SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Piotr Bożyk 29 marca 2025
Oprócz zakupu w ostatnim czasie ATR-ów 72-600F, FedEx skorzystał także z opcji zakupu ośmiu boeingów B777-200F oraz zakupił dwa używane samoloty tego typu dla swojej linii FedEx Express. Jak zapowiada globalna firma cargo, o cztery lata opóźni się także wycofanie maszyn MD-11F w oczekiwaniu na dostawę fabrycznie nowych samolotów.
FedEx Express wzmacnia ofertę pomiędzy Azją a Europą
Większy samolot obsłuży loty FedEx Express z Paryża do Polski
FedEx Express zainwestuje 30 mln euro na lotnisku de Gaulle’a
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Donald Trump grozi Unii Europejskiej implementacją ceł, których Airbus na razie się nie obawia. – Wierzymy, że przemysł lotniczy i kosmiczny to przemysł bez taryf – wyznał Guillaume Faury w czasie szczytu w Tuluzie. Dyrektor generalny francuskiego koncernu uważa, że cła negatywnie wpłyną na amerykańskich konsumentów i przedsiębiorstwa niż na europejskie podmioty.
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Airbus składa ofertę na samoloty dla LOT
LOT: Dwa B787 Dreamliner po Thai Airways
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Dwa boeingi 787-8 Dreamliner, które pozyskały Polskie Linie Lotnicze LOT w ramach 12-letniego leasingu, będą dzierżawione od DP Aircraft I Limited. Obecnym użytkownikiem „Liniowców Marzeń” są Thai Airways, a leasingodawca postanowił nie przedłużać wynajmu samolotów Tajom. LOT za leasing operacyjny Dreamlinerów zapłaci 651 milionów złotych.
LOT mocno urośnie w Rydze
LOT: Rekordowe oferowanie krajówek w lecie
PLL LOT: Dziudzik i Ludera mianowani prokurentami spółki
LOT mocno urośnie w Rydze
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Sezon letni 2025 w ryskim porcie lotniczym będzie pod znakiem sporego wzrostu Polskich Linii Lotniczych LOT – podaż rejsów Warszawa – Ryga – Warszawa urośnie o 43 proc., a oferowanie foteli aż o 63 proc. Mimo to LOT będzie dopiero szóstym największym przewoźnikiem na Łotwie.
LOT: Dwa B787 Dreamliner po Thai Airways
LOT: Rekordowe oferowanie krajówek w lecie
PLL LOT: Dziudzik i Ludera mianowani prokurentami spółki
Boeing nie czuje się już winnym katastrof B737 MAX?
Mateusz Kieruzal 27 marca 2025
Boeing, aby uniknąć procesu karnego w związku z dwoma katastrofami B737 MAX, zgodził się zawrzeć umowę z Departamentem Sprawiedliwości USA, na mocy której producent samolotów zapłaciłby karę i zainwestował w działania z zakresu bezpieczeństwa, lecz ugoda została odrzucona przez amerykański sąd, co ponownie skłania Boeinga do wycofania zgody na przyznanie się do winy.
Boeing zwiększy produkcję B737 MAX?
Boeing wznowił dostawy B737 MAX do Chin
flydubai jak LOT. Boeing nie dostarczy na czas nowych B737 MAX
LOT pozyska dwa Dreamlinery
Łukasz Malinowski 27 marca 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT pozyskają dwa boeingi 787. Nie będą to jednak samoloty nowe. Narodowy przewoźnik nie ujawnia jeszcze skąd będą pochodziły Dreamlinery, ale wiele wskazuje na to, że będą to samoloty dotąd użytkowane przez Thai Airways, China Southern Airlines lub Hainan Airlines.
LOT. Rośnie liczba pasażerów, dobre wyniki w lutym
45. rocznica katastrofy Iła-62 Mikołaj Kopernik LOT-u
Dwa B787 Dreamliner dla Lufthansa. Miały trafić do LOT
PAŻP oszczędza dziesiątki kilogramów papieru i podpisuje umowę z FOB
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 26 marca 2025
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu podpisały porozumienie o partnerstwie strategicznym. Ma ono na celu upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju. PAŻP, digitalizując procesy wewnętrzne od 2024 roku, potwierdza na co dzień swoją odpowiedzialną działalność na tym polu.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Izrael. Linie lotnicze muszą płacić więcej za ochronę
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
Rząd Izraela zapewnia bezpieczeństwo rodzimym liniom lotniczym, finansując od ponad 50 lat aspekty ochrony praktycznej. Izraelscy przewoźnicy ponosili z tego tytułu znikome koszty (2,5 proc.). Wydatki na lotnicze bezpieczeństwo szybko rosną, więc zmieniony został system finansowania ochrony. Partycypacja operatorów w kosztach znacząco wzrośnie. Tylko zeszłoroczna ochrona El Al kosztowała budżet państwa prawie 186 milionów dolarów.
El Al chce zamówić około 30 boeingów B737 MAX
El Al: Rekordowe wyniki finansowe mimo wojny w Gazie
El Al zamówi koleje Dreamlinery. Linia chce także zebrać na giełdzie 100 mln dolarów
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości. Edycja 2025
inf. pras. 26 marca 2025
15 kwietnia 2025 roku Instytut Zarządzania Lotnictwem Cywilnym Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej organizuje kolejną edycję cyklicznej konferencji naukowej: „Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości”. Tegoroczne obrady będą prowadzone na temat współczesnych wyzwań i trendów rynku pracy branży lotniczej.
Polska zmilitaryzuje wszystkie lotniska cywilne
Rząd przyjął politykę rozwoju lotnictwa cywilnego. Priorytetem CPK
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości
Airbus studzi nastroje Chin. C919 to „kopiuj-wklej” A320
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
COMAC pragnie zaistnieć na europejskim rynku lotniczym. Chiński producent stara się, aby C919 został certyfikowany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej. Dla Airbusa COMAC to „nowy konkurent”, którego wspiera Pekin, lecz oferowane produkty to wersje kopiuj-wklej zachodnich odpowiedników. C919 ma być imitacją A320, a ARJ21, to nic innego jak McDonnell Douglas DC-9.
Samoloty COMAC C919 przewiozły już ponad milion pasażerów
COMAC debiutuje modelem C919 na arenie międzynarodowej
Amerykańskie ograniczenia w eksporcie opóźniają program COMAC C919
GE Aerospace zainwestuje w Europie. Polska beneficjentem
GE Aerospace 26 marca 2025
GE Aerospace (NYSE: GE) ogłosiło dziś plan inwestycji w swoje zakłady produkcyjne zlokalizowane w Europie, przekraczający 78 milionów euro w 2025 roku. Inwestycja przyczyni się do poprawy jakości i terminowości dostaw silników lotniczych, umożliwi zwiększenie mocy produkcyjnych, zmodernizowanie wyposażenia oraz rozwój innowacji na terenie Europy.
Sprzedaż samolotów Boeinga dwa razy większa niż Airbusa
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Mateusz Kieruzal 25 marca 2025
– Mariaż Polskich Linii Lotniczych LOT z Airbusem jest logiczny – uważa Christian Scherer dyrektor generalny Commercial Aircraft we francuskim koncernie. Dla LOT-u idealnym samolotem ma być A220-300, a dostawy pierwszych zamówionych maszyn mogłyby nastąpić w 2027 roku. Oferta Airbusa dla LOT jest „agresywnie” przyjazna – linie otrzymały dość duży rabat na zakup nowych samolotów.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Airbus składa ofertę na samoloty dla LOT
XEOS rozpoczyna serwisowanie silników CFM LEAP w Polsce
inf. pras. 24 marca 2025
GE Aerospace (NYSE: GE) ogłosiło oficjalne otwarcie nowoczesnego zakładu obsługi technicznej silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej koło Wrocławia. Ten zaawansowany technologicznie obiekt MRO (Maintenance, Repair & Overhaul - konserwacja, naprawa i remonty) powstał w ramach joint venture GE Aerospace i Lufthansa Technik, i specjalizuje się w przeglądach, naprawach i usługach serwisowych silników CFM International* LEAP, które napędzają najpopularniejsze samoloty wąskokadłubowe. Do tej kategorii należą jednostki napędowe CFM LEAP-1A, stosowane w rodzinie Airbus A320neo, oraz CFM LEAP-1B, używane w samolotach Boeing 737 MAX.
GE Aero z zamówieniem silników T700 dla polskich śmigłowców Apache
GE Aerospace Foundation uruchamia program Next Engineers
GE Aerospace zainwestuje 130 mln dolarów w Europie, z czego 30 mln w Polsce
Transport Canada nakazuje inspekcje airbusów A220
Redakcja 23 marca 2025
Transport Canada wydała dwie dyrektywy zdatności do lotu (Airworthiness Directive - AD) dla airbusów A220-100 i A220-300, nakazując inspekcję i serwis schowków na bagaż podręcznych oraz tytanowych elementów łączących w skrzydle.
Airbus i rząd Quebecu stają się wyłącznymi właścicielami programu A220. Bombardier całkowicie wychodzi z lotnictwa komercyjnego
ATR: Linia FedEx zamówiła 10 maszyn 72-600F
Piotr Bożyk 22 marca 2025
ATR ogłosił wczoraj (21 marca) zawarcie umowy z FedEx Express, największej na świecie linii lotniczej cargo i firmy zajmującej się ekspresowym transportem, na zakup kolejnych 10 samolotów ATR 72-600F. Najnowsze zamówienie, to wykorzystanie 10 x 20 opcji jakie linia posiada na te samoloty.
ATR: Niewykorzystany potencjał lotnictwa regionalnego w Wietnamie
Abelo powiększa flotę i zmienia zamówienie ATR-ów STOL
Aktywności ATR-a podczas targów w Farnborough
Embraer: Test strukturalny skrzydła dla platformy demonstracyjnej nowych technologii
Piotr Bożyk 21 marca 2025
Firma Embraer ogłosiła w ostatnich dniach, że pomyślnie zakończyła wstępne testy zmęczeniowe skrzydła kompozytowego, które zostanie wykorzystane w platformie demonstracyjnej nowych technologii (New Technologies Demonstration Platform - PDNT).
Embraer: Polska kluczowym rynkiem. Nie chcemy tylko sprzedawać
Embraer: Nowy zespół sprzedaży Global Leasing and Freighter
Embraer: E2 najlepsze dla LOT. Zyskać może polski przemysł
Malaysia Airlines zamawiają 30 boeingów 737 MAX (+30 opcji)
Piotr Bożyk 21 marca 2025
Malaysia Airlines poinformowały dziś (21 marca) o zamówieniu 30 kolejnych B737 MAX, które zastąpią obecnie eksploatowane B737-800. Nowa umowa zawiera także porozumienie dotyczące specjalnego planu obsługi technicznej nowych maszyn od Boeing Services. Zamówienie, które zostało zaksięgowane w styczniu 2025 r. i zostało opublikowane jako niezidentyfikowane na stronie internetowej zamówień i dostaw Boeinga, umożliwi malezyjskiemu przewoźnikowi zaspokojenie rosnącego popytu na podróże w Azji Południowo-Wschodniej.
Airbus: Malaysia Airlines odebrały pierwszego A330neo
Malaysia Airlines: Nowa biznes klasa w A330neo
Malaysia modernizuje flotę. Linia kupuje 20 airbusów A330neo
Wojna celna uderza w Boeinga. Samoloty mocno podrożeją?
Mateusz Kieruzal 20 marca 2025
Ceny jednostkowe samolotów Boeinga mogą wzrosnąć nawet o 40 milionów dolarów. Duży wzrost cen – pokłosie napięć handlowych, wywołanych cłami nałożonymi przez administrację Donalda Trumpa – zakłada dyrektor generalny AerCap, największej na świecie firmy zajmującej się leasingiem samolotów.
Boeing wraca na właściwe tory? Wzrost dostaw w lutym
Boeing 777X na testach w tropikach
Styczniowy wzrost dostaw Boeinga
Embraer: Polska kluczowym rynkiem. Nie chcemy tylko sprzedawać
Łukasz Malinowski 20 marca 2025
– Jeśli chodzi o Polskę to chciałbym podkreślić, że nie chcemy tylko sprzedać naszych samolotów. Chcemy wzmocnić naszą obecność w Polsce i widzimy w niej szansę na rozwój naszej globalnej obecności – mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Arjan Meijer, dyrektor generalny Embraer Commercial Aviation.
Embraer: Test strukturalny skrzydła dla platformy demonstracyjnej nowych technologii
Embraer: Nowy zespół sprzedaży Global Leasing and Freighter
Embraer: E2 najlepsze dla LOT. Zyskać może polski przemysł
Polskie linie VIP zwiększają flotę. Dwa nowe odrzutowce
Mateusz Kieruzal 20 marca 2025
Biznesowe linie lotnicze Jet Story pozyskały dwa kolejne samoloty. Flota polskiego przewoźnika VIP wzbogaciła się o trzeciego bombardiera Challenger 3500 i pierwszego gulfstreama G700.
Polskie linie VIP wycofały Praetora 600
Itaka sponsorem tytularnym nowego stadionu w Opolu
inf. pras. 19 marca 2025
Itaka Arena – tak nazywa się nowy stadion przy ul. Leonarda Olejnika 1 w Opolu. Największe polskie biuro podróży, mające swoją siedzibę w tym samym mieście, zostało sponsorem tytularnym obiektu Odry Opole na najbliższe pięć lat. W ramach współpracy Itaka zyska szeroki pakiet świadczeń promujących jej markę.
Olsztyn-Mazury: Wystartowały zimowe czartery do Egiptu (zdjęcia)
Itaka na wyspie Langkawi. Dreamlinerem PLL LOT do Malezji
ITAKA ma już 200 salonów firmowych
ATR: Niewykorzystany potencjał lotnictwa regionalnego w Wietnamie
Piotr Bożyk 19 marca 2025
ATR zaprezentował w ostatnich dniach wyniki kompleksowego raportu „Propelling Vietnam's Regional Aviation”. Prezentacja odbyła się podczas warsztatów „Unlocking Vietnam's Regional Aviation” w Hanoi, zorganizowanych we współpracy z Business France i wietnamską firmą konsultingową TEDI (Transport Engineering Design Inc.).
ATR: Linia FedEx zamówiła 10 maszyn 72-600F
Abelo powiększa flotę i zmienia zamówienie ATR-ów STOL
Aktywności ATR-a podczas targów w Farnborough
Dania: Ograniczanie emisji lotniczych zacznijmy od SAF
Roman Czubiński 18 marca 2025
Dekarbonizacja transportu lotniczego powinna odbywać się etapami. Pierwszym z nich może być stosowanie paliwa SAF. Przewoźnicy lotniczy powinni podejść do tej kwestii kreatywnie i być otwarci na nowe technologie – mówił podczas konferencji poświęconej wyzwaniom związanym z siecią TEN-T stały sekretarz w duńskim Ministerstwie Transportu Jacob Heinsen.
Firma Marshall w konsorcjum HyFIVE. Celem bezemisyjne lotnictwo
Mocny start roku dla Air Serbia
Mateusz Kieruzal 17 marca 2025
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku linie Air Serbia obsłużyły 515 396 pasażerów, co oznacza, że po raz pierwszy w historii przewoźnik odnotował ponad pół miliona podróżnych w styczniu i lutym. Roczny wzrost serbskiego operatora ma wynieść sześć proc., a linie planują przewieźć rekordową liczbę pasażerów.
Czwarty A330 dla Air Serbii już w Belgradzie
Air Serbia: Hossa trwa. Rekordowy zysk netto
Air Serbia: Rekordowe wyniki pasażerskie
Airbus BelugaXL z bliska. Zajrzeliśmy do środka frachtowca (zdjęcia)
Piotr Bożyk 16 marca 2025
Przez jednych uwielbiana, a przez innych nazywana najbrzydszym samolotem branży. Mowa tu oczywiście o airbusie BelugaXL, który jest jednym z największych na świecie samolotów transportowym i z pewnością jednym z bardziej efektownych wizualnie statków powietrznych, a jego charakterystyczne cechy i malowanie przypominające wieloryba sprawiają, że wyróżnia się na każdym lotnisku. W trakcie naszej wizyty w siedzibie Airbus w Tuluzie zajrzeliśmy do środka tego wielkiego frachtowca. Sam samolot jak i proces otwierania przedniej części kadłuba robią spore wrażenie.
Szósta i ostatnia BelugaXL już w pełnych barwach Airbusa (zdjęcia)
Grupa AF-KLM. Mimo kryzysu politycznego nadal zainteresowana linią TAP
Piotr Bożyk 16 marca 2025
Grupa Air France-KLM poinformowała w ostatnim tygodniu, że nadal jest zainteresowana udziałem w prywatyzacji TAP Air Portugal, nawet jeśli zostanie ona przełożona z powodu kryzysu politycznego w Portugalii. Jak potwierdził Ben Smith, prezes i dyrektor generalny Air France-KLM, grupa przeprowadziła rozmowy z portugalskim rządem na temat ewentualnego udziału w prywatyzacji portugalskiego przewoźnika i zgodziłaby się zachować jej markę, siatkę połączeń i wszystkie miejsca pracy.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Airbus 16 marca 2025
Metro Aviation i Airbus Helicopters podpisały umowę na maksymalnie 36 śmigłowców H140 w konfiguracji ratownictwa medycznego (EMS). Metro Aviation jest jednym z pierwszych nabywców nowego śmigłowca H140, który został zaprezentowany na targach branży statków powietrznych pionowego startu VERTICON w Dallas w Teksasie.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Airbus składa ofertę na samoloty dla LOT
Airbus składa ofertę na samoloty dla LOT
Łukasz Malinowski 15 marca 2025
Airbus złożył ofertę na dostawę 84 samolotów regionalnych dla PLL LOT. Producent zaproponował A220 w wersjach 100 i 300. O pozyskanie zamówienia stara się także brazylijski Embraer, który oferuje samoloty z rodziny E2.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Robinson ujawnia nowy śmigłowiec - R88 (zdjęcia)
Piotr Bożyk 15 marca 2025
Robinson Helicopter Company (RHC) ujawniła swój nowy śmigłowiec R88, który jest pierwszym nowym produktem od prawie 15 lat. Nowa maszyna, to większy i bardziej wydajny śmigłowiec zaprojektowany tak, aby spełniać szerszy zakres wymagań misji, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznej dla firmy niezawodności, przystępności cenowej i bezpieczeństwa.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Syria nowym „El Dorado”? Linie multiplikują podaż lotów
Mateusz Kieruzal 15 marca 2025
Absencja zagranicznych linii lotniczych w Syrii trwała ponad 13 lat. „Obalenie” Baszara al-Asada uznano za koniec wojny domowej, co zachęciło przewoźników do powrotu do Damaszku. Rynkowa niepewność jest już przeszłością, a Syria jawi się niczym nowe „El Dorado” dla linii lotniczych. Royal Jordanian Airlines i Qatar Airways multiplikują podaż lotów do syryjskiej stolicy. Zapewne podobnie postąpią Turkish Airlines.
Royal Jordanian powróci do Syrii
Royal Jordanian nowym klientem embraerów E-jet E2
Royal Jordanian wzmocnią flotę odrzutowcami Embraera
Boeing wraca na właściwe tory? Wzrost dostaw w lutym
Mateusz Kieruzal 14 marca 2025
Boeing dostarczył w lutym 44 nowe samoloty, o 66 proc więcej niż rok wcześniej. Drugi miesiąc roku okazał się jednak gorszy od stycznia, w którym linie lotnicze odebrały o jedną maszynę więcej. Mimo to producent notuje znaczny miesięczny wzrost dostaw względem wielu miesięcy w roku 2024. To dobry prognostyk na pozostałą część roku – jest szansa, że Boeing dostarczy ponad 400 samolotów.
Wojna celna uderza w Boeinga. Samoloty mocno podrożeją?
Boeing 777X na testach w tropikach
Styczniowy wzrost dostaw Boeinga
SkyUp z kolejnym B737-800. Samolot przebywa w Bydgoszczy
Mateusz Kieruzal 14 marca 2025
SkyUp Airlines pozyskały szóstego B737-800. Ósmy samolot we flocie ukraińskich linii, który jest obecnie przemalowywany w zakładach w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy, latał wcześniej dla REX Airlines. Zadłużenie australijskiego przewoźnika wymusiło uziemienie dziewięciu wąskokadłubowców amerykańskiej produkcji .
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Embraer: Nowy zespół sprzedaży Global Leasing and Freighter
Piotr Bożyk 13 marca 2025
Embraer Commercial Aviation utworzyło dedykowany zespół Global Leasing and Freighter, aby umacniać swoją strategiczną pozycję na rynkach cargo i leasingu. Nowy zespół, który ma siedzibę w Amsterdamie, łączy wiedzę specjalistyczną w zakresie przebudowy pasażerskich samolotów E-Jet na cargo (P2F) oraz działalności leasingowej w lotnictwie komercyjnym w ramach jednej zunifikowanej struktury.
Embraer: Test strukturalny skrzydła dla platformy demonstracyjnej nowych technologii
Embraer: Polska kluczowym rynkiem. Nie chcemy tylko sprzedawać
Embraer: E2 najlepsze dla LOT. Zyskać może polski przemysł
Umowa ADAC Luftrettung i ÖAMTC Flugrettung z Airbusem na 10 śmigłowców H140
Airbus 13 marca 2025
ADAC Luftrettung, ÖAMTC Flugrettung i Airbus Helicopters podpisały umowę na zakup dziesięciu śmigłowców H140, z których każdy operator otrzyma pięć. Niemieccy i austriaccy operatorzy śmigłowcowych służb ratownictwa medycznego znaleźli się wśród pierwszych nabywców nowego śmigłowca H140, który został zaprezentowany na targach branży statków powietrznych pionowego startu VERTICON w Dallas w Teksasie. W przypadku ADAC Luftrettung umowa obejmuje również zakup trzech śmigłowców H135 i jednego H145.
Airbus Helicopters w 2024 r. ze stałym wzrostem sprzedaży
Francuskie MSW zamawia 42 śmigłowce airbus H145
Airbus H175 z certyfikatem typu w Chinach
Jackson Square Aviation zamawia 50 airbusów z rodziny A320neo
Piotr Bożyk 12 marca 2025
Firma Jackson Square Aviation (JSA) poinformowała o zamówieniu u Airbusa 50 samolotów z rodziny A320neo. Zamówienie to znacząco wzmacnia partnerstwo między JSA i Airbusem, umożliwiając JSA dalsze dostarczanie swoim klientom najbardziej paliwooszczędnych rozwiązań dla flot wąskokadłubowych.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Embraer i Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa rozpoczną współpracę
Redakcja 12 marca 2025
Brazylijski Embraer oraz Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (Łukasiewicz – ILOT), polski instytut badawczy, podpisały umowę o współpracy w badaniach nad nowymi technologiami lotniczymi i materiałami.
PAŻP i Ryanair podpisały umowę o współpracy
Emirates ogłosiły zawarcie umowy code-share z Batik Air
Umowa Emirates i United. Więcej opcji lotów do i z Meksyku
Global Medical Response i Airbus z umową na 15 śmigłowców H140
Airbus 12 marca 2025
Global Medical Response (GMR) i Airbus Helicopters podpisały umowę na maksymalnie 15 śmigłowców H140 w konfiguracji ratownictwa medycznego (EMS). GMR jest jednym z pierwszych nabywców nowego śmigłowca H140, który został zaprezentowany na targach branży statków powietrznych pionowego startu VERTICON w Dallas w Teksasie.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Embraer oferuje Polsce C-390. Czy firma zachęci MON linią montażu końcowego?
Piotr Bożyk 12 marca 2025
Embraer kusi Polskę także w kwestiach militarnych. Wybrzmiało to podczas ostatniej konferencji prasowej w Warszawie oraz naszego wywiadu, w którym Frederico Lemos, CCO Embraer Defense & Security stwierdził, że Polska potrzebuje wszechstronnego i ekonomicznego samolotu do szybkiego rozmieszczania wojsk. Mowa tu oczywiście o maszynie KC-390. Brazylijski producent nie wyklucza także możliwości uruchomienia linii montażu końcowego (FAL), jednak w tej materii głównym czynnikiem będzie ekonomia oraz liczba zamówionych samolotów przez Polskę i inne kraje europejskie.
Lemos (Embraer): Polskie wojsko potrzebuje takiego samolotu jak C-390
Embraer: E2 najlepsze dla LOT. Zyskać może polski przemysł
Łukasz Malinowski 11 marca 2025
Embraer rozważane nowe projekty w Polsce obejmujące m.in. zakład remontowy podwozia dla samolotów E2 oraz konwersję samolotów E190 na frachtowce. "Całość inwestycji w sektorze pasażerskim może osiągnąć ponad 2 miliardy dolarów wartości w przeciągu 10 lat, i przyczynić się do stworzenia ponad 4 400 miejsc pracy" – podkreśla spółka. O ile LOT zdecyduje się na wybór E2 do swojej floty.
Embraer: Test strukturalny skrzydła dla platformy demonstracyjnej nowych technologii
Embraer: Polska kluczowym rynkiem. Nie chcemy tylko sprzedawać
Embraer: Nowy zespół sprzedaży Global Leasing and Freighter
PLL LOT: Airbus czy Embraer? Decyzja coraz bliżej
Łukasz Malinowski 10 marca 2025
PLL LOT nie podjął jeszcze decyzji o wyborze dostawcy samolotów regionalnych, ale zbliża się ona wielkimi krokami. Wszystko powinniśmy wiedzieć „w najbliższym czasie”. Na rozstrzygnięcie czeka także kwestia pozyskania samolotów szerokokadłubowych.
LOT pozyska dwa Dreamlinery
LOT. Rośnie liczba pasażerów, dobre wyniki w lutym
45. rocznica katastrofy Iła-62 Mikołaj Kopernik LOT-u
Danił (PPL): PPL to silnik polskiego lotnictwa
Łukasz Malinowski 10 marca 2025
– CPK to projekt strategiczny, a decyzja o zaangażowaniu PPL jako inwestora była strzałem w dziesiątkę – zarówno biznesowo, jak i z punktu widzenia interesu państwa. Mamy know-how, zasoby i doświadczenie, by to pociągnąć. Poprzednie pominięcie nas w tej układance było błędem – mówi Marcin Danił, p.o. prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych (PPL). W rozmowie Danił podkreśla także, że LOT aby rywalizować z gigantami musi rozwijać się na Lotnisku Chopina, a bez jego rozbudowy nie byłoby to możliwe.
PPL dopłaci do lotów z Radomia
PPL o Radomiu: Świetna infrastruktura w złej lokalizacji
PPL: Jaki harmonogram rozbudowy terminala?
Lemos (Embraer): Polskie wojsko potrzebuje takiego samolotu jak C-390
Piotr Bożyk 10 marca 2025
Czy następnym klientem C-390 może być Polska? To niewykluczone i bardzo prawdopodobne, bo jak mówi nam Frederico Lemos, CCO Embraer Defense & Security, Polska potrzebuje wszechstronnego i ekonomicznego samolotu do szybkiego rozmieszczania wojsk. A może Embraer zwiększy swoją obecność w Polsce lub otworzy swoje centrum serwisowe? Tego jeszcze nie wiemy, ale producent podkreśla, że uważa nasz kraj za strategicznego europejskiego partnera zarówno w obszarze komercyjnym jak i obronnym.
Embraer oferuje Polsce C-390. Czy firma zachęci MON linią montażu końcowego?
Lufthansa na stracie, lecz holding z dużym zyskiem
Mateusz Kieruzal 09 marca 2025
Słodko-gorzki dla Grupy Lufthansa okazał się rok 2024. Niemieckie linie lotnicze, czyli spółka-matka holdingu wygenerowała stratę 94 milionów euro, lecz działalność innych pasażerskich przewoźników i spółek cargo oraz MRO pozwoliła wypracować zysk netto rzędu 1,38 miliarda euro. – Ten rok, 2025, będzie dla nas rokiem transformacji z jasnym celem: dalszym umacnianiem naszej pozycji globalnego numeru jeden poza Stanami Zjednoczonymi – wskazał Carsten Spohr, dyrektor generalny Grupy Lufthansa.
Lufthansa rozszerza intermodal. Bilet lotniczy umożliwia podróż metrem
Lufthansa: Pierwsza klasa Allegris także do USA
Lufthansa będzie pierwszą linią która odbierze boeinga B777-9X
Flota Sky Alps uziemiona. Linie fałszowały certyfikaty?
Mateusz Kieruzal 09 marca 2025
Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego uziemił siedem z czternastu bombardierów Q400 obsługiwanych przez regionalne linie lotnicze Sky Alps. Regulatorzy wykryli „szereg niezgodności” – w certyfikatach konserwacji samolotów występowały niedociągnięcia w odniesieniu do wymogów bezpieczeństwa lotów. Od 2020 roku ze służby wyłączone jest sześć innych turbośmigłowców typu Dash-8, więc operacyjny pozostaje obecnie jedynie jeden samolot.
SkyAlps ze slotami na Lotnisku Chopina
Chorus Aviation: Leasing maszyn Dash 8-400 dla nowej linii Sky Alps
Airbus: W lutym więcej dostaw niż zamówień
Piotr Bożyk 08 marca 2025
Airbus ogłosił w piątek (7 marca) dane dotyczące zamówień i dostaw za luty tego roku. Złożone w tym okresie zamówienia brutto na odrzutowce komercyjne sięgają tylko 14 maszyn, a dostawy 40 samolotów. Ostatnie dane pokazują, że w lutym sprzedawały się tylko samoloty A321neo. Portfel niezrealizowanych zamówień wyniósł na koniec minionego miesiąca 8 658 maszyn.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
20 lat z Corendon Airlines. Dwa rynki kluczowe
Corendon Airlines 08 marca 2025
Corendon Airlines konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako jedna z kluczowych wakacyjnych linii lotniczych w Europie. Obecnie posiada cztery bazy operacyjne na niemieckich lotniskach oraz obsługuje ponad 20 portów wylotowych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Silna współpraca z biurami podróży i touroperatorami pozwala przewoźnikowi skutecznie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie rynku turystycznego.
Corendon Airlines ogłosiły letni rozkład lotów z Katowic i Warszawy
Corendon zaoferuje strefę „Tylko dla dorosłych”
Corendon Airlines będą zimą dalej latać z Polski do Turcji
Spirit na skraju bankructwa. 1,2 miliarda dolarów straty
Mateusz Kieruzal 07 marca 2025
Sytuacja finansowa Spirit Airlines jest coraz gorsza, choć amerykański niskokosztowiec ma nadzieję, że podjęta restrukturyzacja uzdrowi działalność, która w 2024 zakończyła się wypracowaniem straty rzędu 1,2 miliarda dolarów. W nowej (lepszej) rzeczywistości linie mają postawić na obsługę modnego rynku wypoczynku premium, co ma zapewnić oczekiwaną rentowność.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Produkcja i zamówienia 2024: Jak sobie radzili Airbus, Boeing, Embraer i inni?
Piotr Bożyk 06 marca 2025
Jak wygląda rynek i zamówień oraz dostaw samolotów komercyjnych? Kto na nim króluje? Na te pytania poznamy odpowiedzi w zestawieniu, do którego zebraliśmy dane pięciu największych producentów samolotów pasażerskich na świecie: Airbusa, ATR-a, Boeinga, COMAC-a oraz Embraera. Warto tutaj podkreślić, że miniony rok nie był najlepszy dla części z tych producentów. Liczba dostarczonych maszyn nie przekroczyła poziomu z 2019 r., ani z 2023 r., a zamówienia na nowe maszyny oscylowały także na niższych poziomach niż w latach ubiegłych.
Rosjanie chcą latać, a liniom brakuje samolotów
Rozpoczęły się dostawy F-35 z TR-3
Opóźnienia dostaw samolotów powodem spięć pomiędzy producentami i firmami leasingowymi
Piloci mogą już korzystać z nowej wersji IWB od PAŻP
PAŻP 06 marca 2025
IWB Integrated Web Briefing to system służący do tworzenia i zarządzania planami lotów, planowania operacji lotniczych oraz umożliwiający dostęp do statycznych i dynamicznych danych lotniczych. Piloci mogą już korzystać ze znacznie ulepszonej wersji niezbędnego narzędzia.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Rezygnacja Tomasza Szymczaka, dyrektora Łukasiewicz – ILOT
Zespół Prasowy Centrum Łukasiewicz 06 marca 2025
Centrum Łukasiewicz informuje, że w dniu 5 marca 2025 roku pan dr Tomasz Szymczak, Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.
Lotnisko w Modlinie z jednym wiceprezesem mniej
Modlin w nowym otoczeniu. Szymczak o sytuacji lotniska (wywiad)
Szymczak (Modlin) o kolei na lotnisko, Air Malta, drodze startowej i trasach
Rekordowe wyniki Embraer: Defense napędza przychody
Mateusz Kieruzal 03 marca 2025
Wzrost przychodów o 21 proc. do poziomu 6,39 miliarda dolarów amerykańskich doprowadził do odnotowania skorygowanego zysku netto rzędu 461 milionów dolarów. Rok 2024 był dla wszystkich jednostek brazylijskiego koncernu z sektora lotniczego był bardzo dobry, lecz to dział obronny był motorem napędowym wyników finansowych.
Embraer: Test strukturalny skrzydła dla platformy demonstracyjnej nowych technologii
Embraer: Polska kluczowym rynkiem. Nie chcemy tylko sprzedawać
Embraer: Nowy zespół sprzedaży Global Leasing and Freighter
„Zaledwie” 3,4 mld dolarów zysku Turkish Airlines
Mateusz Kieruzal 03 marca 2025
Przychody Turkish Airlines w roku 2024 wzrosły, lecz linie zakończyły zeszły rok z zyskiem netto w wysokości 3,42 mld dolarów, o 44 proc. niższym niż w roku 2023, kiedy zarobek „na czysto” wyniósł aż sześć mld dolarów. Marża netto Turkisha również spadła, wynosząc 15 proc. Mimo to wynik finansowy jest jednym z lepszych w historii branży lotniczej.
Kanada blokuje rozwój Turkish Airlines
Turkish: Sydney non-stop coraz bliżej
Turkish Airlines: Wkrótce Minneapolis i Auckland
FAA certyfikowała silniki PW GTF Advantage dla rodziny A320neo
Piotr Bożyk 03 marca 2025
Pratt & Whitney ogłosił, że silnik GTF Advantage uzyskał certyfikat typu od amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) dla rodziny airbusów A320neo. Advantage jest najnowszym silnikiem z rodziny GTF, który uzyskał certyfikat regulatora.
Iran podrobił łopatki silników Pratt & Whitney!
Wady silników Pratt & Whitney. Wizz Air uziemi samoloty
Pratt & Whitney: Silniki GTF napędzają już ponad 1000 samolotów
Polska leasinguje osiem śmigłowców Apache
Piotr Bożyk 01 marca 2025
Agencja Uzbrojenia MON podpisała w czwartek (27 lutego) w Inowrocławiu pakiet umów dotyczący leasingu od USA śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache. W uroczystości na lotnisku Latkowo uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej, przedstawiciele strony amerykańskiej oraz firmy Boeing.
Kolejny saab 340 AEW dla wojska już w Polsce
Kolejowe inwestycje armii w 2023 roku
Mirosławiec: Amerykanie inwestują w lotnisko i bazę dronów
PKP Intercity: Cyberataki takie jak pod koniec stycznia powtarzają się
Roman Czubiński 01 marca 2025
Systemy sprzedaży PKP Intercity są przedmiotem codziennych ataków hakerskich. Co najmniej kilka z nich miało skalę porównywalną z tym, który 27 stycznia doprowadził do wyłączenia na kilka godzin systemu e-IC oraz aplikacji mobilnej – alarmuje specjalistyczny portal CyberDefence24.
PKP Intercity: Nie ma dnia bez ataku hakerskiego
PKP Intercity: Dokąd na ferie z Warmii, Mazur i Podlasia?
PKP Intercity: Piętrowe ezt koniecznością
Silnik turbośmigłowy Catalyst uzyskuje certyfikację FAA
Piotr Bożyk 28 lutego 2025
Firma Avio Aero poinformowała, że silnik turbośmigłowy Catalyst uzyskał certyfikację Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Certyfikacja zgodnie z przepisami FAR (Federal Aviation Regulation) część 33 obejmowała ponad 23 silniki i 190 testów komponentów.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Polska zmilitaryzuje wszystkie lotniska cywilne
Mateusz Kieruzal 28 lutego 2025
Wszystkie lotniska cywilne w Polsce muszą zostać dostosowane do potencjalnego wykorzystania przez wojsko – zapowiedział minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Cywilne porty miałyby być wykorzystywane jako węzły transportowe, punkty ewakuacyjne, huby cargo lub punkty pomocy w razie sytuacji awaryjnych.
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości. Edycja 2025
Rząd przyjął politykę rozwoju lotnictwa cywilnego. Priorytetem CPK
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości
Nowe barwy frachtowca Emirates SkyCargo (zdjęcia)
Emirates 28 lutego 2025
Frachtowiec Emirates SkyCargo A6-EFV dotarł w lipcu 2024 roku w stanie fabrycznym i natychmiast został wdrożony do obsługi stale rosnącej liczby globalnych lotów. W tym tygodniu maszyna opuściła zakład Emirates Engineering i jako pierwsza ma charakterystyczne nowe barwy linii lotniczych.
Emirates SkyCargo powiększa flotę B747F do sześciu maszyn
Emirates SkyCargo dolecą z towarami do Kopenhagi
Emirates SkyCargo: Usługa eQuote etapem cyfrowej transformacji
Polska udziałowcem firmy Airbus? Duży wydatek i brak realnego wpływu
Mateusz Kieruzal 28 lutego 2025
Warszawa ma być zainteresowana zakupem pięciu proc. udziałów we francuskim koncernie lotniczo-obronnym. Wydatek rzędu 29 miliardów złotych może być jednak „utopioną” inwestycją, gdyż Polska nie zyska dostępu do grona decyzyjnego, a prawo złotego głosu wciąż będą posiadały Berlin i Paryż. Adrian Furgalski, prezes ZDG TOR, uważa, że w transakcję nie powinny być wciągane Polskie Linie Lotnicze LOT, które są na ostatniej prostej w wyborze dostawcy samolotów regionalnych.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Słowacja zastępuje fokkery F100 bombardierami Global 5000
Piotr Bożyk 27 lutego 2025
W połowie lutego br. na lotnisku w Bratysławie wylądował pierwszy samolot dyspozycyjny bombardier Global 5000 zakupiony na rynku wtórnym na potrzeby lotnictwa wojskowego Słowacji. Kolejny Global trafi do Bratysławy w późniejszym terminie po zakończeniu przeglądu. Nowe maszyny zastąpią obecnie użytkowane fokkery F100.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Embraer opóźnia E175-E2
Mateusz Kieruzal 27 lutego 2025
Embraer wstrzymuje prace nad rozwojem programu E175-E2 na kolejne cztery lata. Jest to jedyny model wąskokadłubowca nowej generacji, którego brazylijski producent nie wprowadził na rynek z powodu problemów związanych z klauzulami zakresu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Embraer: Pierwszy techniczny lot E175-E2
Wraca temat kupna udziałów firmy Airbus przez Polskę
Mateusz Kieruzal 26 lutego 2025
Po kilku miesiącach wraca temat nabycia udziałów przez Polskę w Airbusie. Jak informuje „Le Monde”, Rząd Rzeczpospolitej Polskiej chce dokonać transakcji możliwie szybko, a wpływ na inwestycję ma mieć obawa przed wycofaniem poparcia Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Europy. Warszawa kupiłaby wojskowe jednostki, a PLL LOT airbusy A220.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Welcome: Pierwsze zdalne wypychanie rejsowego B737 w Radomiu
Piotr Bożyk 26 lutego 2025
Welcome Airport Services przeprowadziło z sukcesem pierwszą w Polsce procedurę wypychania rejsowego samolotu zdalnie sterowanym holownikiem Mototok Spacer 8600. Agent handlingowy obsłużył w ten sposób boeinga 737 MAX (SP-LVB) należącego do PLL LOT, który odlatywał do Rzymu z lotniska w Radomiu.
Rotmański pożegnał się z Welcome Airport Services
Welcome z pierwszym na świecie symulatorem VR pojazdu pushback
"Branża lotnicza będzie poddana dużym presjom geopolitycznym"
PLL LOT: 688 mln zł zysku i rekordowe 10,7 mln pasażerów!
Łukasz Malinowski 25 lutego 2025
W ubiegłym roku narodowy przewoźnik zanotował 805,7 mln złotych zysku na działalności operacyjnej i osiągnął wynik netto na poziomie 688,5 mln złotych. LOT w 2024 roku przewiózł 10,7 mln pasażerów, kończąc rok z 86 samolotami we flocie.
LOT mocno urośnie w Rydze
LOT: Dwa B787 Dreamliner po Thai Airways
LOT: Rekordowe oferowanie krajówek w lecie
Trzykrotny wzrost zysku Etihad
Mateusz Kieruzal 25 lutego 2025
Przychody rzędu siedmiu miliardów dolarów, EBITDA na poziomie 1,3 miliarda dolarów i zysk netto w kwocie 476 milionów dolarów – tak prezentują się wyniki finansowe Etihad Airways za rok 2024. Emiracki przewoźnik w końcu wyszedł z dołka, a bieżący rok zapowiada się jeszcze lepiej. Efektem udanej restrukturyzacji będzie czerwcowy debiut na Lotnisku Chopina.
Działalność Etihad rośnie. Wzrost zysków
Etihad w Warszawie. Klasa biznes w Dreamlinerach
Etihad: Kwartalne wzrosty i rekordowy zysk
Frontier: „Tani” produkt premium zapewnił zysk
Mateusz Kieruzal 25 lutego 2025
Implementacja polityki „Nowy Frontier” zapewniła amerykańskiemu przewoźnikowi budżetowemu zamierzony efekt. Rok 2024 zakończył się wypracowaniem 85 milionów dolarów zysku netto, a strzałem w „10” miała być instalacja foteli na wzór biznes klasy.
Frontier Airlines planują rejsy A321XLR do Europy
21 nowych tras Frontier Airlines. Zyskają Atlanta, Dallas i Las Vegas
Frontier Airlines zakładają bazę w Atlancie i ogłosiły osiem nowych tras
Z wizytą w Airbus Safety Promotion Centre
Piotr Bożyk 24 lutego 2025
Korzystając z okazji corocznej konferencji podsumowującej wyniki oraz przypadającego na 20 lutego Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Katastrof Lotniczych i ich Rodzin, Airbus oprowadził media po swoim Centrum Promocji Bezpieczeństwa (Airbus Safety Promotion Center), otwartym w 2023 r. i „zainspirowanym przez Japan Airlines”, jak głosi pamiątkowa tablica tuż po wejściu do budynku. W czasie wizyty w Tuluzie można zapoznać się z całą masą informacji i wykresów, zobaczyć i dotknąć tzw. czarne skrzynki czyli rejestratory CVR i FDR czy jedną z części silnika jaka odpadła z airbusa A380 Air France podczas incydentu z 17 września 2017 r. (AF066).
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
A321XLR z silnikami PW GTF z certyfikatem typu od EASA
Piotr Bożyk 23 lutego 2025
Airbus i Pratt & Whitney poinformowali w komunikatach, że otrzymali certyfikat Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dla silnika PW GTF, który napędza airbusy A321XLR, otwierając drogę przyszłym operatorom tych samolotów do rozpoczęcia dostaw w 2025 r. Certyfikat typu, przyznany 7 lutego gr. i mający zastosowanie do silnika PW1100G-JM, został zaktualizowany w celu uwzględnienia A321XLR.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Emirates SkyCargo ułatwia handel Afryki ze światem
Emirates 23 lutego 2025
Odbywające się w stolicy Kenii targi branżowe Air Cargo Africa zbiegły się ze świętowaniem przez linie Emirates SkyCargo blisko czterdziestu lat działalności na kontynencie. Linie przewożą z i do Afryki średnio 3 820 ton towarów tygodniowo, dzięki czemu ustanawiają obecne szlaki handlowe i łączą lokalnych producentów, przedsiębiorców i eksporterów z kontrahentami z całego świata.
Bydgoszcz: Zagrożenie chemiczne tematem ćwiczeń (zdjęcia)
Sichuan Airlines na dłużej w Warszawie
Katowice zyskują loty cargo z Chinami
Plany Airbusa na zwiększanie produkcji samolotów. Opóźnienie A350F
Piotr Bożyk 22 lutego 2025
W 2025 r. Airbus chce dostarczyć 820 samolotów i podtrzymuje większość planów znacznego zwiększenia produkcji we wszystkich swoich programach komercyjnych maszyn. Producent chce wytwarzać miesięcznie do 75 maszyn z rodziny A320neo, 14 z rodziny A220 czy 12 szerokokadłubowych A350. Jednak ostatnie problemy ze Spirit AeroSystem powodują opóźnienie wejścia do służby A350F prawie o rok.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Elon Musk wziął się za FAA. Zwolnienia setek pracowników
Mateusz Kieruzal 21 lutego 2025
Administracja Donalda Trumpa zamierza znacznie ograniczyć zatrudnienie w administracji federalnej, aby zaoszczędzić nawet kilka bilionów dolarów rocznie. Jest to część większego planu, w ramach którego Departament Efektywności Rządowej uważnie kontroluje federalne podmioty. Zwolnienia dotknęły m.in. Federalną Administrację Lotnictwa.
A321XLR z silnikami PW GTF z certyfikatem typu od FAA
USA: Opóźnienia i odwołania setek lotów. Awaria w FAA nie wpływa na rejsy LOT
Rozmowy CPK z Eurocontrol o zarządzaniu ruchem lotniczym
Centralny Port Komunikacyjny 21 lutego 2025
W siedzibie spółki CPK gościli przedstawiciele Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol): Philip Hughes, Munish Khurana, Steven Moore, Edgar Reuber i Krzysztof Banaszek.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
LOT. Kiedy więcej MAXów? Kiedy odstawienie najstarszych Embraerów?
Łukasz Malinowski 21 lutego 2025
Wciąż czekamy na decyzje o wyborze dostawcy nowych samolotów regionalnych dla PLL LOT. Jej brak nie oznacza jednak, że flota przewoźnika w najbliższym czasie nie będzie się zmieniać. LOT czeka na dostawy kolejnych B737 MAX i szykuje się do odstawienia najstarszych i najmniejszych Embraerów.
LOT mocno urośnie w Rydze
LOT: Dwa B787 Dreamliner po Thai Airways
LOT: Rekordowe oferowanie krajówek w lecie
Sabre Corporation z nowym dyrektorem w Europie Środkowej i Wschodniej
Sabre Corporation 20 lutego 2025
Sabre Corporation, wiodąca firma dostarczająca rozwiązania technologiczne dla branży turystycznej, poinformowała o powołaniu Aleksieja Janszina na stanowisko szefa regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Yanshin, posiadający ponad 12-letnie doświadczenie w branży turystycznej, pełnił kluczowe funkcje menedżerskie w Rosji i regionie WNP, odpowiadając za realizację transformacji cyfrowej oraz ekspansję na nowe rynki.
Zmiana na stanowisku prezesa Grupy eSky. Andrzej Kozłowski zastąpi Łukasza Habaja
Stachera nowym prezesem LS Technics
Airbus: Dobry 2024 r. Ponad 4,2 mld euro zysku netto
Piotr Bożyk 20 lutego 2025
Airbus zarobił w ubiegłym roku 4,23 mld euro netto co daje wzrost 11 proc. rok do roku. Koncern miał 5,4 mld euro EBITD-y (spadek o 6,8 proc.), a z samej działalności związanej z samolotami cywilnymi koncern uzyskał ponad 50,6 mld euro przychodu (wzrost o 6 proc.). Nie było rekordu dostaw, a w zamówieniach liczba kupionych samolotów komercyjnych netto spadła o 61 proc. Mimo to cała grupa lotnicza zanotowała solidne wyniki finansowe.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
airBaltic leasinguje A220 i musi się ratować starymi samolotami
Mateusz Kieruzal 19 lutego 2025
airBaltic odbiera kolejne airbusy A220, a mimo to łotewskiemu przewoźnikowi brakuje samolotów, gdyż ponad połowa floty jest już wydzierżawiona innym liniom lotniczym. Aby letni program lotów nie był jeszcze bardziej ograniczony, hybrydowy operator wynajmie od Carpatair dwa stare samoloty: po jednym A319 i A320.
Luty w airBaltic lepszy niż przed rokiem
airBaltic: Rekordowe przychody i wzrost pasażerów w 2024 r.
airBaltic: Pierwszy airbus A220 z Internetem od Starlink
Prezentacja polskiego szybowca akrobacyjnego I-45 JAY (zdjęcia)
Piotr Bożyk 18 lutego 2025
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zakończył kolejny etap prac nad nowym szybowcem akrobacyjnym I-45 JAY. Dziś (18 lutego) w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja nowego szybowca podsumowująca także prowadzone nad nim prace. Warto również podkreślić, że to pierwsza premiera nowego polskiego szybowca akrobacyjnego od ponad 30 lat.
Nowości lotnicze na 12. Nocy w Instytucie Lotnictwa
Nowe ekologiczne paliwo rakietowe. Przełom w napędach kosmicznych
"Nie będziemy kupować technologii kosmicznych, będziemy je tworzyć"
B777 na drodze. Nietypowy transport na kołach
inf. pras./red. 18 lutego 2025
Ceva Almajdouie Logistics globalnego lidera logistyki 3PL, zrealizowała jeden z największych transportów drogowych elementów konstrukcyjnych samolotów w Królestwie Arabii Saudyjskiej i regionie. Przewieziono ogromne części Boeinga 777.
Jest poparcie dla euroazjatyckich szlaków tranzytowych
Hillebrand inwestuje w cyfryzację usług i rozwija własną platformę
Gefco uruchamia centrum obsługi pilnych dostaw lotniczych
Boeing 777X na testach w tropikach
Mateusz Kieruzal 18 lutego 2025
W połowie stycznia, po pięciomiesięcznej przerwie, Boeing wznowił program lotów testowych B777X. Od kilku dni maszyna przebywa na Curaçao. Szerokokadłubowy samolot poleciał na karaibską wyspę, aby przejść szereg testów dot. weryfikacji zachowań maszyny w warunkach tropikalnych.
Wojna celna uderza w Boeinga. Samoloty mocno podrożeją?
Boeing wraca na właściwe tory? Wzrost dostaw w lutym
Styczniowy wzrost dostaw Boeinga
Eviation zwalnia pracowników i wstrzymuje prace nad Alice
Piotr Bożyk 17 lutego 2025
Firma Eviation Aircraft zwolniła większość swoich pracowników i wstrzymała prace nad samolotem Alice z napędem elektrycznym, który odbył swój pierwszy i jedyny lot testowy ponad dwa lata temu. Jednak prawdopodobnie nie chodzi tutaj o kwestie finansowe, a o technologię nowych ogniw o wysokich gęstościach energii.
Eviation: Elektryczna Alice po pierwszym locie technicznym
Budapeszt dystansuje Warszawę. Imponująca dynamika wzrostu cargo
Mateusz Kieruzal 17 lutego 2025
Port lotniczy w Budapeszcie odnotował znakomity rok w zakresie obsługi ładunków. Podczas gdy w 2023 roku świętował osiągnięcie progu 200 tys. ton, wolumen przeładowanego frachtu w ubiegłym roku osiągnął niemal 300 tys. ton. Stanowi to wzrost o 48,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i po raz kolejny stawia lotnisko im. Ferenca Liszta jako wiodącego gracza w regionie.
Budapeszt z rekordem i kolejną trasą cargo
HungaroControl inwestuje w wirtualną wieżę lotniskową
Budapeszt z rekordowymi przewozami cargo w listopadzie
Gulstream zakończył produkcję samolotów G650
Piotr Bożyk 17 lutego 2025
Firma Gulfstream Aerospace Corp. ogłosiła w ostatnim tygodniu, że produkcja ostatniego egzemplarza samolotu G650 została oficjalnie zakończona. Samolot ten przejdzie do następnej fazy procesu kompletacji w zakładzie Gulfstream w Appleton przed dostawą zaplanowaną dla jednego z klientów jeszcze w tym roku.
Gulfstream G800 z pełną kabiną rozpoczął testy w locie
EASA certyfikowała silniki RR Pearl 700 dla Gulfstreama G700 i G800
Polski samolot rządowy po raz pierwszy w historii wylądował na Tajwanie
Delta z rekordowymi wynikami. 3,4 mld dolarów zysk netto
Mateusz Kieruzal 16 lutego 2025
Delta Air Lines wyśmienicie zakończyła rok 2024. Rekordowe przychody na przestrzeni całego roku przekuły się w wygenerowanie zysku netto rzędu 3,4 miliarda dolarów amerykańskich. O 100 milionów dolarów więcej zarobił jeden z dwóch głównych konkurentów, United Airlines.
Delta odebrała 75. airbusa A220. Największy użytkownik A220 na świecie
Katastrofa CRJ-900 podczas lądowania na lotnisku w Toronto
Delta prezentuje nowe wnętrza kabin dla całej floty (zdjęcia)
Binter Canarias rośnie. Kolejne ATR-y w drodze
Mateusz Kieruzal 15 lutego 2025
Linie Binter Canarias nabędą cztery kolejne ATR-y 72-600, gwarantując sobie także opcję domówienia pięciu kolejnych samolotów tego typu. Nowe, turbośmigłowe maszyny wpisują się w agendę hiszpańskiego (kanaryjskiego) operatora, która zakłada odmłodzenie floty i ograniczenie emisyjności.
Binter Canarias zamawia kolejne embraery E195-E2
Binter Canarias zwiększy oferowanie o 70 proc. w zimie
Binter Canarias polecą z Wysp Kanaryjskich na Maderę i do Afryki
CPK wybrało wykonawców dużego kontraktu na budowę dróg wokół lotniska
inf. pras./red. 14 lutego 2025
Centralny Port Komunikacyjny wskazał firmy do projektowania i budowy dróg wokół lotniska. Spółka podpisze umowę ramową z 9 firmami i 5 konsorcjami, spośród których zostaną wyłonieni wykonawcy odpowiedzialni za powstanie sieci ponad 90 km dróg. Szacowana wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł netto.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Styczniowy wzrost dostaw Boeinga
Mateusz Kieruzal 14 lutego 2025
Styczeń okazał się najbardziej pracowitym miesiącem dla Boeinga od grudnia 2023 roku, gdyż amerykański koncern dostarczył 45 nowych samolotów, w porównaniu z 30 maszynami, które trafiły do komercyjnych odbiorców w ostatnim miesiącu roku 2024.
Wojna celna uderza w Boeinga. Samoloty mocno podrożeją?
Boeing wraca na właściwe tory? Wzrost dostaw w lutym
Boeing 777X na testach w tropikach
AMC Aviation: Do floty dołączył dassault Falcon 7X
Piotr Bożyk 14 lutego 2025
AMC Aviation, polskie linie zajmujące się przewozami prywatnymi, powiększyły swoją flotę o Dassaulta Falcona 7X. Jak podkreśla linia, to wyjątkowe wydarzenie na polskim rynku lotnictwa prywatnego, ponieważ jest to pierwszy w Polsce samolot tego typu oraz jedyny trzysilnikowy odrzutowiec biznesowy dostępny w kraju. Bazą dla tego bizjeta jest lotnisko w Modlinie.
Polskie linie VIP odebrały Challengera 605
AMC Aviation: Delegalizacja general aviation to absurd
AMC Aviation: Prywatne loty po Polsce? Niszowy rynek
Lufthansa Technik otwiera kanadyjską siedzibę w Calgary
Piotr Bożyk 13 lutego 2025
Calgary zapewniło sobie kolejny duży sukces w rozwijającym się sektorze lotnictwa i kosmonautyki, gdy Lufthansa Technik (LHT) założyła swoją kanadyjską siedzibę na lotnisku w tym mieście. Ten strategiczny ruch dodatkowo umacnia pozycję Calgary jako wschodzącego centrum innowacji lotniczych, talentów i współpracy przemysłowej.
LH Technik: AeroSHARK z certyfikacją dla B777-200ER
LH Technik wyposaży A350 Luftwaffe w systemy obronne
Lufthansa Technik zbuduje kabinę VIP w airbusie ACJ320neo
ATR: W 2024 r. duży wzrost sprzedaży i wypełnienie dostaw
Piotr Bożyk 13 lutego 2025
ATR ogłosił wczoraj (12 lutego) wyniki za cały rok 2024. Pokazane dane wskazują na bardzo dobre rezultaty zarówno w segmencie sprzedaży jak i dostaw słynnych turbośmigłowców. Jak podkreśla producent, jego trajektoria wzrostu jest napędzana przez udane partnerstwa z obecnymi i nowymi klientami.
Szybki Internet od Starlink na pokładach samolotów ATR (zdjęcia)
ATR rezygnuje z prac nad wersją 42-600S STOL
ATR: Rise Air pionierem wejścia wersji -600 do Kanady
Marshall: 50-lecie pierwszego autoryzowanego Centrum Serwisowego C-130 Hercules
Piotr Bożyk 12 lutego 2025
Firmy Marshall i Lockheed Martin uczciły 50. rocznicę mianowania Marshall pierwszym na świecie Centrum Serwisowym C-130 Hercules (HSC). Uroczysta ceremonia związana z tym wydarzeniem odbyła się w Cambrige, gdzie znajduje się główna siedziba firmy Marshall.
Marshall przedłuża współpracę z Siłami Powietrznymi Danii i Norwegii w zakresie obsługi C-130
Marshall: Centrum Doskonałości Lockheed Martin w zakresie wymiany centropłata C-130
Marshall przedłuża wieloletni kontrakt z Lockheed Martin
Boeing: Polska AI stoi. Polacy zbudują podzespoły do nowego samolotu?
Mateusz Kieruzal 12 lutego 2025
– Algorytmizacja to już duża część naszych działań i myślę, że ten segment będzie się jeszcze bardziej rozwijał – powiedziała w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Honorata Hencel, dyrektor zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie. Polski oddział amerykańskiego koncernu zajmuje się m.in. rozwojem rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w lotniczym sektorze komercyjnym i obronnym. – W Polsce działa wiele doskonałych firm – zaznacza Hencel, które mogą być dostawcą podzespołów do nowego samolotu cywilnego Boeinga.
Wojna celna uderza w Boeinga. Samoloty mocno podrożeją?
Boeing wraca na właściwe tory? Wzrost dostaw w lutym
Boeing 777X na testach w tropikach
Airbus po cichu wycofuje się z wodorowego samolotu
Mateusz Kieruzal 12 lutego 2025
Airbus przesuwa rok, w którym samolot o napędzie wodorowym wzbiłby się w powietrze. Francuski koncern nie nadaje rozgłosu swojemu działaniu, które jest zapewne związane z odejściem Unii Europejskiej, którą czeka szeroka deregulacja, od założeń Zielonego Ładu.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Większa dostępność floty Emirates – przewoźnik inwestuje w rozwiązania cyfrowe
inf.pras. 12 lutego 2025
Dążąc do poprawy wydajności operacyjnej i bezpieczeństwa floty, linie Emirates podpisały umowę z firmą Airbus na wdrożenie nowoczesnego systemu konserwacji predykcyjnej Skywise Fleet Performance+ (S.FP+) i platformy analitycznej Core X3. Porozumienie podpisali Ahmed Safa, dyrektor Emirates Engineering, i Laurent Negre, wiceprezes ds. obsługi klienta Airbus w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Wrocław: Rusza największa w historii letnia siatka połączeń
Port Lotniczy Wrocław 28 marca 2025
Ponad 60 połączeń regularnych do 25 krajów na trzech kontynentach, a do tego ponad 30 kierunków czarterowych – to wszystko czeka na pasażerów wrocławskiego lotniska w ramach letniej siatki połączeń, która zacznie obowiązywać już od najbliższej niedzieli, 30 marca.
Gdańsk: Prawie 90 połączeń w letniej siatce lotów
Katowice: Latem 117 tras do 96 lotnisk w 32 państwach
Poznań: Rekordowy letni rozkład Ryanaira. 38 tras, w tym nowość
Amsterdam: Małe wzrosty i spadki w lutym
Rafał Dybiński 28 marca 2025
Port lotniczy Amsterdam-Schiphol obsłużył 4,7 mln pasażerów w lutym bieżącego roku – poinformowało największe lotnisko Holandii w oficjalnym komunikacie.
Amsterdam: Spadki w cargo w styczniu
Amsterdam: 2024 rok z blisko 67 mln pasażerów. Więcej niż w 2023
Amsterdam: Listopad lepszy niż przed rokiem
Trzecia edycja konkursu PLL LOT rozstrzygnięta!
PLL LOT 27 marca 2025
Wraz z końcem marca Polskie Linie Lotnicze LOT zakończyły 3. edycję Konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową PLL LOT, tym samym otwierając przed studentami uczelni wyższych nowe możliwości. W trakcie uroczystej gali poznano nazwiska laureatów oraz ich promotorów, których prace doceniono za ich wysoki poziom merytoryczny oraz wyjątkowe spojrzenie na branżę lotniczą, szczególnie pod kątem edukacyjnym.
Konkurs dla studentów! Zobacz, co proponuje LOT
PLL LOT ogłasza konkurs dla studentów
LOT: Konkurs, w którym można wygrać bilety do Miami
Katowice: Latem 117 tras do 96 lotnisk w 32 państwach
Katowice Airport 27 marca 2025
W niedzielę 30 marca 2025 r. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach zacznie obowiązywać letni rozkład połączeń. W ramach rozkładu „Lato 2025” z katowickiego lotniska będzie można podróżować na 117 trasach regularnych oraz czarterowych do 96 lotnisk położonych w 32 państwach.
Gdańsk: Prawie 90 połączeń w letniej siatce lotów
Wrocław: Rusza największa w historii letnia siatka połączeń
Poznań: Rekordowy letni rozkład Ryanaira. 38 tras, w tym nowość
Boeing nie czuje się już winnym katastrof B737 MAX?
Mateusz Kieruzal 27 marca 2025
Boeing, aby uniknąć procesu karnego w związku z dwoma katastrofami B737 MAX, zgodził się zawrzeć umowę z Departamentem Sprawiedliwości USA, na mocy której producent samolotów zapłaciłby karę i zainwestował w działania z zakresu bezpieczeństwa, lecz ugoda została odrzucona przez amerykański sąd, co ponownie skłania Boeinga do wycofania zgody na przyznanie się do winy.
Boeing zwiększy produkcję B737 MAX?
Boeing wznowił dostawy B737 MAX do Chin
flydubai jak LOT. Boeing nie dostarczy na czas nowych B737 MAX
LOT pozyska dwa Dreamlinery
Łukasz Malinowski 27 marca 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT pozyskają dwa boeingi 787. Nie będą to jednak samoloty nowe. Narodowy przewoźnik nie ujawnia jeszcze skąd będą pochodziły Dreamlinery, ale wiele wskazuje na to, że będą to samoloty dotąd użytkowane przez Thai Airways, China Southern Airlines lub Hainan Airlines.
LOT. Rośnie liczba pasażerów, dobre wyniki w lutym
45. rocznica katastrofy Iła-62 Mikołaj Kopernik LOT-u
Dwa B787 Dreamliner dla Lufthansa. Miały trafić do LOT
Wrocław: Rekordowy letni rozkład Ryanaira. 46 tras i trzy nowości
Ryanair 27 marca 2025
Linie lotnicze Ryanair świętują 20-lecie obecności w Polsce, uruchomiając największy w historii rozkład lotów na lato 2025 roku dla Wrocławia. Obejmuje dziewiąty zbazowany samolot i 46 tras, w tym trzy ekscytujące nowe kierunki - Rijeka, Pescara i Lamezia Terme.
Flota linii Buzz powiększyła się o dwa B737 MAX
Nowa trasa Ryanair. Katowice – Budapeszt
Ryanair z dwucyfrowym wzrostem w lutym
ULC: Dwucyfrowy wzrost i blisko 60 mln pasażerów w Polsce w 2024
Urząd Lotnictwa Cywilnego 27 marca 2025
W 2024 roku porty lotnicze w Polsce obsłużyły 59,2 mln pasażerów, o 7 mln (13,3 proc.) więcej niż w 2023 roku i o 10,2 mln (20,8 proc.) więcej niż w 2019 roku. Przewoźnicy wykonali w 2024 roku 426,9 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 12,4 proc. więcej niż w 2023 roku i o 6,6 proc. więcej niż w 2019 roku.
Abu Zabi: 29 mln pasażerów w 2024
Kraków rośnie. Spory wzrost ruchu już od stycznia
Air Serbia: 2024 najlepszym rokiem w historii
Upadek słoweńskiego lotnictwa. Kiepskie wyniki Lublany
Mateusz Kieruzal 27 marca 2025
Słowenia, po upadku Adria Airways w 2019 roku, posiada najgorszy w Unii Europejskiej wskaźnik dostępności transportem lotniczym. Kolejne rządy walczą o przyciągnięcie do Lublany za pomocą dotacji zagranicznych przewoźników. Wysiłki władz i operatora portu (Fraport) nie przynoszą zamierzonego efektu – wyniki pasażersko-operacyjne maleją. Zanim Lublana powtórzy rekordowy wynik z 2018 roku, upłynie nawet dekada.
Lotnisko w Lublanie ma być czarterowym hubem
Lotnisko w Lublanie po upadku Adrii. Ożywienie dopiero w 2021 r.
Pracownicy lotniska w Lublanie wydają ostrzeżenie o strajku
Airbus dostarcza Cyprowi pierwsze dwa H145M
Airbus 27 marca 2025
Airbus dostarczył pierwsze dwa z sześciu śmigłowców H145M Republice Cypryjskiej, a pozostałe dostawy zostaną zrealizowane w tym roku. Śmigłowce będą użytkowane przez Gwardię Narodową Republiki Cypryjskiej.
Brunei zamawia sześć śmigłowców H145M
Brussels Airlines: A320 „Atomium” najnowszą belgijską ikoną
Piotr Bożyk 27 marca 2025
Brussels Airlines i Atomium zaprezentowały wczoraj (26 marca) najnowszą belgijską ikonę poświęconą słynnemu punktowi orientacyjnemu Brukseli. Po konkursie ogłoszonym w sierpniu 2024 r., zwycięski projekt architekta Thomasa Faesa (Faes Architecture) został wcielony w życie. Malowanie „Atomium” celebruje ducha kreatywności, innowacji i dumy narodu. Airbus A320 o rejestracji OO-SNM przybył do Brukseli wczesnym rankiem z lakierni, a w swój pierwszy lot wyruszy do Pragi.
Brussels Airlines pozyskają kolejne airbusy A320neo
Brussels powiększą flotę i zainwestują w nowe wnętrza kabin
Więcej Brussels w Warszawie dopiero w sezonie zimowym
Midera ponownie prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych
inf. pras. 26 marca 2025
Dr Anna Midera, prezes Portu Lotniczego Łódź, została ponownie wybrana prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Wiceprezesem został Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.
Midera: Promujemy Łódź jako atrakcyjny punkt na lotniczej mapie Europy
Midera (Łódź): Dobre wakacje, już 300 tys. pasażerów
Midera (ZRPL): To lotniska regionalne i low-costy rozwijają lotnictwo
Gdańsk: Pół miliarda złotych na inwestycje w latach 2025-2028
Redakcja/inf. pras. 26 marca 2025
Mimo, że Port Lotniczy Gdańsk w pandemii rozbudował swoją infrastrukturę, to w najbliższych czterech latach zainwestuje w lotnisko kolejne pół miliarda złotych. Najważniejszymi elementami tego programu inwestycyjnego będą: nowy biurowiec w ramach projektu Airport City Gdańsk, ekologiczny carport, rozbudowa pola wzlotów (w tym płyt postojowych, drogi kołowania i stanowisk do odladzania samolotów), a także rozbudowa bazy do technicznej obsługi samolotów.
Gdańsk: Nowa inwestycja. Kolejna płyta postojowa w planach
Trzy brytyjskie kierunki, w tym nowość, znów w Gdańsku
Gdańsk: Dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów i rekordowe przychody w 2024 roku
Chaberski nowym prezesem Polskich Portów Lotniczych S.A.
inf. pras. 26 marca 2025
Rada Nadzorcza Polskich Portów Lotniczych S.A. powołała Łukasza Chaberskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Funkcję obejmie z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Poznań: Rekordowy letni rozkład Ryanaira. 38 tras, w tym nowość
Ryanair 26 marca 2025
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły 26 marca swój największy w historii rozkład lotów na lato 2025 roku dla Poznania. Obejmuje ponad 1,9 mln miejsc na 38 trasach, w tym ekscytujący nowy kierunek - Walencję - wraz z powrotem Ammanu i Tel Awiwu, a także dodatkowe loty do ulubionych słonecznych miejsc, takich jak Alicante, Malaga, Majorka i Zadar.
Gdańsk: Prawie 90 połączeń w letniej siatce lotów
Wrocław: Rusza największa w historii letnia siatka połączeń
Katowice: Latem 117 tras do 96 lotnisk w 32 państwach
PAŻP oszczędza dziesiątki kilogramów papieru i podpisuje umowę z FOB
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 26 marca 2025
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu podpisały porozumienie o partnerstwie strategicznym. Ma ono na celu upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju. PAŻP, digitalizując procesy wewnętrzne od 2024 roku, potwierdza na co dzień swoją odpowiedzialną działalność na tym polu.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Izrael. Linie lotnicze muszą płacić więcej za ochronę
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
Rząd Izraela zapewnia bezpieczeństwo rodzimym liniom lotniczym, finansując od ponad 50 lat aspekty ochrony praktycznej. Izraelscy przewoźnicy ponosili z tego tytułu znikome koszty (2,5 proc.). Wydatki na lotnicze bezpieczeństwo szybko rosną, więc zmieniony został system finansowania ochrony. Partycypacja operatorów w kosztach znacząco wzrośnie. Tylko zeszłoroczna ochrona El Al kosztowała budżet państwa prawie 186 milionów dolarów.
El Al chce zamówić około 30 boeingów B737 MAX
El Al: Rekordowe wyniki finansowe mimo wojny w Gazie
El Al zamówi koleje Dreamlinery. Linia chce także zebrać na giełdzie 100 mln dolarów
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości. Edycja 2025
inf. pras. 26 marca 2025
15 kwietnia 2025 roku Instytut Zarządzania Lotnictwem Cywilnym Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej organizuje kolejną edycję cyklicznej konferencji naukowej: „Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości”. Tegoroczne obrady będą prowadzone na temat współczesnych wyzwań i trendów rynku pracy branży lotniczej.
Polska zmilitaryzuje wszystkie lotniska cywilne
Rząd przyjął politykę rozwoju lotnictwa cywilnego. Priorytetem CPK
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości
Nowe trasy Emirates obsługiwane przez Boeingi 777
Emirates 26 marca 2025
Linie Emirates sukcesywnie wdrażają do obsługi pasażerów Boeingi 777 z odnowionymi wnętrzami. Program modernizacji postępuje w szybkim tempie – co trzy tygodnie kolejny samolot przechodzi kompleksowy lifting i wraca na trasę. Do września przewoźnik zamierza zakończyć wdrożenie nowych zmodernizowanych maszyn i obsługiwać 44 miasta.
Zmodernizowany B777 Emirates na trasie do Wiednia
B777 w LOT. Jutro poleci do Toronto. Zobaczcie wnętrze! (zdjęcia)
Koniec pewnej epoki – pierwszy B777 w muzeum
Airbus studzi nastroje Chin. C919 to „kopiuj-wklej” A320
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
COMAC pragnie zaistnieć na europejskim rynku lotniczym. Chiński producent stara się, aby C919 został certyfikowany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej. Dla Airbusa COMAC to „nowy konkurent”, którego wspiera Pekin, lecz oferowane produkty to wersje kopiuj-wklej zachodnich odpowiedników. C919 ma być imitacją A320, a ARJ21, to nic innego jak McDonnell Douglas DC-9.
Samoloty COMAC C919 przewiozły już ponad milion pasażerów
COMAC debiutuje modelem C919 na arenie międzynarodowej
Amerykańskie ograniczenia w eksporcie opóźniają program COMAC C919
Nowe trasy Wizz Air. Wśród nich Bejrut
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
Anulacja lotów między Abu Zabi a Malediwami „uwolniła” liniom Wizz Air Abu Dhabi jednego airbusa A321neo, albowiem realizacja rotacji trwała prawie 10 godzin. „Wolny” samolot pozwoli rozszerzyć sieć tras ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich o Bejrut i Qabalę.
Wizz Air w Mumbaju, czyli kolejna wizja szefa MSZ Węgier
Falstart Wizz Air z lotami A321XLR
Lotnisko Chopina: Wizz Air podniesie rękawicę Etihad? „Tanie” loty do Abu Zabi?
GE Aerospace zainwestuje w Europie. Polska beneficjentem
GE Aerospace 26 marca 2025
GE Aerospace (NYSE: GE) ogłosiło dziś plan inwestycji w swoje zakłady produkcyjne zlokalizowane w Europie, przekraczający 78 milionów euro w 2025 roku. Inwestycja przyczyni się do poprawy jakości i terminowości dostaw silników lotniczych, umożliwi zwiększenie mocy produkcyjnych, zmodernizowanie wyposażenia oraz rozwój innowacji na terenie Europy.
Sprzedaż samolotów Boeinga dwa razy większa niż Airbusa
Strajk w Finlandii. 27 marca Finnair odwoła około 70 lotów
Piotr Bożyk 26 marca 2025
Finnair poinformował wczoraj (25 marca), że trzy związki zawodowe Fińskiego Związku Lotniczego (IAU) i Fiński Związek Zawodowy Pracowników Transportu (AKT) ogłosiły strajk, zajmując stanowisko w sprawie roli państwa w tzw. Radzie Nominacyjnej Akcjonariuszy (Shareholders’ Nomination Board). Zgodnie z zapowiedzią, akcja protestacyjna ma charakter polityczny i odbędzie się w czwartek 27 marca między godziną 14.00 a 16.00 czasu lokalnego. Według wstępnych informacji linia nie skasuje rejsów z i do Polski.
Luty w Finnair słabszy tylko w cargo
Styczeń w Finnair głównie na plusie. Spadki tylko w cargo
Finnair rozszerza współpracę z American Airlines
LOT. Rośnie liczba pasażerów, dobre wyniki w lutym
Łukasz Malinowski 25 marca 2025
Od początku roku PLL LOT odnotowały już ponad 1,5 mln pasażerów. To o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. W całym roku 2024 LOT odnotował 10,7 mln pasażerów.
LOT pozyska dwa Dreamlinery
45. rocznica katastrofy Iła-62 Mikołaj Kopernik LOT-u
Dwa B787 Dreamliner dla Lufthansa. Miały trafić do LOT
Nowości w letniej siatce połączeń Lotniska Chopina. Trzy od PLL LOT
inf. pras. 25 marca 2025
Rok w lotnictwie dzieli się na dwie pory – zimę i lato, które rozpoczynają się wraz ze zmianą czasu. W nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca dla branży lotniczej zacznie się lato, a Lotnisko Chopina w Warszawie wchodzi w ten sezon z rozbudowaną siatką połączeń i wieloma nowościami w ofercie. W sezonie letnim bieżącego roku pasażerowie stołecznego portu będą mogli skorzystać aż z 132 kierunków.
Modernizacja Lotniska Chopina, a zmiany w zarządzie PPL
Lotnisko Chopina w programie Hidden Disabilities Sunflower
Lotnisko Chopina: Struktura ruchu w latach 2019-2024 [analiza]
Korean potwierdza zamówienie boeingów B777X oraz B787-10
Piotr Bożyk 25 marca 2025
Korean Air sfinalizował w ostatnich dniach znaczące umowy z Boeingiem i GE Aerospace na zakup nowych samolotów i silników odrzutowych. Linie potwierdziły umowę z Boeingiem o wartości 24,9 mld dolarów na zakup 50 nowych samolotów do 2033 r. Ponadto przewoźnik podpisał umowę o wartości 7,8 mld dolarów z GE Aerospace na osiem zapasowych silników lotniczych (plus dwie opcje) wraz z towarzyszącymi usługami konserwacji i wsparcia.
Korean Air odebrał pierwsze dwa airbusy A350
Korean Air w Warszawie?
Korean Air Lines podpiszą umowę na 33 airbusy z rodziny A350
Gdańsk: Nowa inwestycja. Kolejna płyta postojowa w planach
Mateusz Kieruzal 25 marca 2025
Gdański port lotniczy planuje budowę nowej płyty postojowej, rozpisując przedmiotowy przetarg. Obecna infrastruktura (siedem płyt) pozwala na stacjonowanie około 40 samolotów, a progresywny wzrost ruchu pasażersko-operacyjnego wymaga inwestycji ku swobodnej obsłudze lotów.
Gdańsk: Pół miliarda złotych na inwestycje w latach 2025-2028
Trzy brytyjskie kierunki, w tym nowość, znów w Gdańsku
Gdańsk: Dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów i rekordowe przychody w 2024 roku
Bydgoszcz: Nowe biznesowe możliwości lotniska
inf. pras. 25 marca 2025
Przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza spotkali się w Porcie Lotniczym Bydgoszcz, by poznać nowe możliwości biznesowe, które daje współpraca Lotniska Bydgoszcz i Lufthansy. Już od 27 kwietnia, dzięki lotom do Frankfurtu, Pasażerowie z naszego regionu dotrą niemal do każdego zakątka świata.
Bydgoszcz: Lato pełne nowości i częściej do Warszawy
Bydgoszcz: Rekordowe czartery, nowe kierunki i rozwój cargo w 2024 roku
Sześć tras Ryanaira z Bydgoszczy, w tym nowość do Hiszpanii
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Mateusz Kieruzal 25 marca 2025
– Mariaż Polskich Linii Lotniczych LOT z Airbusem jest logiczny – uważa Christian Scherer dyrektor generalny Commercial Aircraft we francuskim koncernie. Dla LOT-u idealnym samolotem ma być A220-300, a dostawy pierwszych zamówionych maszyn mogłyby nastąpić w 2027 roku. Oferta Airbusa dla LOT jest „agresywnie” przyjazna – linie otrzymały dość duży rabat na zakup nowych samolotów.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Metro Aviation i Airbus z umową na dostawę do 36 śmigłowców H140
Airbus składa ofertę na samoloty dla LOT
Wizz Air połączą Wrocław i Gdańsk z Budapesztem!
Redakcja/inf. pras. 25 marca 2025
Do siedmiu nowych połączeń ze stolicy Dolnego Śląska, ogłoszonych w ostatnim czasie przez linie Wizz Air, dołącza kolejne. Tym razem podróżni z Wrocławia będą mogli wybrać się do Budapesztu. Pierwszy lot do stolicy Węgier zaplanowano na 1 lipca 2025 roku. Dobę wcześniej, czyli od 30 czerwca, do Budapesztu będzie też można polecieć z Gdańska.
Wrocław: Rekordowe ferie! Ponad 540 tys. pasażerów w styczniu i lutym
Wrocław: Kolejna nowość i rejsy do włoskiej Abruzji
Wrocław: Pierwsze w historii lotniska rejsy do Mołdawii
Praga: Luty lepszy niż przed rokiem i ponad milion pasażerów
Rafał Dybiński 25 marca 2025
Port lotniczy w Pradze im. Vaclava Havla obsłużył w lutym 1 015 930 pasażerów - poinformowało lotnisko stolicy Czech w oficjalnym komunikacie.
Praga: Dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów w styczniu
Praga: Dwucyfrowy wzrost i ponad 16 mln podróżnych w 2024 roku
Praga: Listopad z blisko 1,2 mln podróżnych
Nowa wieża dla Lotniska Chopina. Oferty przekraczają budżet
Mateusz Kieruzal 24 marca 2025
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w końcu otwarła koperty w przetargu na budowę nowej wieży kontroli lotów dla Lotniska Chopina. Do przetargu stanęło pięć podmiotów, a złożone oferty przekraczają zaplanowany budżet.
Katowice: W niedzielę PAŻP zainauguruje pracę wieży
Szkockie lotniska z mobilną wieżą kontroli ruchu lotniczego
XEOS rozpoczyna serwisowanie silników CFM LEAP w Polsce
inf. pras. 24 marca 2025
GE Aerospace (NYSE: GE) ogłosiło oficjalne otwarcie nowoczesnego zakładu obsługi technicznej silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej koło Wrocławia. Ten zaawansowany technologicznie obiekt MRO (Maintenance, Repair & Overhaul - konserwacja, naprawa i remonty) powstał w ramach joint venture GE Aerospace i Lufthansa Technik, i specjalizuje się w przeglądach, naprawach i usługach serwisowych silników CFM International* LEAP, które napędzają najpopularniejsze samoloty wąskokadłubowe. Do tej kategorii należą jednostki napędowe CFM LEAP-1A, stosowane w rodzinie Airbus A320neo, oraz CFM LEAP-1B, używane w samolotach Boeing 737 MAX.
GE Aero z zamówieniem silników T700 dla polskich śmigłowców Apache
GE Aerospace Foundation uruchamia program Next Engineers
GE Aerospace zainwestuje 130 mln dolarów w Europie, z czego 30 mln w Polsce
Emirates zwiększa rozkład lotów przed Eid al-Fitr
inf. pras. 24 marca 2025
Linie lotnicze Emirates aktywnie przygotowują się na okres dużego ruchu turystycznego z okazji Eid al-Fitr i uruchamiają dodatkowe 17 lotów do destynacji na Bliskim Wschodzie/GCC w terminie od 26 marca do 6 kwietnia.
Emirates otworzyły nową strefę dla załogi w Dubaju
Trzy nowe dalekie kierunki w siatce połączeń Emirates
Emirates: Księżycowy Nowy Rok z wyjątkowym menu
Paraliż Heathrow. Będzie dochodzenie ws. pożaru
GR 24 marca 2025
Sekretarz ds. energii Wielkiej Brytanii zarządził przeprowadzenie dochodzenia w sprawie przerwy w dostawie prądu spowodowanej pożarem podstacji, który w piątek zamknął lotnisko Heathrow - informuje BBC.
Opłaty na Heathrow będą spadać. IATA: Dwa kroki w tył i tylko jeden do przodu
British Airways grożą cięciem połączeń z Heathrow. Powodem podwyżki opłat
Bez polskiego scenariusza - Londyn Heathrow odmówił przyjęcia dodatkowych lotów z Indii
Lotnisko Olsztyn-Mazury: W sezonie letnim do 342 pasażerów dziennie. Niezbyt dużo...
Mateusz Kieruzal 24 marca 2025
Siatka połączeń regularnych portu lotniczego Olsztyn-Mazury jest raczkująca, choć warmińsko-mazurskie lotnisko funkcjonuje już prawie 10 lat. Za kilka dni rozpocznie się siedmiomiesięczny sezon letni, który przysporzy lotnisku jedynie maksymalnie 71 097 pasażerów.
Olsztyn-Mazury: 2024 rok dużo słabszy niż poprzedni
Olsztyn-Mazury: Nowe połączenie do Niemiec
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury obchodzi kolejne urodziny
Kolejny boeing 737 MAX we flocie Smartwings
Piotr Bożyk 24 marca 2025
Flota B737 MAX linii Smartwings powiększyła się w minionym tygodniu o zupełnie nową maszynę B737-8 MAX. W czwartek (20 marca) samolot o rejestracji OK-SWN wylądował na lotnisku im. Václava Havla w Pradze.
Pierwszy airbus A220 w barwach CSA dla Smartwings już w Pradze
LOT zainteresowany Smartwings. Jakie szanse i zagrożenia?
Siódma trasa Smartwings do Egiptu. Kair bezpośrednio z Pragi
Bydgoszcz: Lato pełne nowości i częściej do Warszawy
inf. pras. 24 marca 2025
Alicante, Frankfurt, Enfidha i Marsa Alam. Takie nowości czekają na pasażerów lotniska w Bydgoszczy w rozpoczynającym się w niedzielę 30 marca sezonie letnim. Ten potrwa aż do ostatniej soboty października.
Bydgoszcz: Nowe biznesowe możliwości lotniska
Bydgoszcz: Rekordowe czartery, nowe kierunki i rozwój cargo w 2024 roku
Sześć tras Ryanaira z Bydgoszczy, w tym nowość do Hiszpanii
ACI Europe: Za dekarbonizację muszą zapłacić pasażerowie. Oby nie za dużo
Roman Czubiński 24 marca 2025
Podróże lotnicze w nieunikniony sposób będą drożeć. Trzeba jednak ograniczać obciążenia opłatami, tak by wzrost cen pozostawał dla pasażerów akceptowalny, a jednocześnie by stopniowo osiągać cele ekologiczne dla sektora – stwierdził podczas debaty na łódzkiej konferencji TEN-T zastępca dyrektora generalnego Europejskiej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe) Morgan Foulkes.
ACI w Krakowie: Lotnictwo to system naczyń połączonych
ACI: Atlanta najbardziej ruchliwym portem w 2021 roku
Rankingi ACI: Lotniska w Atlancie i Hongkongu znów na szczycie stawki
Bruksela: Luty słabszy niż przed rokiem, wzrosty tylko w cargo
Rafał Dybiński 24 marca 2025
Port lotniczy Bruksela-Zaventem obsłużył w lutym 1 528 190 pasażerów - poinformowało lotnisko stolicy Belgii w oficjalnym komunikacie.
Bruksela: Solidny styczeń i dwucyfrowy wzrost pasażerów transferowych
Bruksela: 2024 rok pełen nowych tras i lepszy niż poprzedni
Bruksela: Mocny listopad i dwucyfrowy wzrost cargo
Gliwice z szansą na powrót tramwajów
Jakub Rösler 23 marca 2025
Tramwaje Śląskie wykonają analizę zasadności powrotu tramwajów do Gliwic. Przewoźnik wyraźnie popiera ten pomysł, natomiast znacznie bardziej sceptycznie na ten temat wypowiada się miasto. Ewentualna budowa torów, do której na razie bardzo daleko, mogłaby mieć miejsce po 2028 roku.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Lublin: Wystartowały loty do Rzymu (zdjęcia)
Redakcja/inf. pras. 23 marca 2025
Port Lotniczy Lublin zainaugurował w sobotę, 22 marca, połączenie do Rzymu. Był tradycyjny salut wodny wykonany, nad pierwszym samolotem po jego wylądowaniu, przez pojazdy lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej. Dla pasażerów przylatujących ze stolicy Włoch czekały drobne upominki związane z regionem lubelskim. Odlatujących zaskoczył muzyczny flash mob pasażerów, a tak naprawdę artystów Opery Lubelskiej,którzy później już w strefie odlotów wystąpili z wiązanką włoskich arii.
Lublin: Na lotnisku nie trzeba już wyjmować z bagażu elektroniki i płynów
Lublin ma nowoczesny terminal cargo (zdjęcia)
Lublin: Sierpień najlepszym miesiącem w historii portu
Transport Canada nakazuje inspekcje airbusów A220
Redakcja 23 marca 2025
Transport Canada wydała dwie dyrektywy zdatności do lotu (Airworthiness Directive - AD) dla airbusów A220-100 i A220-300, nakazując inspekcję i serwis schowków na bagaż podręcznych oraz tytanowych elementów łączących w skrzydle.
Airbus i rząd Quebecu stają się wyłącznymi właścicielami programu A220. Bombardier całkowicie wychodzi z lotnictwa komercyjnego
Turcja chce nabyć 12 transportowych C-130J od Wielkiej Brytanii
Piotr Bożyk 23 marca 2025
Według wielu branżowych źródeł, Tureckie Siły Powietrzne znajdują się na końcowym etapie negocjacji w sprawie nabycia 12 używanych wojskowych samolotów transportowych C-130J od Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że jeśli zamówienie zostanie sfinalizowane, znacząco wzmocni strategiczne i taktyczne zdolności transportowe Turcji.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim