SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Paris Air Show odbywa się już od ponad 100 lat. Na kolejnym 54. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która potrwa od 19 do 25 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Partnerem obecności Rynku Lotniczego na Paris Air Show w 2023 r. są linie Air France.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
Embraer E195-E2 największym samolotem na londyńskim City Airport
Piotr Bożyk 29 marca 2025
W mijającym tygodniu na lotnisku London City Airport (LCY) wylądował pierwszy komercyjny lot embraera E195-E2, obsługiwany przez Helvetic Airways w imieniu Swiss International Air Lines. Jest to obecnie największy odrzutowiec latający z lotniska LCY, który zdetronizował w tej roli airbusa A220-100.
FedEx zamawia kolejne B777F. Opóźnia odejście MD-11F
Piotr Bożyk 29 marca 2025
Oprócz zakupu w ostatnim czasie ATR-ów 72-600F, FedEx skorzystał także z opcji zakupu ośmiu boeingów B777-200F oraz zakupił dwa używane samoloty tego typu dla swojej linii FedEx Express. Jak zapowiada globalna firma cargo, o cztery lata opóźni się także wycofanie maszyn MD-11F w oczekiwaniu na dostawę fabrycznie nowych samolotów.
Airbus przyspiesza wdrażanie SAF w ramach modelu Book and Claim
Airbus 29 marca 2025
Airbus podejmuje znaczący krok w kierunku skalowania wdrożenia zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) poprzez testowanie nowego modelu „Book and Claim”. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie zarówno podaży, jak i popytu na SAF na całym świecie, zapewniając elastyczny i skalowalny mechanizm w celu przyspieszenia wprowadzania tego paliwa na rynek.
Emirates otworzyły nową strefę dla załogi w Dubaju
Emirates 29 marca 2025
Linie z Dubaju stale rekrutują nowych pracowników a w głównej siedzibie Grupy Emirates oficjalnie otwarto nową strefę dla załogi – Crew Zone. To przestrzeń o nowoczesnym, otwartym układzie, dostępna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Oferuje kompleksowe usługi – od warsztatów edukacyjnych po strefy technologiczne, ale również wsparcie, centrum urody i dobrostanu, interaktywną strefę wypoczynku oraz wiele innych usług zaprojektowanych specjalnie z myślą o załodze pokładowej.
LOT mocno urośnie w Rydze
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Sezon letni 2025 w ryskim porcie lotniczym będzie pod znakiem sporego wzrostu Polskich Linii Lotniczych LOT – podaż rejsów Warszawa – Ryga – Warszawa urośnie o 43 proc., a oferowanie foteli aż o 63 proc. Mimo to LOT będzie dopiero szóstym największym przewoźnikiem na Łotwie.
Airbus nie boi się ceł. „Więcej szkód dla Ameryki”
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Donald Trump grozi Unii Europejskiej implementacją ceł, których Airbus na razie się nie obawia. – Wierzymy, że przemysł lotniczy i kosmiczny to przemysł bez taryf – wyznał Guillaume Faury w czasie szczytu w Tuluzie. Dyrektor generalny francuskiego koncernu uważa, że cła negatywnie wpłyną na amerykańskich konsumentów i przedsiębiorstwa niż na europejskie podmioty.
Modlin: Pierwszy etap rozbudowy do 2028 r. Wkrótce finansowanie
Łukasz Malinowski 28 marca 2025
Plany rozbudowy lotniska Warszawa-Modlin nabierają realnych kształtów. Za kilka dni ma zostać podjęta decyzja o sposobie finansowania inwestycji. Prace mają ruszyć w 2026 r. i docelowo zwiększą przepustowość do 7-8 mln pasażerów. O planach i działaniach portu rozmawialiśmy z Jackiem Kowalskim p.o. prezesa zarządu lotniska.
Gdańsk: Prawie 90 połączeń w letniej siatce lotów
Port Lotniczy Gdańsk 28 marca 2025
Port Lotniczy w Gdańsku zaoferuje nowe loty regularne do Budapesztu i Bratysławy. Ciekawie zapowiada się także oferta biur podróży wakacyjnych lotów czarterowych. Od 30 marca 2025 wchodzi w życie letnia siatka regularnych połączeń, w której znajdzie się 87 lotów, do 26 krajów w Europie, na 73 lotniska, które będę realizowane przez 10 linii lotniczych.
LOT: Dwa B787 Dreamliner po Thai Airways
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Dwa boeingi 787-8 Dreamliner, które pozyskały Polskie Linie Lotnicze LOT w ramach 12-letniego leasingu, będą dzierżawione od DP Aircraft I Limited. Obecnym użytkownikiem „Liniowców Marzeń” są Thai Airways, a leasingodawca postanowił nie przedłużać wynajmu samolotów Tajom. LOT za leasing operacyjny Dreamlinerów zapłaci 651 milionów złotych.
Wrocław: Rusza największa w historii letnia siatka połączeń
Port Lotniczy Wrocław 28 marca 2025
Ponad 60 połączeń regularnych do 25 krajów na trzech kontynentach, a do tego ponad 30 kierunków czarterowych – to wszystko czeka na pasażerów wrocławskiego lotniska w ramach letniej siatki połączeń, która zacznie obowiązywać już od najbliższej niedzieli, 30 marca.
Trzecia edycja konkursu PLL LOT rozstrzygnięta!
PLL LOT 27 marca 2025
Wraz z końcem marca Polskie Linie Lotnicze LOT zakończyły 3. edycję Konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową PLL LOT, tym samym otwierając przed studentami uczelni wyższych nowe możliwości. W trakcie uroczystej gali poznano nazwiska laureatów oraz ich promotorów, których prace doceniono za ich wysoki poziom merytoryczny oraz wyjątkowe spojrzenie na branżę lotniczą, szczególnie pod kątem edukacyjnym.
Katowice: Latem 117 tras do 96 lotnisk w 32 państwach
Katowice Airport 27 marca 2025
W niedzielę 30 marca 2025 r. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach zacznie obowiązywać letni rozkład połączeń. W ramach rozkładu „Lato 2025” z katowickiego lotniska będzie można podróżować na 117 trasach regularnych oraz czarterowych do 96 lotnisk położonych w 32 państwach.
Boeing nie czuje się już winnym katastrof B737 MAX?
Mateusz Kieruzal 27 marca 2025
Boeing, aby uniknąć procesu karnego w związku z dwoma katastrofami B737 MAX, zgodził się zawrzeć umowę z Departamentem Sprawiedliwości USA, na mocy której producent samolotów zapłaciłby karę i zainwestował w działania z zakresu bezpieczeństwa, lecz ugoda została odrzucona przez amerykański sąd, co ponownie skłania Boeinga do wycofania zgody na przyznanie się do winy.
LOT pozyska dwa Dreamlinery
Łukasz Malinowski 27 marca 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT pozyskają dwa boeingi 787. Nie będą to jednak samoloty nowe. Narodowy przewoźnik nie ujawnia jeszcze skąd będą pochodziły Dreamlinery, ale wiele wskazuje na to, że będą to samoloty dotąd użytkowane przez Thai Airways, China Southern Airlines lub Hainan Airlines.
Wrocław: Rekordowy letni rozkład Ryanaira. 46 tras i trzy nowości
Ryanair 27 marca 2025
Linie lotnicze Ryanair świętują 20-lecie obecności w Polsce, uruchomiając największy w historii rozkład lotów na lato 2025 roku dla Wrocławia. Obejmuje dziewiąty zbazowany samolot i 46 tras, w tym trzy ekscytujące nowe kierunki - Rijeka, Pescara i Lamezia Terme.
ULC: Dwucyfrowy wzrost i blisko 60 mln pasażerów w Polsce w 2024
Urząd Lotnictwa Cywilnego 27 marca 2025
W 2024 roku porty lotnicze w Polsce obsłużyły 59,2 mln pasażerów, o 7 mln (13,3 proc.) więcej niż w 2023 roku i o 10,2 mln (20,8 proc.) więcej niż w 2019 roku. Przewoźnicy wykonali w 2024 roku 426,9 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 12,4 proc. więcej niż w 2023 roku i o 6,6 proc. więcej niż w 2019 roku.
Upadek słoweńskiego lotnictwa. Kiepskie wyniki Lublany
Mateusz Kieruzal 27 marca 2025
Słowenia, po upadku Adria Airways w 2019 roku, posiada najgorszy w Unii Europejskiej wskaźnik dostępności transportem lotniczym. Kolejne rządy walczą o przyciągnięcie do Lublany za pomocą dotacji zagranicznych przewoźników. Wysiłki władz i operatora portu (Fraport) nie przynoszą zamierzonego efektu – wyniki pasażersko-operacyjne maleją. Zanim Lublana powtórzy rekordowy wynik z 2018 roku, upłynie nawet dekada.
Brussels Airlines: A320 „Atomium” najnowszą belgijską ikoną
Piotr Bożyk 27 marca 2025
Brussels Airlines i Atomium zaprezentowały wczoraj (26 marca) najnowszą belgijską ikonę poświęconą słynnemu punktowi orientacyjnemu Brukseli. Po konkursie ogłoszonym w sierpniu 2024 r., zwycięski projekt architekta Thomasa Faesa (Faes Architecture) został wcielony w życie. Malowanie „Atomium” celebruje ducha kreatywności, innowacji i dumy narodu. Airbus A320 o rejestracji OO-SNM przybył do Brukseli wczesnym rankiem z lakierni, a w swój pierwszy lot wyruszy do Pragi.
Midera ponownie prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych
inf. pras. 26 marca 2025
Dr Anna Midera, prezes Portu Lotniczego Łódź, została ponownie wybrana prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Wiceprezesem został Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.
Gdańsk: Pół miliarda złotych na inwestycje w latach 2025-2028
Redakcja/inf. pras. 26 marca 2025
Mimo, że Port Lotniczy Gdańsk w pandemii rozbudował swoją infrastrukturę, to w najbliższych czterech latach zainwestuje w lotnisko kolejne pół miliarda złotych. Najważniejszymi elementami tego programu inwestycyjnego będą: nowy biurowiec w ramach projektu Airport City Gdańsk, ekologiczny carport, rozbudowa pola wzlotów (w tym płyt postojowych, drogi kołowania i stanowisk do odladzania samolotów), a także rozbudowa bazy do technicznej obsługi samolotów.
Poznań: Rekordowy letni rozkład Ryanaira. 38 tras, w tym nowość
Ryanair 26 marca 2025
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły 26 marca swój największy w historii rozkład lotów na lato 2025 roku dla Poznania. Obejmuje ponad 1,9 mln miejsc na 38 trasach, w tym ekscytujący nowy kierunek - Walencję - wraz z powrotem Ammanu i Tel Awiwu, a także dodatkowe loty do ulubionych słonecznych miejsc, takich jak Alicante, Malaga, Majorka i Zadar.
PAŻP oszczędza dziesiątki kilogramów papieru i podpisuje umowę z FOB
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 26 marca 2025
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu podpisały porozumienie o partnerstwie strategicznym. Ma ono na celu upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju. PAŻP, digitalizując procesy wewnętrzne od 2024 roku, potwierdza na co dzień swoją odpowiedzialną działalność na tym polu.
Izrael. Linie lotnicze muszą płacić więcej za ochronę
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
Rząd Izraela zapewnia bezpieczeństwo rodzimym liniom lotniczym, finansując od ponad 50 lat aspekty ochrony praktycznej. Izraelscy przewoźnicy ponosili z tego tytułu znikome koszty (2,5 proc.). Wydatki na lotnicze bezpieczeństwo szybko rosną, więc zmieniony został system finansowania ochrony. Partycypacja operatorów w kosztach znacząco wzrośnie. Tylko zeszłoroczna ochrona El Al kosztowała budżet państwa prawie 186 milionów dolarów.
Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości. Edycja 2025
inf. pras. 26 marca 2025
15 kwietnia 2025 roku Instytut Zarządzania Lotnictwem Cywilnym Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej organizuje kolejną edycję cyklicznej konferencji naukowej: „Lotnictwo cywilne wobec wyzwań przyszłości”. Tegoroczne obrady będą prowadzone na temat współczesnych wyzwań i trendów rynku pracy branży lotniczej.
Nowe trasy Emirates obsługiwane przez Boeingi 777
Emirates 26 marca 2025
Linie Emirates sukcesywnie wdrażają do obsługi pasażerów Boeingi 777 z odnowionymi wnętrzami. Program modernizacji postępuje w szybkim tempie – co trzy tygodnie kolejny samolot przechodzi kompleksowy lifting i wraca na trasę. Do września przewoźnik zamierza zakończyć wdrożenie nowych zmodernizowanych maszyn i obsługiwać 44 miasta.
Airbus studzi nastroje Chin. C919 to „kopiuj-wklej” A320
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
COMAC pragnie zaistnieć na europejskim rynku lotniczym. Chiński producent stara się, aby C919 został certyfikowany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej. Dla Airbusa COMAC to „nowy konkurent”, którego wspiera Pekin, lecz oferowane produkty to wersje kopiuj-wklej zachodnich odpowiedników. C919 ma być imitacją A320, a ARJ21, to nic innego jak McDonnell Douglas DC-9.
Nowe trasy Wizz Air. Wśród nich Bejrut
Mateusz Kieruzal 26 marca 2025
Anulacja lotów między Abu Zabi a Malediwami „uwolniła” liniom Wizz Air Abu Dhabi jednego airbusa A321neo, albowiem realizacja rotacji trwała prawie 10 godzin. „Wolny” samolot pozwoli rozszerzyć sieć tras ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich o Bejrut i Qabalę.
GE Aerospace zainwestuje w Europie. Polska beneficjentem
GE Aerospace 26 marca 2025
GE Aerospace (NYSE: GE) ogłosiło dziś plan inwestycji w swoje zakłady produkcyjne zlokalizowane w Europie, przekraczający 78 milionów euro w 2025 roku. Inwestycja przyczyni się do poprawy jakości i terminowości dostaw silników lotniczych, umożliwi zwiększenie mocy produkcyjnych, zmodernizowanie wyposażenia oraz rozwój innowacji na terenie Europy.
Strajk w Finlandii. 27 marca Finnair odwoła około 70 lotów
Piotr Bożyk 26 marca 2025
Finnair poinformował wczoraj (25 marca), że trzy związki zawodowe Fińskiego Związku Lotniczego (IAU) i Fiński Związek Zawodowy Pracowników Transportu (AKT) ogłosiły strajk, zajmując stanowisko w sprawie roli państwa w tzw. Radzie Nominacyjnej Akcjonariuszy (Shareholders’ Nomination Board). Zgodnie z zapowiedzią, akcja protestacyjna ma charakter polityczny i odbędzie się w czwartek 27 marca między godziną 14.00 a 16.00 czasu lokalnego. Według wstępnych informacji linia nie skasuje rejsów z i do Polski.
Nowości w letniej siatce połączeń Lotniska Chopina. Trzy od PLL LOT
inf. pras. 25 marca 2025
Rok w lotnictwie dzieli się na dwie pory – zimę i lato, które rozpoczynają się wraz ze zmianą czasu. W nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca dla branży lotniczej zacznie się lato, a Lotnisko Chopina w Warszawie wchodzi w ten sezon z rozbudowaną siatką połączeń i wieloma nowościami w ofercie. W sezonie letnim bieżącego roku pasażerowie stołecznego portu będą mogli skorzystać aż z 132 kierunków.
Korean potwierdza zamówienie boeingów B777X oraz B787-10
Piotr Bożyk 25 marca 2025
Korean Air sfinalizował w ostatnich dniach znaczące umowy z Boeingiem i GE Aerospace na zakup nowych samolotów i silników odrzutowych. Linie potwierdziły umowę z Boeingiem o wartości 24,9 mld dolarów na zakup 50 nowych samolotów do 2033 r. Ponadto przewoźnik podpisał umowę o wartości 7,8 mld dolarów z GE Aerospace na osiem zapasowych silników lotniczych (plus dwie opcje) wraz z towarzyszącymi usługami konserwacji i wsparcia.
Gdańsk: Nowa inwestycja. Kolejna płyta postojowa w planach
Mateusz Kieruzal 25 marca 2025
Gdański port lotniczy planuje budowę nowej płyty postojowej, rozpisując przedmiotowy przetarg. Obecna infrastruktura (siedem płyt) pozwala na stacjonowanie około 40 samolotów, a progresywny wzrost ruchu pasażersko-operacyjnego wymaga inwestycji ku swobodnej obsłudze lotów.
Bydgoszcz: Nowe biznesowe możliwości lotniska
inf. pras. 25 marca 2025
Przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza spotkali się w Porcie Lotniczym Bydgoszcz, by poznać nowe możliwości biznesowe, które daje współpraca Lotniska Bydgoszcz i Lufthansy. Już od 27 kwietnia, dzięki lotom do Frankfurtu, Pasażerowie z naszego regionu dotrą niemal do każdego zakątka świata.
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Mateusz Kieruzal 25 marca 2025
– Mariaż Polskich Linii Lotniczych LOT z Airbusem jest logiczny – uważa Christian Scherer dyrektor generalny Commercial Aircraft we francuskim koncernie. Dla LOT-u idealnym samolotem ma być A220-300, a dostawy pierwszych zamówionych maszyn mogłyby nastąpić w 2027 roku. Oferta Airbusa dla LOT jest „agresywnie” przyjazna – linie otrzymały dość duży rabat na zakup nowych samolotów.
Wizz Air połączą Wrocław i Gdańsk z Budapesztem!
Redakcja/inf. pras. 25 marca 2025
Do siedmiu nowych połączeń ze stolicy Dolnego Śląska, ogłoszonych w ostatnim czasie przez linie Wizz Air, dołącza kolejne. Tym razem podróżni z Wrocławia będą mogli wybrać się do Budapesztu. Pierwszy lot do stolicy Węgier zaplanowano na 1 lipca 2025 roku. Dobę wcześniej, czyli od 30 czerwca, do Budapesztu będzie też można polecieć z Gdańska.
Nowa wieża dla Lotniska Chopina. Oferty przekraczają budżet
Mateusz Kieruzal 24 marca 2025
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w końcu otwarła koperty w przetargu na budowę nowej wieży kontroli lotów dla Lotniska Chopina. Do przetargu stanęło pięć podmiotów, a złożone oferty przekraczają zaplanowany budżet.
XEOS rozpoczyna serwisowanie silników CFM LEAP w Polsce
inf. pras. 24 marca 2025
GE Aerospace (NYSE: GE) ogłosiło oficjalne otwarcie nowoczesnego zakładu obsługi technicznej silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej koło Wrocławia. Ten zaawansowany technologicznie obiekt MRO (Maintenance, Repair & Overhaul - konserwacja, naprawa i remonty) powstał w ramach joint venture GE Aerospace i Lufthansa Technik, i specjalizuje się w przeglądach, naprawach i usługach serwisowych silników CFM International* LEAP, które napędzają najpopularniejsze samoloty wąskokadłubowe. Do tej kategorii należą jednostki napędowe CFM LEAP-1A, stosowane w rodzinie Airbus A320neo, oraz CFM LEAP-1B, używane w samolotach Boeing 737 MAX.