SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Paris Air Show odbywa się już od ponad 100 lat. Na kolejnym 54. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która potrwa od 19 do 25 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Partnerem obecności Rynku Lotniczego na Paris Air Show w 2023 r. są linie Air France.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
Lufthansa szybciej wycofa airbusy A340-600
Piotr Bożyk 21 listopada 2024
Prawie trzy lata wcześniej niż planowano, Lufthansa wycofa swoje airbusy A340-600. Początkowo plany niemieckiej linii wskazywały na 2028 r., jak w przypadku innych czterosilnikowców, ale teraz wiadomo, że stanie się to już w przyszłym roku. W oświadczeniu opublikowanym przez portal ch-aviation.com, rzecznik Lufthansy potwierdził, że flota A340-600 zostanie wyłączona z eksploatacji z początkiem sezonu zimowego 2025/26.
Wizz Air rozmawia z ULC. „Egzotyka” w planach
Mateusz Kieruzal 20 listopada 2024
Wizz Air chciałby oferować loty z Polski do większej liczby państw poza Unią Europejską, lecz hamulcowym rozwoju sieci połączeń są bilateralne umowy międzyrządowe, na podstawie których to narodowi przewoźnicy są desygnowani do obsługi rejsów. Niskokosztowiec mógłby latać do Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Egiptu, Kazachstanu, jak i Turcji. Wizz Air prowadzi w tej sprawie rozmowy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.
Emirates: A380 nie pojawi się w Warszawie
Emirates 20 listopada 2024
Największy samolot pasażerski świata nie będzie lądował regularnie na Lotnisku Chopina, gdyż – jak uważa Maciej Pyrka, country manager Emirates w Polsce – „Okęcie nie jest w pełni gotowe na przyjęcie takiego samolotu”. Warszawa ma być „doskonałym przykładem świetnego połączenia usług w klasach ekonomicznej i biznes”, a polscy pasażerowie latają coraz częściej z „Okęcia” do Dubaju w pierwszej klasie.
List intencyjny Pratt & Whitney Rzeszów oraz WZL Nr 2 S.A.
Piotr Bożyk 20 listopada 2024
W ubiegłym tygodniu prezes zarządu WZL Nr 2 Dariusz Sokólski oraz prezes zarządu Pratt & Whitney Rzeszów Piotr Owsicki podpisali list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej zapewnienia pełnej obsługi silników F100-PW-229 w Polsce.
Etihad Airways zamawiają kolejne airbusy A350F
Piotr Bożyk 20 listopada 2024
Etihad Airways chce rozszerzyć swoje operacje cargo wykorzystując opcję zakupu trzech kolejnych frachtowców Airbusa - A350F. Decyzja te zwiększa łączne zamówienie do 10 samolotów tego typu. Kolejne maszyny będą także dodane do usługi Flight Hour Services (FHS) Airbusa, którą przewoźnik wybrał w 2022 r.
W jakich bankach możemy liczyć na niskie oprocentowanie kredytu?
art. sponsorowany 20 listopada 2024
Kredyty są powszechnym narzędziem finansowym, które umożliwia konsumentom sfinansowanie różnorodnych potrzeb. Od zakupu domu, przez finansowanie edukacji, po zakup samochodu – kredyty stanowią rozwiązanie dla wielu osób. Decydując się na zaciągnięcie kredytu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, w tym na oprocentowanie, które bezpośrednio wpływa na wysokość całkowitego kosztu kredytu.
Rzeszów: Baltona otworzyła nowy salon Business Lounge
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka 20 listopada 2024
Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zakończyło ostatni etap inwestycji na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Na finiszu prac zmodernizowano strefę Business Lounge, która stała się jeszcze bardziej funkcjonalna i komfortowa dla pasażerów, zapewniając miejsce do wypoczynku i pracy online.
LOT: Rejsy do Dubaju dłuższe, ale rentowne
Mateusz Kieruzal 20 listopada 2024
Połączenia LOT-u do Dubaju wydłużyły się prawie o godzinę, lecz „wysokie wypełnienie rejsów przekłada się na zabezpieczenie rentowności tej trasy”, mimo wzrostu kosztów operacyjnych. Realizacja rejsów przez Egipt i Arabię Saudyjska podyktowana jest względami bezpieczeństwa – dla PLL LOT kluczowa jest zasada safety first.
Letnia ekspansja easyJet z UK. Linia ogłosiła 26 nowych tras
Piotr Bożyk 20 listopada 2024
easyJet rozszerza swoją ofertę kierunków w sezonie letnim 2025 r., uruchamiając łącznie 26 nowych tras. Przewoźnik zaoferuje także pierwsze w historii loty i zorganizowane wakacje na Wyspy Zielonego Przylądka.
Ostatnie dwa śmigłowce Black Hawk trafiły do Sił Zbrojnych RP
inf. pras. 19 listopada 2024
PZL Mielec, spółka należąca do Lockheed Martin, zakończyła produkcję i dostarczyła dwa ostatnie śmigłowce S-70i Black Hawk dla Sił Zbrojnych RP. Dostawy te kończą kontrakt na dostawę czterech maszyn na podstawie umowy zawartej w grudniu 2021 r.
Wrocław zapowiada przetarg na projekt tramwaju na Klecinę
Bartosz Chochołowski/wroclaw.pl 19 listopada 2024
Jeszcze tej jesieni spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosi przetarg na projekt tramwaju na Klecinę. To jedna z inwestycji zapowiadanych we Wrocławskim Programie Tramwajowym. Jest jednak zmiana wobec wcześniejszych zapowiedzi - projektant będzie musiał wziąć pod uwagę dwa warianty przebiegu trasy. Ten nowy jest dość zaskakujący - trasa ma omijać zabudowaną część osiedla.
Lotnisko Chopina: Prawie 15 proc. wzrostu w październiku 2024
inf. pras. 19 listopada 2024
Lotnisko Chopina w Warszawie odnotowało znaczny wzrost liczby pasażerów w październiku. Stołeczny port odprawił blisko 1,9 mln pasażerów, o 14,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Dynamicznie rosnący ruch oraz atrakcyjna zimowa siatka połączeń znajdują odzwierciedlenie w maksymalnym wykorzystaniu infrastruktury postojowej na warszawskim lotnisku.
Lasek: PPL sfinansuje rozbudowę Lotniska Chopina
Mateusz Kieruzal 19 listopada 2024
Koncepcja rozbudowy Lotniska Chopina zostanie zaprezentowana w grudniu – powiedział w wywiadzie dla PAP Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK. Celem inwestycji jest zwiększenie możliwości operacyjnych warszawskiego portu, aby z łatwością obsługiwane było nawet 30 mln pasażerów rocznie. Modernizacja zostanie sfinansowana w całości przez Polskie Porty Lotnicze.
Emirates dołączyły do koalicji Move to -15°C
inf. pras. 19 listopada 2024
Linie lotnicze Emirates przyłączyły się do globalnej inicjatywy Move to -15°C. Zajmujący czołową pozycję na rynku transportu produktów łatwo psujących się przewoźnik z Dubaju zaoferuje obszerną wiedzę i praktyczne rozwiązania, które pomogą zrewolucjonizować segment dostaw.
CPK pokazuje wizualizację stacji Brzeziny na linii „Y”
Roman Czubiński 19 listopada 2024
Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla stacji kolejowej przy linii dużych prędkości 85 w Brzezinach pod Łodzią – informuje biuro prasowe CPK. Jak wynika z opisu oraz wizualizacji, obiekt będzie wyposażony w liczne udogodnienia dla podróżnych. Inwestycja znacząco poprawi dostępność komunikacyjną Brzezin i okolic oraz da nowy impuls gospodarce regionu.
Gdańsk dołącza do grona cichych lotnisk (Silent Airport)
inf. pras. 19 listopada 2024
W trosce o komfort pasażerów w styczniu 2025 roku Port lotniczy Gdańsk planuje wyłączyć większość komunikatów emitowanych z głośników w terminalu pasażerskim. Pomorskie lotnisko zaleca, żeby śledzić informacje o lotach na tablicach i ekranach.
Ethiopian Airlines: Do Warszawy sześć razy w tygodniu?
Mateusz Kieruzal 19 listopada 2024
Od czterech i pół miesięcy Ethiopian Airlines obecne są na Lotnisku Chopina. Jest duża szansa, że liczba lotów między Addis Abebą a Warszawą zostanie zwiększona, gdyż afrykański hegemon otrzymał dodatkowe sloty, które pozwalają na realizację sześciu lotów w tygodniu.
Praga: Nowa trasa tramwajowa z pozwoleniem na budowę
Przemysław Farsewicz 18 listopada 2024
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), operator komunikacji w stolicy Czech, uzyskał pozwolenie na budowę kolejnej, 1,3-kilometrowej trasy tramwajowej Malovanka – Strahov. W przyszłym roku ruszy przetarg na realizację torowiska.
Air China do Warszawy codziennie?
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
Linie Air China planują zwiększyć liczbę lotów między Pekinem a Warszawą. Przewoźnik otrzymał od koordynatora slotów na Lotnisku Chopina prawa, które pozwalają realizować operacje codziennie. W lecie Polskie Linie Lotnicze LOT nie wznowią rejsów do pekińskiego portu Daxing.
Norwegian przywróci bazę pilotów w Sztokholmie
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
Norwegian Air Shuttle wiosną ponownie utworzy bazę pilotów na lotnisku Arlanda w Sztokholmie. Baza została zamknięta z powodu globalnej pandemii COVID-19, a szwedzcy piloci norweskiego niskokosztowca operowali głównie z bazy w Oslo. Wycofanie podatku lotniczego motywem „tanich” linii lotniczych do większego rozwoju w państwie wikingów.
Lotnisko Chopina: Ciężkie lato. Przyznano tylko 67 proc. wnioskowanych slotów
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
Temat wyczerpywania się przepustowości Lotniska Chopina jest znany i powszechnie komentowany, zarówno przez zwolenników budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i przeciwników inwestycji. Wstępny raport slotowy na nadchodzący sezon letni dla warszawskiego portu lotniczego wskazuje jedno: ze slotami jest problem. Zewnętrzny koordynator przyznał zaledwie 67,8 proc. wnioskowanych slotów. Odrzucono prawie 50 tys. wniosków.
Wizz Air: Radom? „Okęcie” priorytetem
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
– Dyskusja o ograniczeniach infrastrukturalno-operacyjnych Lotniska Chopina trwa już naprawdę długo. Przecież „Okęcie” jest koordynowane od ponad dziesięciu lat, wprowadzona została cisza nocna, a Wizz Air nieustannie kontynuuje wzrost w Warszawie – wyznał w rozmowie z Rynkiem Lotniczym, Piotr Trawka, dyrektor ds. rozwoju siatki połączeń w węgierskim niskokosztowcu, który nie ma „w Polsce swoich sympatii ani antypatii”.
21 lat PLL LOT w Star Alliance. Jakie samoloty latały w barwach sojuszu?
Piotr Bożyk 17 listopada 2024
Czas dość szybko mija, bo w październiku br. minęło już 21 lat od wstąpienia Polskich Linii Lotniczych LOT do sojuszu Star Alliance. Obecnie w barwach sojuszu we flocie LOT-u latają dwa embraery E-Jet, ale wcześniej pojawiały się w tych barwach nieco większe samoloty. Tym co pamiętają, to przypomnimy wszystkie maszyny, a tym co nie wiedzieli, pokażemy sojuszowe samoloty naszego polskiego przewoźnika.
Trójczłonowy Plus już w barwach woj. lubuskiego [zdjęcia]
Jakub Rösler 17 listopada 2024
Trójczłonowy Plus z FPS H. Cegielski został już pomalowany w barwy województwa lubuskiego. Pojazd ma uzyskać dopuszczenie do eksploatacji do końca miesiąca a następnie ma trafić do obsługi połączenia z Gorzowa do Poznania.
Condor: Nowa strategia, czyli loty krajowe i zasilające
Mateusz Kieruzal 17 listopada 2024
Linie lotnicze Condor zmieniają strategię. Rosnące koszty operowania w Niemczech skutkują przebazowaniem pięciu A320 do Mediolanu, Pragi, Rzymu, Wiednia i Zurychu, uruchamiając rejsy do Frankfurtu. Rekreacyjny operator otworzy także loty krajowe ze stolicy Hesji do Berlina, Hamburga i Monachium. Działanie ma na celu zasilenie dalekodystansowych operacji, gdyż owocna współpraca z Lufthansą to już przeszłość.
Kolejne zamówienia samolotów COMAC C909 i 919
Piotr Bożyk 17 listopada 2024
Chińska regionalna linia Colorful Guizhou Airlines złożyła wiążące zamówienie na 20 regionalnych odrzutowców COMAC C909, stając się tym samym najnowszym operatorem tego typu. Oprócz tego zamówienia, grupa Hainan Airlines kupiła kolejne maszyny C919.
Działalność Etihad rośnie. Wzrost zysków
Mateusz Kieruzal 17 listopada 2024
Wdrożony przez linie Etihad plan restrukturyzacyjny przyniósł zamierzony skutek – emiracki przewoźnik stał się rentowny, co pozwala na wzrost ogólnego biznesu. Przychody z dziewięciomiesięcznej działalności przekroczyły pięć mld dolarów, a zysk netto wyniósł 368 milionów.
Wrocław: Jest rekord! 4-milionowy pasażer w 2024 r.
Redakcja 16 listopada 2024
Lotnisko we Wrocławiu poinformowało wczoraj (15 listopada), że obsłużyło 4-milionowego pasażera w tym roku. Jubileuszową i szczęśliwą pasażerką została Pani Magda z Wrocławia, wyruszająca w podróż do Seulu Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Przywitano ją specjalnymi upominkami, w tym pamiątkowym biletem oraz rocznym dostępem do saloniku Executive Lounge dla dwóch osób.
Island hopping, czyli lotnicze „skoki” po Grecji (zdjęcia)
Mateusz Kieruzal 16 listopada 2024
Między greckimi wyspami można przemieszczać się promem, lecz dość ciekawym i przystępnym cenowo sposobem jest island hopping. Lotnicze „skoki” oferują m.in. linie Sky Express, które łączą mniejsze wyspy Hellady z największymi, czy Atenami. Taką opcję podróży sprawdziłem w locie między Rodos a Astypaleą, z krótkimi przystankami na Kos, Kalimnos oraz Leros.
31. BLT: Elephant Walk na 18 lat F-16 w Polsce
Piotr Bożyk 16 listopada 2024
W związku z 18. rocznicą służby samolotu wielozadaniowego Lockheed Martin F-16 w Polsce, 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny uczciła ten niesamowity symbol polskiej siły powietrznej. Bo jak napisano na profilu FB poznańskiej bazy, F-16 to nie tylko maszyna, ale także efekt pracy wielu ludzi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo.
Znaczący wzrost ACMI SkyUp
Mateusz Kieruzal 16 listopada 2024
Ukraińskie linie lotnicze SkyUp nie mogą wykonywać lotów pod własną marką, więc – aby nie ogłosić upadłości – skupiły się na rozwoju usług wynajmu samolotów wraz z załogą. Był to strzał w „10”, gdyż segment ACMI odnotował spory wzrost. Operator zza wschodniej granicy i jego spółka zależna w sezonie letnim wykonali 10 129 lotów, przewożąc 1 523 414 pasażerów, realizując loty dla m.in. Wizz Aira z Warszawy.
Warter rośnie na lotniskach
Forhang - Silesia Strategie Komunikacyjne 16 listopada 2024
Rośnie sprzedaż nowoczesnych paliw lotniczych i popularność tankomatów, których sieć na polskich lotniskach rozwija spółka Warter Aviation. To również efekt wprowadzenia na pierwsze pięć stacji benzyny AKI 93, która zastąpiła paliwo UL-91. Trwają przygotowania do niezbędnej modernizacji na kolejnych lotniskach.
Nieruchomości od CPK. Pierwszych 185 ha do dzierżawy
inf. pras. 15 listopada 2024
Zgodnie z zapowiedziami spółka CPK przedstawiła w listopadzie listę ok. 185 ha przeznaczonych do dzierżawy w drodze bezprzetargowej. Inwestor lotniska i węzła kolejowego proponuje indywidualne umowy obowiązujące nie dłużej niż do końca 2025 r. Wkrótce pojawią się kolejne oferty dla rolników.
InPost wypowiada walkę Ryanairowi i Wizz Airowi
Mateusz Kieruzal 15 listopada 2024
InPost zaoferuje możliwość wysyłania paczek między Polską a krajami Europy Zachodniej, co pozwoli pasażerom ma „nadanie” bagażu podręcznego w paczkomacie blisko miejsca zamieszkania i jego odbiór w miejscu docelowym wypoczynku wakacyjnego czy weekendowego wypadu na city-break. Oferta cenowa InPostu jest kilkukrotnie tańsza od polityki cenowej Ryanaira i Wizz Aira, które powinny nastawić się na spadek przychodów dodatkowych z polskiego rynku.