SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nadzoruje i kontroluje przestrzeń powietrzną liczącą przeszło 334 tys. km2, która jest jedną z największych w Europie. Dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się każdego dnia nad Polską. Oto najnowsze informacje z nią związane.
Wiadomości na temat targów Aircraft Interiors Expo (AIX). Coroczna wystawa to miejsce, na której linie lotnicze, projektanci, inżynierowie, eksperci i producenci spotykają się, aby dzielić się, współpracować i znajdować praktyczne i innowacyjne rozwiązania dotyczące komfortu podróżowania.
Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 roku po katastrofie samolotu tego typu należącego do linii Ethiopian. Wcześniej rozbiła się także samolot tego typu należący do Lion Air. Pięć Boeingów 737 MAX należących do PLL LOT przez ponad dwa lata nie woziło pasażerów. Końca problemów nie widać.
Flygskam czyli wstyd przed lataniem. Najpierw inspirował Szwedów do wyboru czystszych i bardziej przyjaznych środków transportu jak kolej. Teraz przeradza się w walkę o większą ekologiczność lotnictwa. Branża ma świadomość, że musi działać, ale ograniczanie liczby podróży może mieć negatywne skutki dla gospodarki.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie. Znajdziecie tu teksty zarówno z Rynku Lotniczego jak i Transportu Publicznego, Rynku Infrastruktury i Rynku Kolejowego.
Paris Air Show odbywa się już od ponad 100 lat. Na kolejnym 54. Międzynarodowym Salonie Lotniczym na lotnisku Le Bourget zbiorą się najważniejsi gracze branży lotniczej. To największa tego typu impreza na świecie, która potrwa od 19 do 25 czerwca, a pierwsze cztery dni pokazów zarezerwowane są wyłącznie dla przedstawicieli mediów oraz przemysłu lotniczego. Partnerem obecności Rynku Lotniczego na Paris Air Show w 2023 r. są linie Air France.
Boeing 737-800 obsługujący rejs Ukraine International Airlines z Teheranu do Kijowa rozbił się trzy minuty po starcie ze stolicy Iranu. Na pokładzie samolotu obsługującego lot PS752 znajdowało się 176 osób, w tym 9 członków załogi. Najprawdopodobniej doszło do omyłkowego zestrzelenia samolotu przez irańską obronę przeciwlotniczą.
Ryanair zadowolony z decyzji sądu w Krakowie
Ryanair 14 maja 2025
Linie lotnicze Ryanair z zadowoleniem przyjęły decyzję Sądu Rejonowego w Krakowie o skazaniu pasażera, który zakłócił lot FR4204 z Glasgow do Krakowa w dniu 30 czerwca 2024 r. Z powodu nagannego zachowania pasażera samolot musiał lądować awaryjnie w Rzeszowie, gdzie pasażer został usunięty z pokładu. To doprowadziło do niepotrzebnych zakłóceń podróży 191 pasażerów oraz 6 członków załogi. Pasażer został ukarany grzywną w wysokości 3 230 euro.
Pierwszy A321XLR dla Wizz Air. Kolejny lot akceptacyjny
Mateusz Kieruzal 14 maja 2025
Możliwe, że Wizz Air w końcu odbierze pierwszego airbusa A321XLR, który przeznaczony jest dla brytyjskiej spółki-córki. Samolot o wąskim kadłubie odbył kolejny (trzeci już) lot akceptacyjny. A321XLR miał latać dla węgierskich linii lotniczych od końca marca.
Chiny wznowią odbiory Boeingów. Przełom w wojnie celnej z USA
Piotr Bożyk 14 maja 2025
Chiny zniosły nieformalny zakaz dostaw samolotów Boeinga w następstwie tymczasowego porozumienia z USA w sprawie obniżenia wzajemnych wysokich ceł - podała we wtorek agencja Bloomberg News, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Wznowione zostaną dostawy B737 MAX i B777F, ale na razie brak informacji w kwestii odbiorów B787.
Southwest wykorzystuje opcje na kolejne B737-7 MAX
Piotr Bożyk 13 maja 2025
Linie Southwest Airlines potwierdziły wykorzystanie dziewięciu opcji na boeingi B737-7 MAX w I kwartale 2025 r. i kolejne trzy w kwietniu br. Według informacji przewoźnik staje się „bardziej optymistyczny” co do zdolności Boeinga do dostarczenia samolotów zgodnie z wynegocjowanym harmonogramem - donosi portal ch-aviation.com.
Nowela ustawy o CPK. Kolejny ważny krok
inf. pras. 13 maja 2025
Nowelizacja ustawy o CPK, która przewiduje wprowadzenie prospołecznych rozwiązań, została skierowana do uzgodnień międzyresortowych i opiniowania. Celem zaproponowanych przez Pełnomocnika Rządu ds. CPK zmian jest przyspieszenie wypłaty odszkodowań za nieruchomości niezbędne do budowy lotniska.
Lotnisko Chopina: Rekordowy kwiecień i dynamiczny rozwój cargo
inf. pras. 13 maja 2025
Lotnisko Chopina odprawiło w kwietniu 1,82 mln pasażerów. Pod kilkoma względami jest to rekord – zarówno w odniesieniu do kwietnia 2024, jak i poszczególnych miesięcy z poprzedniego kwartału. Tak wysoki wynik kwietnia oznacza również, że wzrost liczby pasażerów wyniósł 14,6 proc. rok do roku.
Emirates: Najbardziej pracowity rok w obsłudze bagażu
inf. pras. 13 maja 2025
Przy rekordowym poziomie globalnych podróży, Emirates potwierdziły, że miniony rok był najbardziej pracowity pod względem obsługi bagażu. W okresie od kwietnia 2024 do marca 2025 roku linie obsługiwały ponad 2,8 miliona sztuk bagażu miesięcznie, co daje średnio 100 tys. dziennie – z Dubaju do 140 globalnych destynacji. Liczby te oznaczają wzrost o 3,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pomimo złożoności operacji, Emirates utrzymały 99,9% skuteczności w obsłudze bagażu w swoim hubie w Dubaju.
Airbus popiera cła odwetowe
Mateusz Kieruzal 13 maja 2025
Europa powinna nałożyć cła odwetowe na Boeinga, jeśli negocjacje Brukseli z Waszyngtonem nie doprowadzą do zawarcia umowy handlowej i zniesienia amerykańskich ceł na import samolotów Airbusa – tak uważa dyrektor generalny francuskiego koncernu, Guillaume Faury. Katalogowa wartość potwierdzonych zamówień boeingów to ponad 170 miliardów dolarów amerykańskich.
Syria z LOT? Linie analizują Damaszek
Mateusz Kieruzal 13 maja 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT analizują możliwość powrotu do Damaszku. Wznowienie rejsów z Warszawy do Syrii, która jawi się niezwykle lukratywnym rynkiem dla przewoźników lotniczych, nie będzie realizowane naprędce. Do Damaszku wróciły już Qatar Airways, Royal Jordanian Airlines i Turkish Airlines. A w czerwcu rejsy z Bukaresztu zainaugurują linie Dan Air.
ICAO: Rosja winna zestrzelenia pasażerskiego MH17 nad Ukrainą
Redakcja 13 maja 2025
Rosja ponosi odpowiedzialność za zestrzelenie boeinga 777 linii Malaysia Airlines nad Ukrainą w 2014 roku, naruszając tym samym zakaz stosowania broni przeciwko samolotom cywilnym. Tak orzekła Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization - ICAO) w sprawie katastrofy, w wyniku której zginęło 298 osób. Ofiarami byli głównie obywatele Holandii, Malezji, Australii, a także Indonezji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Filipin, Kanady i Nowej Zelandii.
Kraków: Nowy terminal cargo już działa
inf. pras. 12 maja 2025
Sześć pojazdów, które można obsługiwać równocześnie zamiast dotychczasowych dwóch, 9 miejsc postojowych dla tirów , 15 miejsc dla samochodów dostawczych, 2 300 m kw powierzchni magazynowej i roczna przepustowość szacowana na poziomie 8 tysięcy ton – w Kraków Airport otwarto oficjalnie nowy terminal cargo.
Wizz Air: Więcej Abu Zabi z Katowic i Krakowa
Mateusz Kieruzal 12 maja 2025
Bezpośrednie loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Polski są niezwykle lukratywne, więc możliwość zarobku dobrych pieniędzy nie chcą przepuścić linie lotnicze Wizz Air. Węgierskie niskokosztowiec zwiększy podaż lotów do Abu Zabi z Polski. Z Katowic dostępne będą codzienne rejsy, podczas gdy z Krakowa airbusy A321neo będą latać pięć razy w tygodniu.
Chaberski (PPL) o przyszłości Chopina, Radomia i Zielonej Góry
Łukasz Malinowski 12 maja 2025
Przed Polskimi Portami Lotniczymi wiele wyzwań. Spółka chce zmodernizować Lotnisko Chopina, rozruszać port w Radomiu i do tego jeszcze zebrać środki na finansowanie budowy CPK. O tym jak poradzi sobie z tymi wyzwaniami rozmawiamy z Łukaszem Chaberskim, prezesem zarządu PPL.
Spółka CPK kupiła już ponad połowę ziemi niezbędnej pod budowę lotniska
inf. pras. 12 maja 2025
W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć spółka CPK pozyskuje nieruchomości niezbędne do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Co ważne, udało się już nabyć ponad 50 proc. obszaru objętego decyzją lokalizacyjną dla lotniska i zachodniej części węzła kolejowego. Jednocześnie podpisano protokoły uzgodnień dla ponad połowy działek kwalifikujących się do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć na trasie przyszłej linii Warszawa – Łódź.
Jumbo-Jet z Kataru prezentem dla Trumpa?
Redakcja 12 maja 2025
Katarska rodzina królewska ma przekazać czterosilnikowego boeinga 747-8 jako dar dla Donalda Trumpa – informuje ABC News. Jumbo-Jet będzie pełnił funkcję Air Force One, a po kadencji obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych przekształci się w... muzeum.
SAS liderem punktualności w kwietniu
Mateusz Kieruzal 12 maja 2025
Skandynawskie linie lotnicze SAS osiągnęły najwyższą punktualność w kwietniu. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy globalnego notowania nie wygrał meksykański flagowiec. Terminowość operacji na Startym Kontynencie – wraz ze startem sezonu letniego, który cechuje się wzmożeniem ruchu lotniczego – zaczęła spadać.
LOT: Dobre wyniki rejsów Kraków – Nowy Jork
Mateusz Kieruzal 12 maja 2025
Gdyby nie pandemia, to dziesięcioletnia karencja Polskich Linii Lotniczych LOT w rejsach Kraków – Nowy Jork zakończyłaby się 3 maja 2020 roku. Restrykcje w podróżowaniu zmusiły narodowego przewoźnika do wznowienia połączenia rok później. Od tego czasu boeingi 787 przewiozły 30 tys. pasażerów, a Dreamlinery latają wypełnione w 76 proc.
American: Flagship Suite już wkrótce w nowych B787-9
Piotr Bożyk 11 maja 2025
Letnie podróże staną się jeszcze lepsze dzięki długo wyczekiwanemu debiutowi foteli premium Flagship Suite na pokładzie najnowszych boeingów B787-9 American Airlines. Od początku tego tygodnia pasażerowie mogą kupować bilety na inauguracyjny lot AA2012, który będzie miał miejsce 5 czerwca z Chicago O'Hare (ORD) do Los Angeles (LAX). Następnie samolot poleci tego dnia na kolejną inaugurację nowych kabin jako lot AA 98 do Londynu Heathrow (LHR).
Syria wraca na salony. Debiut linii z Rumunii w Damaszku
Mateusz Kieruzal 11 maja 2025
Linie lotnicze Dan Air uruchomią bezpośrednie połączenia lotnicze na trasie Bukareszt – Damaszek. Rumuński operator będzie pierwszym unijnym przewoźnikiem, który zawita do Syrii po zakończeniu 13-letniej wojny domowej.
Dassault: Falcon 6X z certyfikatem stromego podejścia
Piotr Bożyk 11 maja 2025
Dassault Falcon 6X uzyskał certyfikat stromego podejścia (steep approach), który jest wymagany do wykonywania operacji m.in. na lotnisku Londyn City Airport (LCY). Certyfikat Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) został przyznany wiosną tego roku. Tym samym zwiększa się liczba lotnisk dostępnych dla tego biznesowego odrzutowca.
Traktat polsko-francuski. Jakie znaczenie dla transportu i przemysłu?
Łukasz Malinowski 10 maja 2025
9 maja w Nancy podpisany został Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Francuską. Umowa zakłada m.in. poszerzanie współpracy gospodarczej, wspomina o branży obronnej, energetyce atomowej oraz portach lotniczych i kolejach dużych prędkości.
IAG kupuje 71 szerokokadłubowców od Airbusa i Boeinga
Piotr Bożyk 10 maja 2025
International Airlines Group, jedna z największych grup lotniczych na świecie, ogłosiła wczoraj (9 maja) plany zakupu 71 samolotów szerokokadłubowych od Airbusa i Boeinga w ramach rozbudowy floty, dzień po tym, jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ogłosiły zawarcie nowej umowy handlowej.
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Piotr Bożyk 10 maja 2025
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzyły w ostatnich dniach swoje długoterminowe partnerstwo strategiczne, umieszczając platformę 3DEXPERIENCE w centrum zarządzania cyklem życia wszystkich nowych programów Airbusa dla cywilnych i wojskowych samolotów oraz śmigłowców. Współpraca ma na celu wykorzystanie technologii wirtualnych bliźniaków w programach nowej generacji.
Wizja Malty na rok 2050. Sektor lotniczy w centrum transformacji gospodarczej
MTA Warsaw 10 maja 2025
Rząd Malty zaprezentował założenia długoterminowej strategii rozwoju „Malta Vision 2050”, określającej kierunki przemian społeczno-gospodarczych tego śródziemnomorskiego kraju na kolejne 25 lat. Turystyka, pozostająca jednym ze strategicznych filarów maltańskiej gospodarki, ma być kluczowym czynnikiem napędzającym zmiany także w innych sektorach — zwłaszcza w lotnictwie cywilnym.
Mrzezino z pięknym dworcem kolejowym
Redakcja/inf. pras 10 maja 2025
Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły trwającą nieco ponad rok przebudowę niewielkiego dworca przy linii kolejowej prowadzącej na Półwysep Helski. Pochodzący z początków XX w. dworzec w Mrzezinie stał się nowoczesną przestrzenią obsługi podróżnych.
Dzień Strażaka w Kraków Airport (zdjęcia)
inf. pras. 09 maja 2025
W Kraków Airport odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Strażaka – święta poświęconego wszystkim tym, którzy z odwagą i poświęceniem strzegą naszego bezpieczeństwa. Uroczystość była także okazją do oficjalnego przekazania i zaprezentowania gościom nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.
CPK: Konsultacje społeczne strategii rozwoju obszaru otoczenia
Centralny Port Komunikacyjny 09 maja 2025
Wszyscy zainteresowani będą mogli zabrać głos na temat programu wsparcia rozwoju gospodarczego, społecznego i przestrzennego samorządów, na które bezpośredni wpływ ma powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaproszenie do udziału w konsultacjach nad dokumentem, przygotowanym przez Spółkę, wystosował Pełnomocnik Rządu ds. CPK.
Rzeszów: Lotnisko Jasionka na fali wzrostu i bije kolejny rekord
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka 09 maja 2025
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów przeżywa swój najlepszy czas w historii. W samym kwietniu 2025 roku obsłużono aż 94 198 pasażerów, co czyni ten miesiąc rekordowym w dziejach podkarpackiego lotniska. To aż o 17 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
China Airlines potwierdziły zakup 14 boeingów B777X
Piotr Bożyk 09 maja 2025
Boeing i China Airlines oficjalnie ogłosili wczoraj (8 maja), że przewoźnik został najnowszym klientem w programie 777X. Tajwańska linia zamówiła 10 samolotów pasażerskich B777-9 i cztery cargo B777-8F. China Airlines wykorzystają zwiększoną pojemność i zasięg szerokokadłubowego odrzutowca na trasach długodystansowych do Ameryki Północnej i Europy.
Bruksela obejmie cłami Boeinga?
Mateusz Kieruzal 09 maja 2025
Unia Europejska rozważa nałożenie ceł na Boeinga jako część działań odwetowych, jeśli negocjacje handlowe na linii Bruksela – Waszyngton zakończą się niepowodzeniem. Komercyjne boeingi trafiłyby więc na listę produktów importowanych z USA o rocznej wartości 120 miliardów dolarów. Cłami objęte zostałoby prawie 1 200 samolotów, które europejskie linie lotnicze i firmy leasingowe zakontraktowały u Boeinga.
Katowice: Najlepszy czwarty miesiąc w historii lotniska
Katowice Airport 09 maja 2025
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. (GTL S.A.), czyli spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, podsumowało ruch pasażerski za czwarty miesiąc bieżącego roku.
Grupa Emirates z rekordowym zyskiem za lata 2024-25
Emirates 09 maja 2025
Grupa Emirates opublikowała dzisiaj swoje Roczne sprawozdanie finansowe za lata 2024-25, odnotowując wynik finansowy, EBITDA, przychód i saldo środków pieniężnych na rekordowo wysokich poziomach. Niezwykle wysokie wyniki plasują Grupę Emirates na pierwszym miejscu wśród grup lotniczych na świecie pod kątem wypracowanego zysku w okresie sprawozdawczym 2024-25, zaś Emirates notuje najlepsze wyniki w całej swojej historii, a co za tym idzie staje się najbardziej dochodową światową linią lotniczą.
Olsztyn-Mazury: Ponad dwukrotny wzrost liczby pasażerów w kwietniu!
inf. pras. 09 maja 2025
Sezon letni 2025 na lotnisku Olsztyn-Mazury rozpoczął się bardzo obiecująco. Nowy rozkład lotów, obowiązujący od końca marca, przyniósł w kwietniu 110,6 proc. wzrostu liczby pasażerów względem ubiegłego roku. W czwartym miesiącu bieżącego roku doliczono się 8883 pasażerów. Wcześniej w całym pierwszym kwartale odprawiono 13 263.