Airbus wraz z Dassault Aviation zostały wybrane przez rządy Niemiec i Francji wraz ze swymi partnerami: MTU Aero Engines, Safran, MBDA i Thales, aby zrealizować fazę demonstracyjną europejskiego samolotu bojowego FCAS (Future Combat Air System).
Etap o nazwie faza 1A warto miliard dolarów przewiduje projekt budowy samolotu demonstracyjnego, który ma lwzbić się w powietrze do 2026 roku. Oprócz nowego myśliwca 6. generacji konsorcjum firm opracuje również bezzałogowy statek powietrzny, oprogramowanie do chmury obliczeniowej i nowy silnik do odrzutowca. Ta pierwsza faza trwa 18 miesięcy, kiedy rozpocznie się faza 1B, która obejmuje udział Hiszpanii, innego partnera projektu.
Airbus będzie głównym partnerem Dassault Aviation - znanengo ze swoich myśliwców Mirage i Rafale - przy tworzeniu maszyny demonstracyjnej, zaś w przypadku drona to europejskie konsorcjum znane głównie z działalności na rynku cywilnym, będzie w największym stopniu odpowiedzialne za powodzenia przedsięwzięcia. Safran i MTU Aero Engines będą odpowiedzialne za opracowanie nowego układu napędowego dla myśliwca, podczas gdy Thales i Airbus będą badać koncepcję chmury bojowej.
Program FCAS ma na celu zastąpienie myśliwców Rafale i Eurofighter Typhoon 4. generacji. Początkowo władze Niemiec i Francji liczyły na zaangażowanie się w przedsięwzięcie Wielkiej Brytanii. Ta jednak postanowiła sama opracować myśliwiec 6. generacji. Do tych planów dołączyły już Szwecja i Włochy.
Pomimo tej konkurencji eksperci uważają, że oba programy mogą w przyszłości zostać połączone lub ustanowić pewien rodzaj partnerstwa, który obniży koszty. Na razie Francja i Niemcy objęły prowadzenie w europejskich wyścigu o samoloty bojowe nowej generacji.
Produkcja helikopterów, maszyn wojskowych i sprzętu kosmicznego generuje około 25 proc. przychodów Airbusa. Za resztę odpowiedzialna jest sprzedaż cywilnych odrzutowców. W razie poowodzenia FCAS te proporcje mogą się zmienić.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.