28 sierpnia to wyjątkowa data w kalendarzu lotniczym. Dziś obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego – wspólne święto lotnictwa cywilnego i wojskowego, lotników, służb żeglugi powietrznej, personelu naziemnego i wszystkich osób związanych z branżą lotniczą. Wszystkim związanym hobbystycznie lub zawodowo z lotnictwem składamy najserdeczniejsze życzenia!
W tym roku Centralne Obchody Święta Lotnictwa Polskiego odbyły się dziś (28 sierpnia) w Dęblinie. Program uroczystości obejmował Mszę Świętą w kościele garnizonowym w Dęblinie oraz uroczysty apel z okazji święta, który odbył się na placu przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”.
28 sierpnia przeszedł do historii polskiej awiacji w roku 1932, kiedy to kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. pil. Stanisław Wigura na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6 odnieśli zwycięstwo w odbywających się w Berlinie międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych „Challenge”. Był to wspaniały sukces polskiej ekipy w czasach, gdy światowe lotnictwo gwałtownie rozkwitało.
Święto lotnictwa polskiego jest obchodzone rokrocznie od 1993 roku, na podstawie decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej, a podpisane przez prezydenta Lecha Wałęsę. Wcześniej datę 28 sierpnia kilkukrotnie zmieniano. Początkowo, jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, święto obchodzone było 5 listopada dla upamiętnienia pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu w 1918 roku. Załogę stanowili wówczas por. pil. Stefan Bastyr i por. obs. Janusz de Beaurain.
Od 1932 roku Święto Lotnictwa Polskiego obchodzono 11 listopada, czyli w dzień rocznicy Niepodległości Polski – marszałek Józef Piłsudski ustanowił tę datę przy okazji odsłonięcia Pomnika Lotnika w Warszawie. Kolejne daty święta lotnictwa przypadały na 1 września (ustanowione w 1945 roku), oraz 23 sierpnia (decyzja z roku 1950).
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe