– PLL LOT jeszcze przed kilkoma laty wydawał się skazany na bankructwo. Dzisiaj jest firmą, która dynamicznie się rozwija, dokonuje nowych zakupów samolotów flotowych i otwiera nowe połączenia lotnicze – powiedział na Forum Lotniczym minister Andrzej Adamczyk. Podkreślił, że rząd będzie wspierał dalszy rozwój przewoźnika, który ma być głównym operatorem połączeń z Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Minister Adamczyk bierze udział w Forum Lotniczym, które zorganizował Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz portal Rynek-lotniczy.pl. – Zastanawiając się nad rozwojem sektora lotniczego w Polsce widzimy, że rosnąca zamożność społeczeństwa oznacza wciąż niewykorzystany potencjał transportu. Widać to po statystykach – średnio jeden lot na mieszkańca rocznie to bardzo mało w Europie i w grupie państw rozwiniętych na świecie. Polski rząd chce wykorzystać szansę, która tkwi w dynamicznie rozwijającej się gospodarce. Dlatego przygotowujemy realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego – podkreślił Adamczyk. Jego resort na bieżąco wspiera zadania, realizowane przez pełnomocnika do spraw budowy portu Mikołaja Wilda.
– Centralny Port Komunikacyjny powstaje od podstaw. Daje nam szansę takiego skonfigurowania elementów infrastruktury komunikacyjnej , które pozwoli nam stworzyć jeden z najważniejszych hub-ów w Europie. Dzięki jego położeniu unikniemy wszystkich problemów związanych z oddziaływaniem lotnisk na środowisko, będziemy mogli projektować go w formie modułowej i przede wszystkim nie będzie on uciążliwy dla mieszkańców – tak jak w wielu przypadkach, kiedy wpływ lotniska na społeczeństwo jest tak duży, że prowadzi do protestów – stwierdził.
PLL LOT na ścieżce dynamicznego rozwoju
Minister Adamczyk podkreśli, że w nowym porcie konieczna będzie też obecność narodowego przewoźnika lotniczego. To PLL ma być głównym operatorem połączeń z hubu. – Przewoźnik ten jeszcze przed kilkoma laty wydawał się skazany na bankructwo. Dzisiaj jest firmą, która dynamicznie się rozwija, dokonuje nowych zakupów samolotów flotowych i otwiera nowe połączenia lotnicze – chwalił Adamczyk.
Minister podkreślił, że wykorzystanie centralnego lotniska do wsparcia rozwoju narodowego przewoźnika to powszechna w Europie praktyka. – Inne państwa także dbają o to, żeby ich narodowi przewoźnicy mieli się co najmniej dobrze – mówił. Centralny Port Komunikacyjny to szansa na dalszy rozwój PLL LOT przede wszystkim w kontekście połączeń długodystansowych. – To na tym się najlepiej zarabia – przypomniał.
Decyzja o KDP powiązana z CPK
Adamczyk podkreślił też, że lokalizacja CPK jest bezpośrednio związana z debatą nad budową Kolei Dużych Prędkości. Jeśli budowa KDP zostanie zatwierdzona, to sieć szybkich połączeń kolejowych wzmocniłaby centralny port. – Decyzja co do budowy KDP nie zapadła. Jeden z moich poprzedników wyznaczył datę podjęcia tej decyzji na 2020 rok. My wznowiliśmy dyskusję na ten temat – przypomniał, podkreślając również rolę korzystnych połączeń drogowych do nowego lotniska.
Adamczyk odniósł się również do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. – Jesteśmy na etapie dostosowywania zapisów strategii sektorowej do SOR – poinformował. Potrwa to do końca 2018 roku. Wówczas zaktualizowany zostanie program rozbudowy sieci lotnisk – lub zastąpiony nowym.
Podczas wystąpienia na Forum Lotniczym minister podkreślił też rozwój regionalnych portów lotniczych, które przeżyły gwałtowny rozwój w ostatnich latach – także dzięki środkom unijnym. – Stałe się one ważnym graczem na arenie europejskiej – uważa Adamczyk. Jego zdaniem, lwia część portów regionalnych, o ile nie wszystkie, mogą liczyć na dalszy rozwój dzięki budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.