Air Serbia napisała kolejną kartę historii, albowiem na stanowisko pilota-kapitana ATR-ów 72-600 została mianowana pierwsza w historii kobieta. Choć Vanja Marčeta pilotuje turbośmigłowe samoloty, to swoją karierę rozpoczęła jako pilot wąskokadłubowego boeinga 737-300.
Serbskie linie lotnicze rosną, odnotowując coraz lepsze wyniki pasażerskie, jak i finansowe. W ostatnim czasie
bałkański przewoźnik zakończył proces modernizacji floty regionalnej, odbierając ostatniego zamówionego ATR 72-600. Operator z Belgradu pozyskał nie nowe, a używane samoloty, gdyż mają one lepiej wpisywać się w model biznesowy zapoczątkowany przez nowego dyrektora generalnego Air Serbii.
Karta historii
Dziesięć ATR-ów, które wykonują m.in. rejsy do i z Krakowa, realizują regionalne operacje lotnicze, gdyż ich zasięg nie pozwala na realizację lotu dłuższego niż 90 minut, a turbośmigłowy samolot zapiał się w historii serbskiego przewoźnika, gdyż Vanja Marčeta została pierwszą w dziejach Air Serbii kobietą-pilotem w charakterze kapitana.
Serbka dołączyła do hybrydowego przewoźnika w 2016 roku, rozpoczynając pracę jako pilot-pierwszy oficer boeinga 737-300. Od 2022 roku pełniła funkcję pierwszego oficera we flocie ATR-ów, a 9 lipca osiągnęła stopień kapitana we flocie turbośmigłowych samolotów. Pierwszy rejs Marčety w roli kapitana statku powietrznego odbył się w ostatnią niedzielę na trasie Belgrad – Budapeszt – Belgrad.
– Mianowanie na kapitana to kamień milowy w życiu każdego pilota, uwieńczenie kariery i spełnienie marzeń na całe życie. To dla mnie wielki zaszczyt być kapitanem narodowych linii lotniczych Serbii – powiedziała Vanja Marčeta, pierwsza pilotka, która ukończyła szkolenie niezbędne do osiągnięcia stopnia kapitana w serbskich liniach lotniczych w ich 97-letniej historii. – Będę nadal wykonywać swoją pracę z miłością, dbając o wszystkie aspekty zawodu pilota, samolot, którym latam, moich kolegów z załogi, a także pasażerów Air Serbii – dodała Marčeta.
Wzrost kobiet-pilotów
W kokpitach Air Serbia coraz częściej można spotkać kobiety na stanowiskach kapitanów i pierwszych oficerów. Po wielomiesięcznym szkoleniu pilotka Neetu Rakić, która wcześniej latała samolotem typu airbus A320, niedawno osiągnęła stopień kapitana szerokokadłubowego airbusa A330-200. To czyni Neetu pierwszą kobietą-kapitanem na trasach długodystansowych Air Serbii.
Z kolei Vesna Aleksić, która dołączyła do serbskiego przewoźnika pod koniec 2016 roku, była pierwszą kobietą na stanowisku kapitana wąskokadłubowych A319 i A320. Dziś pełni funkcję menedżera floty Airbusa i kapitana-instruktora ds. szkoleń liniowych. Oprócz trzech ww. kobiet-pilotów w załodze lotniczej Air Serbia znajduje się sześć innych kobiet, podczas gdy personel pokładowy liczy ponad trzysta kobiet. W ogólnej liczbie pracowników serbskich narodowych linii lotniczych aż 50,69 proc. stanowią kobiety.