O godz. 8:00 salutem wodnym Kraków Airport przywitał pierwszy rejs na trasie WAW – KRK, tak jak to miało miejsce 60 lat temu. Pasażerowie rejsu otrzymali jubileuszowe prezenty: książkę Krzysztofa Sojki pt. „Historia krakowskiego lotniska 1964–2024” i okolicznościowy plakat autorstwa Tomasza Kałamorza „Oko mi skoko”.
Tym symbolicznym wydarzenie Kraków Airport rozpoczął z pasażerami i wszystkim odwiedzającymi krakowskie lotnisko wspólne świętowanie.
– 29 lutego 1964 roku rejs pasażerski na trasie Warszawa - Kraków zapoczątkował historię cywilnego portu lotniczego w Krakowie-Balicach. Przez te 60 lat nie brakowało sukcesów, ale także wyzwań - nie tylko dla krakowskiego portu lotniczego - ale też całej awiacji. To wizja, ambitne plany, ciężka praca i determinacja całej drużyny krakowskiego lotniska doprowadziła lotnisko do punktu, w którym w 2023 roku obsłużono ponad 9 400 000 pasażerów, realnie zbliżając się do przełamania bariery 10 milionów pasażerów w tym wyjątkowym, jubileuszowym 2024 roku. Dziękujemy Państwu za wspólne 60 lat i zapraszamy do wspólnego świętowania – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.
W terminalu pasażerskim została oficjalnie otwarta stała edukacyjna ekspozycja multimedialna celebrująca 60. rocznic powstania lotniska w Krakowie – Balicach. Celem tej wyjątkowej wystawy jest edukacja oraz upamiętnienie ważnego historycznego wydarzenia dla Miasta Krakowa i polskiego lotnictwa. Znajdziemy na niej interaktywne i angażujące doświadczenia multimedialne, które pozwalają odkryć historię i znaczenie lotniska w Krakowie. Odwiedzający będą mieli możliwość podejrzeć wyjątkowe, historyczne wydarzenia, porównać liczby pasażerów na przestrzeni lat, rozpoznać obiekty lotniskowe na interaktywnej makiecie, zrobić sobie zdjęcie w kokpicie historycznego samolotu myśliwskiego PZL P-11c, w którym zginął kpt. Mieczysław Medwecki, pierwszy polski i aliancki lotnik podczas II wojny światowej.
Wystawa została przygotowana przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, we współpracy z wykonawcą - firmą Markus, a jej celem jest promowanie wiedzy historycznej i upamiętnienie rocznicy powstania lotniska w Krakowie – Balicach. Ekspozycja, dostępna jest dla wszystkich odwiedzających Kraków Airport. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej ekspozycji i doświadczenia fascynującej historii oraz przyszłości lotniska w Krakowie.
W dniach 28-29 lutego 2024 roku w godz. 11:00 – 17:00 pasażerowie i odwiedzający krakowski port lotniczy budują wspólnie z Kraków Airport lotnisko z klocków LEGO®. Do współpracy przy stworzeniu makiety lotniska o wymiarach 140x160 cm zbudowanej z blisko 45 000 najsłynniejszych na świecie klocków, zaproszony został Mateusz Kustra, certyfikowany przez LEGO® profesjonalista. Jego prace zostały docenione zarówno przez firmy czy korporacje, jak i prywatnych kolekcjonerów i znane osobistości, takie jak Robert Lewandowski, Quebonafide, David Beckham czy Friz z Ekipą.
Fot. Kraków Airport.
Umiejętności, pasja i precyzja Mateusza Kustry przekładają się na najwyższą jakość i niezrównane dzieła sztuki. Makietę lotniska będzie można zobaczyć w terminalu pasażerski przez cały rok.
Kraków Airport wspólnie z Biblioteką Kraków zaprasza 1 marca o godz. 18.00 do Filii nr 21 na ulicy Królewskiej 59 na spotkanie z Krzysztofem Sojką – autorem książki „Historia krakowskiego lotniska 1964–2024.” Książka autorstwa Krzysztofa Sojki została opublikowana po raz pierwszy z okazji pięćdziesięciolecia lotniska.
Autor skupia się na materiałach zgromadzonych w archiwach państwowych i w prywatnych zbiorach oraz na rozmowach z pracownikami Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. To nie jest publikacja naukowa, a jedynie – lub aż - popularyzatorska próba przybliżenia dziejów lotniska w Balicach. Opracowany przez autora materiał, obejmujący okres do 1999 roku, został uzupełniony o najważniejsze wydarzenia z historii krakowskiego portu lotniczego aż do dnia dzisiejszego.