W Drugi Dzień Świąt, w czwartek 26 grudnia 2024 roku Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło 21-milionowego pasażera, ustanawiając historyczny rekord. To pierwszy raz w 90-letniej historii stołecznego portu, gdy udało się przekroczyć tę granicę, dodatkowo osiągniętą w niespełna trzy tygodnie po odprawieniu 20-milionowego pasażera, obsłużonego 6 grudnia.
Grudzień, choć tradycyjnie charakteryzujący się mniejszym ruchem, przyniósł dwa historyczne wyniki: 20 milionów pasażerów 6 grudnia i 21 milionów 20 dni później. W całym 2024 roku Lotnisko Chopina obsłuży około 21,3 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o około 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
– To wyjątkowy rok na Lotnisku Chopina – rok rekordów. Stołeczny port lotniczy pokazuje, że jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Te wyniki są dowodem na potencjał rozwoju polskiego lotnictwa oraz na konieczność inwestycji w infrastrukturę, dzięki czemu uda się sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Szczególnie istotne jest powiększenie przestrzeni dostosowanej do obsługi lotów Non-Schengen, co wzmocni potencjał hubowy Lotniska Chopina i przyczyni się do jego dalszej integracji z globalnymi sieciami połączeń lotniczych, niezbędnych do zapewnienia sukcesu budowy nowego lotniska centralnego w Baranowie – podkreślił Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podkreślając wyjątkowy charakter mijającego roku oraz konieczność dalszych inwestycji.
W 2024 roku Lotnisko Chopina osiągnęło historyczne wyniki:
- Pierwszy raz w historii lotniska miesięczna liczba pasażerów przekroczyła 2 miliony w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu.
- Rekord dzienny: 78 248 pasażerów obsłużonych 2 sierpnia 2024 roku.
- Trzy rekordy roczne: po raz pierwszy przekroczono liczbę 19 milionów pasażerów (18 listopada) oraz 20 i 21 milionów (6 i 26 grudnia).
Modernizacja portu – inwestycja w przyszłość
2024 rok to również czas intensywnych działań związanych z przygotowaniem modernizacji Lotniska Chopina. Pierwotnie szacowany na 2,4 miliarda złotych koszt inwestycji został zredukowany do 1,6 miliarda złotych (wliczając w to rezerwę finansową) dzięki optymalizacji projektu.
Na kwotę składają się:
- Budowa płyty postojowej PPS-15 za 160 milionów złotych.
- 1 miliard złotych na dalszą modernizację portu.
- 400 milionów złotych w rezerwie finansowej.
– Modernizacja to nie tylko odpowiedź na dzisiejsze potrzeby, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość polskiego lotnictwa. Zwiększymy przepustowość portu do 30 milionów pasażerów rocznie od 2029 roku, jednocześnie dbając o to, aby każda złotówka była wydawana efektywnie – zaznacza Andrzej Ilków, prezes PPL S.A.
Perspektywy na 2025 rok
Rok 2025 zapowiada kolejne wyzwania, w tym intensyfikację prac modernizacyjnych oraz przygotowanie do rekordowego sezonu letniego, w którym przyznano już ponad 125 tysięcy slotów. Lotnisko Chopina nieustannie umacnia swoją pozycję jako kluczowy hub lotniczy w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczne wyniki i ambitne plany modernizacyjne stanowią fundament dalszego rozwoju polskiego lotnictwa.