SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku przyjmie pierwszych pasażerów w 2023 roku. Wykonywanie rejsów z nowego portu zapowiedział już PLL LOT. Pojawią się również czartery realizowane na rzecz największych biur turystycznych w kraju.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
Paris Air Show odbywa się już od ponad 100 lat. Na kolejnym 53. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która potrwa od 17 do 23 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego
Francja: 10 nowych kolei aglomeracyjnych do 2040 roku
Roman Czubiński 26 marca 2023
Do 2040 r. francuska sieć kolejowa ma zostać kompleksowo zmodernizowana i rozbudowana o nowe linie. Szczególna uwaga ma być poświęcona kolejom aglomeracyjnym, mającym pomóc w zmniejszeniu ruchu samochodowego w największych miastach – to najważniejsze założenia programu inwestycji kolejowych, przygotowanego przez francuski rząd. Wartość wszystkich przedsięwzięć ma wynosić aż 100 miliardów euro.
Enter Air obsłużą rejsy z Gdańska do Kenii. Międzylądowanie w Egipcie
inf. pras. 26 marca 2023
Biuro podróży TUI proponuje rejsy z Gdańska do kenijskiej Mombasy, a stamtąd na plaże nad Oceanem Indyjskim. Loty wystartują 20 grudnia 2023 roku i będą realizowane raz w tygodniu aż do 21 marca 2024 roku.
Azjatycka linia montażu Airbusa w Tiencin dostarczyła A321neo numer 1
Avgeek 26 marca 2023
Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami Airbus dostarczył w piątek (24 marca) pierwszy samolot A321neo zmontowany na Final Assembly Line Asia (FAL Tianjin) w Tiencin w Chinach. Jak poinformował Airbus, przełom ten rozszerza i pogłębia współpracę z chińskim przemysłem lotniczym oraz świadczy o zaangażowaniu producenta w umacnianie długoterminowego partnerstwa strategicznego z Chinami.
Emirates rozbudowuje flotę dla akademii szkolenia pilotów
inf. pras. 26 marca 2023
Emirates Flight Training Academy (EFTA) spełnia swoją obietnicę zapewnienia nowatorskich technologii i najnowocześniejszych samolotów w celu kształcenia przyszłych pilotów. To pomoże zlikwidować lukę kompetencyjną w branży.
Bulgaria Air wybiera airbusy A220. Pierwsze jeszcze w tym roku
Avgeek 25 marca 2023
Linie Bulgaria Air ogłosiły, że latem tego roku otrzymają airbusy A220. Pierwsze informacje mówią o dostawie trzech tych wąskokadłubowych maszyn, a według innych doniesień, w przyszłości do przewoźnika przybędzie łącznie siedem takich maszyn.
Japan Airlines zamawia 21 boeingów 737 MAX 8
Avgeek 25 marca 2023
Boeing i Japan Airlines (JAL) ogłosili w piątek (24 marca) zamówienie 21 samolotów 737 MAX 8 (737-8). Wartość nowego zamówienia, to około 2 mld dolarów amerykańskich. Umowa obejmuje również porozumienie dotyczące specjalnego planu obsługi technicznej nowych maszyn od Boeing Services.
TAP Air Portugal: Pierwszy od czterech lat zysk
Mateusz Kieruzal 25 marca 2023
Linie lotnicze TAP Air Portugal po czterech lat strat w końcu znów są rentowne. Do wygenerowania 65 mln euro zysku przyczyniły się dobre wyniki uzyskane w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W ciągu całego roku z usług portugalskiego przewoźnika skorzystało ponad 13 mln pasażerów.
Na Sycylii powstanie kolej dużych prędkości
Michał Szymajda 25 marca 2023
Z pomocą pieniędzy z Unii Europejskiej, dzięki kredytowi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz pieniądzom włoskiego rządu na Sycylii powstanie linia kolejowa w standardzie kolei dużych prędkości. Między dwoma największymi miastami - Katanią i Palermo - dojdzie do gruntownej przebudowy linii kolejowej.
Emirates: A380 też na Bali. Debiut Super Jumbo w Indonezji
inf. pras. 24 marca 2023
Linie lotnicze Emirates wprowadzą od 1 czerwca 2023 roku swój flagowy samolot A380 na Bali. To kamień milowy w historii lotnictwa cywilnego Indonezji. Będzie to bowiem pierwsze połączenie obsługiwane przez Super Jumbo w tym kraju.
Kraków: Latem 144 tras i dwóch nowych przewoźników
Redakcja/inf. pras. 24 marca 2023
Już od niedzieli 26 marca pasażerowie krakowskiego lotniska będą mogli skorzystać z oferty 144 połączeń, w tym z dziewięciu nowych. W tegorocznym sezonie letnim podróżni będą mieli okazję odwiedzić 106 miast w 33 krajach. Pojawi się też dwóch nowych przewoźników: Turkish Airlines i Air Serbia.
Pesa zbuduje pociągi dużych prędkości dla czeskiego RegioJet!
Michał Szymajda 24 marca 2023
Bydgoska Pesa zbuduje elektryczne zespoły trakcyjne zdolne kursować z prędkością 200 km/h! Będą to pierwsze pasażerskie pojazdy dużych prędko-ści, które wyprodukuje polska firma. Zamówienie pochodzi ze zliberalizowanego rynku czeskiego, gdzie RegioJet wygrał zorganizowany przez państwo przetarg.
LOTAMS: Na całym świecie zauważalny jest deficyt personelu technicznego
Mateusz Kieruzal 24 marca 2023
– Wspieramy szkoły techniczne merytorycznie w tworzeniu klas o profilach lotniczych i obejmujemy patronatem poszczególne profile klas takie jak mechanik lotniczy, awionik lotniczy czy logistyk – wyznała w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Aleksandra Juda, prezes LOT Aircraft Mainteance Services (LOTAMS).
Embraer: Polska perspektywicznym rynkiem. Czekamy na decyzje LOT
Łukasz Malinowski 24 marca 2023
Embraer widzi w Polsce i Niemczech dwa najbardziej perspektywiczne rynki dla nowej rodziny E-Jetów. Dla przewoźników z obu państw lata obecnie niemal 90 maszyn brazylijskiego producenta i większość z nich powinna zostać wkrótce wymieniona. PLL LOT nie spieszy się jednak z podjęciem decyzji o pozyskaniu nowych samolotów.
Gdańsk: Latem 80 połączeń do 24 krajów. Neapol, Praga i Rzym wśród nowości
inf. pras. 24 marca 2023
Wśród nowości w letniej siatce z portu lotniczego Gdańsk są Rzym, Neapol, Praga, Podgorica i Ryga. Po zimowej przerwie wracają loty do Zurychu, Zadaru i Dusseldorfu. Latem polecimy ponadto na greckie wyspy, a także do Splitu, Tirany i Burgas.
Zimą więcej rejsów Condora do Afryki i Dubaju. Najwięcej zyska Berlin
Rafał Dybiński 24 marca 2023
Linie lotnicze Condor w kolejnym zimowym rozkładzie rejsów zaoferują nowe połączenia z Berlina, Duesseldorfu, Frankfurtu nad Menem, Hamburga, Kolonii, Lipska, Monachium, Norymbergi oraz Wiednia do wakacyjnych destynacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
PKP PLK: Rampy dla Abramsów powstaną przy 13 stacjach
Roman Czubiński 23 marca 2023
Zarządca infrastruktury kontynuuje program budowy i modernizacji punktów ładunkowych w ważniejszych węzłach. Będą one służyły głównie potrzebom wojska. W przypadku tegorocznych inwestycji po raz pierwszy część wydatków pokryją fundusze Unii Europejskiej z instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF).
EVE. Oto przyszłość transportu w miastach (wizualizacje)
Łukasz Malinowski 23 marca 2023
EVE to spółka zależna Embraera, która już w 2026 roku chce wprowadzić na rynek eVTOL, który zmieni oblicze podróży w miastach. – Nie chcemy milionów pojazdów w powietrzu zastępujących samochody, chcemy dać ludziom dodatkową możliwość poruszania się po zatłoczonych miastach. Nie chcemy z Londynu czy Warszawy zrobić Coruscant – mówi André Stein, prezes zarządu EVE.
Strajk totalny w Niemczech. Mają stanąć autobusy, pociągi i samoloty
Artur Bogdanowicz 23 marca 2023
Na najbliższy poniedziałek w Niemczech stanie komunikacja zbiorowa. Strajki sparaliżują również porty lotnicze. Nie ma na razie konkretnych informacji przewoźników tylko zapowiedź totalnej blokady transportu przez związkowców.
Bydgoszcz: Latem siedem kierunków, w tym cztery czarterowe
inf. pras. 23 marca 2023
Cztery kierunki czarterowe, a konkretnie Antalya, Burgas, Kreta i Rodos i dziewięć w sumie lotów tygodniowo, a do tego oferta rejsów regularnych przygotowana przez trzech przewoźników. Tak w skrócie prezentuje się siatka połączeń w sezonie letnim 2023 w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.
Lagardère. Dobry 2022 rok, ale czy głód latania się utrzyma?
Łukasz Malinowski 23 marca 2023
– W Polsce optymizm poczuliśmy dopiero w drugim kwartale 2022 r., a dokładniej w maju. Początek roku był bardzo trudny, nic nie zapowiadało ożywienia. Ewidentny głód podróżowania utrzymał się do końca roku – mówi Andrzej Miłaszewicz, Dyrektor Zarządzający ds. Operacji i Rozwoju w Lagardère Travel Retail Polska. Dodaje przy tym, że dynamika nie jest już tak mocna na wszystkich lotniskach. W rozmowie także o tym jak pandemia zmieniła przyzwyczajenie, zachowania i samych podróżnych.
Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu
Roman Czubiński 22 marca 2023
Wybuch wojny w Ukrainie dobitnie wykazał konieczność skończenia z zależnością od importu rosyjskich surowców energetycznych. W tym zakresie cele Polski oraz reszty Unii Europejskiej są zbieżne. Nasz kraj powinien więc bardziej aktywnie włączyć się w proces dekarbonizacji, dbając tylko o sprawiedliwe rozłożenie kosztów i korzyści między państwami – uznali uczestnicy debaty podczas Kongresu Czystego Powietrza.
Katowice: Latem 107 tras na 88 lotnisk do 30 krajów
inf. pras. 22 marca 2023
W niedzielę 26 marca 2023 roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach wchodzi w życie rozkład lotów na sezon Lato 2023, który obowiązywać będzie do ostatniej soboty października br. W tym czasie w ramach siatki połączeń regularnych i czarterowych linie lotnicze oraz biura podróży zaoferują z Pyrzowic 107 tras do 88 lotnisk zlokalizowanych w 30 państwach.
Lotnisko Chopina niemal jak w 2019. Ponad 1,1 mln pasażerów w lutym
inf. pras. 22 marca 2023
Ruch pasażerski na Lotnisku Chopina w Warszawie odbudowuje się w szybkim tempie. W lutym w stołecznym porcie odprawionych zostało 1 119 953 pasażerów, co stanowi 96 proc. liczby odprawionych pasażerów w analogicznym miesiącu przedpandemicznego 2019 roku.
CPK: Wariant inwestorski dla linii Katowice - Ostrawa
inf. pras. CPK, oprac. ms. 22 marca 2023
– Ponad 7 tysięcy zebranych uwag i prawie 100 spotkań z mieszkańcami i samorządowcami pozwoliły na wybranie wariantu inwestorskiego dla odcinka Kolei Dużych Prędkości: Katowice -Ostrawa. Wskazany przez CPK przebieg zakłada najmniej wyburzeń i najmniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne spośród wszystkich badanych. Nowa linia oznaczać będzie m.in. koniec wykluczenia kolejowego Jastrzębia-Zdroju – poinformowało biuro prasowe CPK.
KLM. Tak się podróżuje biznesem w B777 (zdjęcia)
Łukasz Malinowski 22 marca 2023
W podróż na trasie między Amsterdamem a Sao Paulo wybraliśmy się na pokładzie boeinga 777-300ER linii KLM. Klasa biznes, chociaż ma już swoje lata, okazała się całkiem wygodna. Najlepsze wrażenie robiła jednak szalenie miła obsługa oraz drobne szczegóły przypominające nam o tym, że jesteśmy na pokładzie holenderskiego przewoźnika.
Indie stawiają na rozwój lotnictwa, ale nie chcą się dzielić wzrostem z innymi
Tomasz Śniedziewski 22 marca 2023
Władze Indii odrzucają prośby linii lotniczych z zagranicy o zwiększenie dostępu do swojego rynku, jednocześnie nakazując swoim rodzimym liniom lotniczym zwiększenie liczby dalekodystansowych lotów międzynarodowych. Kraj chce również tworzyć huby i zwiększać produkcję w branży lotniczej, informuje Agencja Reutera.
Komunikat ULC: Turkish Airlines oficjalnie w Krakowie zamiast Katowic
Rafał Dybiński 22 marca 2023
20 marca 2023 roku prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego otrzymał decyzję władz lotniczych Republiki Turcji o zmianie punktu na terytorium Polski wybranego do wykonywania regularnych przewozów lotniczych przez tureckich przewoźników lotniczych. Kraków zastąpił Katowice.
Lasota: Problemem jest przemysł paliw kopalnych
Witold Urbanowicz 21 marca 2023
– Przemysł paliw kopalnianych sprawia, że dyktatury na całym świecie są w stanie zarabiać miliardy dolarów i potem dokonywać różnych inwazji. Ten przemysł sprawia, że boimy się kryzysu klimatycznego, który już też w Polsce odbiera nam bezpieczeństwo – mówiła Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, która gościła na tegorocznym Kongresie Czystego Powietrza. Wezwała do sprawiedliwej transformacji.
Singapurskie lotnisko Changi ponownie najlepsze według Skytrax
Avgeek 21 marca 2023
Singapurskie lotnisko Changi po krótkiej przerwie powraca na pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu najlepszych lotnisk świata opublikowanym przez Skytrax. W tym roku klasyfikacja powstała na podstawie głosów ponad 11 milionów podróżnych z ponad 100 krajów. Tegoroczne nagrody World Airport Awards zostały ogłoszone i wręczone 16 marca br. podczas Passenger Terminal EXPO w Amsterdamie.
Olsztyn-Mazury: Latem pięć kierunków z trzema przewoźnikami
inf. pras. 21 marca 2023
Tegoroczna letnia siatka połączeń z portu lotniczego Olsztyn-Mazury obejmuje pięć kierunków realizowanych przez trzy linie lotnicze. Od 26 marca do końca października bieżącego roku pasażerowie będą mogli korzystać ze stałych, całorocznych kierunków w innych dniach oraz godzinach, a także z powracających sezonowych lotów krajowych.
Tusk o CPK. "Lepiej inwestować w Modlin i Rzeszów". Riposty Horały
Redakcja 20 marca 2023
Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami krytycznie odniósł się do projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na zarzuty byłego premiera szybko odpowiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządowy do spraw CPK.