Port lotniczy im. Vaclava Havla w Pradze oferuje w sezonie letnim rejsy do 152 miejsc docelowych na całym świecie, realizowane przez 65 przewoźników. Wśród dziewięciu nowych połączeń zwraca uwagę Gdańsk, baskijskie Bilbao oraz koreański Seul i Tajpej na Tajwanie.
Prezes lotniska stolicy Czech Jiří Pos podkreślił, że pod względem liczby kierunków oraz linii lotniczych praski port osiągnie 80 proc. oferty z rekordowego 2019 roku. – Wówczas lataliśmy do 190 destynacji, ale teraz mamy więcej połączeń, mimo wojny w Ukrainie i braku tras do Rosji. Długodystansowe loty do Seulu z Korean Air oraz na Tajwan z China Airlines to nasz ogromny sukces – nie kryje satysfakcji Pos.
Na blisko 40 trasach samoloty będą latać częściej niż latem ubiegłego roku. Zwiększenie oferowania obejmie przede wszystkim pięć najpopularniejszych kierunków, którymi są Londyn, Amsterdam, Paryż, Antalya i Frankfurt nad Menem. Więcej rejsów będzie dostępnych również do Aten, Barcelony, Dublina, Kiszyniowa, Malagi, Rygi, na Rodos, a także
Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy.
Na 18 lipca zaplanowano inauguracyjny lot na Tajwan. Linie lotnicze China Airlines obsłużą trasę do
Tajpej dwa razy w tygodniu. Wyloty z Pragi ustalono na każdą środę i niedzielę. Rejsy będą realizowane szerokokadłubowym airbusem A350-900, który może zabrać na pokład 306 pasażerów.
Już 27 marca wystartował natomiast pierwszy lot do
Seulu.
Trasę obsługują trzy razy w tygodniu linie lotnicze Korean Air. Południowokoreański przewoźnik realizuje rejsy z pomocą boeinga 777-300ER. Szerokokadłubowiec amerykańskiego producenta może zabrać na pokład 291 podróżnych.
Na maj zaplanowano jeszcze wznowienie rejsów Delta Air Lines do nowojorskiego portu
JFK. Sezonowe połączenie będzie dostępne do końca września. Do Stanów Zjednoczonych łatwiej będzie można się przemieścić również przez
Rejkiawik. Do stolicy Islandii cztery razy w tygodniu latać bowiem będą Icelandair, które ze swojego macierzystego węzła oferują aż czternaście destynacji w USA.
Więcej atrakcyjnych połączeń w Europie
Wśród nowości z Pragi nie brakuje innych ciekawych miejsc,
takich jak Bilbao i
Sewilla w Hiszpanii, greckie
Skiatos, chorwacki
Dubrownik, ormiański
Erywań,
Maskat w Omanie czy wreszcie
Gdańsk, do którego
poleci dwa razy w tygodniu Ryanair.
– Prognozy ruchu są pozytywne. Praskie lotnisko może obsłużyć ponad 13 milionów pasażerów przez cały 2023 rok. Na razie dostrzegamy większy popyt na turystykę wyjazdową do miejsc typowo wakacyjnych, ale jednocześnie kontynuujemy z partnerami intensywne wspieranie turystyki przyjazdowej, która powinna dominować w miesiącach letnich – podsumował Jaroslav Filip, dyrektor handlowy lotniska stolicy Czech, które
w 2022 roku odprawiło dwa razy więcej pasażerów niż w 2021 roku.