Dokładnie dziewięć lat temu, czyli 17 lipca 2014 roku, rosyjscy separatyści zestrzelili nad Donbasem boeinga 777 linii lotniczych Malaysia Airlines. Zginęło wówczas 298 osób.
Na pokładzie szerokokadłubowca narodowego przewoźnika z Azji Południowo-Wschodniej byli wówczas obywatele Holandii, Australii oraz Malezji. Rejs MH17 leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur.
Siły ukraińskie walczyły wtedy z separatystami z Donieckiej Republiki Ludowej, wspieranymi przez Rosję. Boeing 777 został trafiony pociskiem z przeciwlotniczego systemu rakietowego Buk, wystrzelonego z okolic miejscowości Śnieżne na wschodzie Ukrainy, które wówczas było pod kontrolą separatystów DRL. Samolot pasażerski został pomylony z maszyną wojskową. Tak przynajmniej uznali śledczy z Holandii, wykluczając rosyjską wersję o bombie na pokładzie.
Dożywocie dla sprawców
Jesienią ubiegłego roku sąd w Hadze orzekł, że sprawcami tragedii byli Rosjanie Igor Girkin i Siergiej Dubinski oraz Ukrainiec Leonid Charczenko. Czwarty z oskarżonych - Oleg Pułatow - zostal uniewinniony.
Sprawcy tragedii zostali zobowiązani do wypłaty 16 mln euro odszkodowań rodzinom ofiar. Problem polega jednak na tym, że nie byli obecni na procesie i są tylko ścigani międzynarodowymi listami gończymi. To, że nie przyznają się do winy, schodzi na drugi plan. Najbliżej było schwytania Girkina, kiedy ten ujawnił, że walczy w batalionie ochotników wojsk rosyjskich w Ukrainie. Niemniej w strefie konfliktu raczej się nie pojawił i nie udało się go pojmać żołnierzom naszych wschodnich sąsiadów.
Girkina, który pełnił wówczas funkcję ministra obrony DRL, zdradził wpis w mediach społecznościowych, informujący o zniszczeniu "samolotu wojskowego". Separatysta później go usunął, kiedy okazało się, że pocisk spowodował katastrofę odrzutowca pasażerskiego.
On this day 9 years ago, Russia shot down Malaysia Airlines MH17 over Eastern Ukraine, killing 298 people.
The picture below shows the bodies of 193 Dutch citizens being returned to the Netherlands. The victims were from:
To był dopiero pierwszy wyrok w serii procesów dotyczących tego tragicznego zdarzenia. Osobne zainicjowały rodziny ofiar, a dodatkowe rozpatrują Europejski Trybunał Praw Człowieka i Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Rosyjskie MSZ potępiło wyrok holenderskiego sądu, zarzucając mu brak obiektywizmu i bezstronności oraz polityczne umotywowanie. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, napisał wówczas, że ogłoszony wyrok "rozwiewa iluzję bezkarności Rosji", ale "konieczne jest również posadzenie na ławie oskarżonych mocodawców tragedii, czyli przedstawicieli władz z Moskwy".
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.