Linie lotnicze Air Canada zawieszą aż do końca kwietnia loty do 15 miejsc docelowych na Karaibach. Przewoźnik z Kraju Klonowego Liścia decyzję uzasadnia bieżącą sytuacją pandemiczną i spadkiem popytu na podróże.
Od 24 stycznia z rozkładu rejsów narodowych linii lotniczych Kanady znikną przynajmniej na kilka miesięcy połączenia na Antiguę, Arubę, Bahamy, Bermudy, Curacao, Dominikanę, Grenadę, Kubę, Saint Kitts i Nevis, Saint Martin oraz na Saint Vincent i Grenadyny.
Niepewność z lotami do MeksykuJeszcze w minionym tygodniu Air Canada zaprzeczyły doniesieniom z Ameryki Środkowej, wskazującym na zawieszenia rejsów nie tylko na Karaiby, ale również do Meksyku. Narodowy przewoźnik Kanady po kilku dniach potwierdził jednak częściowo krążące spekulacje. Wiele z wymienionych wyżej zawieszeń wejdzie w życie zaledwie kilka tygodni po inauguracji połączeń, tak jak w przypadku lotów do George Town na Bahamach, które zostały wznowione w połowie grudnia 2021 roku.
Wszystkie linie lotnicze z Kanady odwołały w minionym tygodniu ponad 500 rejsów. Wiele z nich dotyczyło właśnie południowych kierunków, znacznie bardziej słonecznych niż w Kraju Klonowego Liścia.
WestJet z Calgary zredukowały już swój zimowy rozkład o 15 proc. Powodem jest silny mróz i brak pracowników, którzy mimo pełnego zaszczepienia są kierowani na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną.
Wyjątkowo niekorzystna zima przewoźników z KanadySiatka połączeń Air Transat na początku 2022 roku zmniejszyła się nawet o 30 proc.
Przewoźnik z Montrealu również uzasadnia taki ruch rozprzestrzenianiem się omikrona oraz zachęcaniem Kanadyjczyków przez decydentów z Ottawy do pozostania w domach. Na razie zmiany wprowadzono do 25 lutego, ale linie lotnicze z prowincji Quebec zastrzegają, że mogą wystąpić dalsze korekty.
Cięcia rozważają także Porter Airlines, chociaż
linie lotnicze z Toronto dopiero niedawno wznowiły operacje. Zima zapowiada się więc wyjątkowo niekorzystnie dla przewoźników z Kanady. – To nie jest dobry czas na podróże. Widzimy co dzieje się za granicą i boimy się co może spotkać Kanadyjczyków, którzy zdecydują się gdzieś wyjechać w ciągu najbliższych kilku tygodni – oznajmił Jean-Yves Duclos, minister zdrowia Kanady.