W ramach operacji #LOTdoDomu do Polski wróciło już ponad 47,5 tys. Polaków i uprawnionych cudzoziemców. LOT wykonał ponad 320 rejsów. Akcja repatriacyjna ma się zakończyć 5 kwietnia.
Operacja #LOTdoDomu wystartował 15 marca, tuż po ogłoszeniu zamknięcia granic Polski w związku z docierającą do Europy Środkowej i Wschodniej pandemią koronawirusa. W jej ramach realizowane są specjalne rejsy czarterowe, które umożliwiają Polakom i uprawnionym do tego cudzoziemcom wrócić do kraju. Jak dotąd skorzystało z nich ponad 47,5 tys. osób – narodowy przewoźnik musiał wykonać 320 rejsów. Do końca programu zostały jeszcze 3 dni. – Decyzją rządu program w obecnej formule będzie realizowany do 5 kwietnia br. – informuje biuro prasowe PLL LOT.
W ramach #LOTdoDomu organizowane były także rejsy do miast nie obsługiwanych przez LOT w ruchu regularnym czy nawet czarterowym. Samoloty polskiego przewoźnika pojawiły się więc w takich miejscach jak: Zanzibar, Dubaj, Male na Malediwach, Cebu, Manila, Rijad, Alicante, Algier, Lima, Helsinki czy Lizbona. Zrealizowane zostały rejsy z
Buenos Aires czy Sydney. W tym pierwszym przypadku był to najdłuższy bezpośredni lot w historii przewoźnika. W Australii LOT pojawił się po raz pierwszy po wielu lata – zorganizowano
dwa połączenia z Sydney. Powrót Polaków z Limy wymagał zorganizowania
dodatkowego transportu w samym Peru.
– Organizacja rejsów dalekodystansowych do miejsc, do których nie prowadziliśmy dotąd regularnych lotów jest bardzo skomplikowana. Wynika to zarówno z krótkiego czasu przygotowania połączenia, jak i barier administracyjnych, które wprowadzane są przez poszczególne kraje na całym świecie – wyjaśnia LOT. – Gdy tylko jest możliwa realizacja lotu, natychmiast staramy się zorganizować taki rejs wykorzystując flotę Boeingów 787 Dreamliner, Boeingów 737, Embraerów i Bombardierów Q400, tak aby na danej trasie móc zapewnić optymalną liczbę miejsc dostępnych na pokładzie – dodaje biuro prasowe spółki.
Rejsy w ramach operacji #LOTdoDomu planowane są na kilka dni do przodu, na podstawie zgłoszeń polskich obywateli, którzy ze względu na znaczącą odległość, mogą wrócić do kraju wyłącznie transportem lotniczym. Aktualne listy kierunków, z których możliwy jest powrót w ramach operacji #LOTdoDomu dostępna jest na stronie LOT-u. Wszyscy Polacy, którzy chcą powrócić do kraju mogą zgłaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT.
LOT na zlecenie rządu realizuje także most powietrzny pomiędzy Chinami a Polską – w jego ramach do kraju trafiają niezbędne do walki z koronawirusem materiały medyczne. Na pokładach pierwszych samolotów z Chin znalazły się produkt zakupione przez KGHM i ARP.
LOT zorganizował także transport na Węgry do Budapesztu.