotniska Krywlany w Białymstoku to jedno z zadań władz województwa podlaskiego na najbliższe lata – zapowiedział dla PAP marszałek Łukasz Prokorym.
Białystok: Orzeczenie NSA umożliwi wycinkę drzew na lotnisku Krywlany
Białystok: Apel do marszałka w sprawie lotniska Krywlany
"Nadal otrzymujemy pytania o możliwości lotów do i z Białegostoku"
Norse z mocnym wzrostem liczby podróżnych
Rafał Dybiński 08 maja 2025
Linie lotnicze Norse Atlantic Airways poinformowały w oficjalnym komunikacie o przewiezieniu w kwietniu 155 813 pasażerów.
Norse z dwucyfrowym wzrostem i rekordowym wypełnieniem maszyn
Luty z kolejnym rekordem w Norse. W cieniu słabsza punktualność
Imponujące wzrosty i rekordy Norse w styczniu