Pod koniec grudnia 2022 r. Airbus Defence and Space podpisał z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę systemu rozpoznania geoprzestrzennego, w tym zaprojektowanie, produkcję, wyniesienie i dostarczenie na orbitę dwóch satelitów optycznych o bardzo wysokiej rozdzielczości, przeznaczonych do obserwacji Ziemi. Kontrakt obejmuje również związany z satelitami segment naziemny, w tym stację odbioru zobrazowań w Polsce, usługi związane z uruchomieniem systemu, szkolenie polskich specjalistów, serwis i wsparcie techniczne dla komponentów kosmicznych i naziemnych.
Jak wspomniano, podpisana 27 grudnia ub.r. umową, którą zatwierdził swym podpisem, w obecności swego francuskiego kolegi, minister Mariusz Błaszczak, dotyczy budowy i umieszczenia na orbicie dwóch satelitów obserwacyjnych Pléiades Neo, a także dostarczenia niezbędnego wyposażenia naziemnego do kontroli aparatów kosmicznych, a także odbioru oraz obróbki gromadzonych przez nie informacji.
Proces produkcji satelitów, ich integracji oraz testowania będzie przeprowadzony w zakładach Airbusa w Tuluzie, a wyniesienie ich na orbitę planowane jest do 2027 r. Ale wcześniej, bo od 2023 r., Airbus zapewni stronie polskiej dostęp do zobrazowań o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR) gromadzonych przez konstelację Pléiades Neo.
Najnowszy kontrakt jest pierwszym sukcesem eksportowym Airbusa osiągniętym dzięki wsparciu rządu francuskiego w odniesieniu do satelity optycznego S950 VHR, który powstał w rezultacie prac nad konstelacją satelitów Pléiades Neo, działającą od 2021 r. Na orbicie są już dwa satelity tej konstelacji. Ten najnowszej generacji system oferuje najbardziej zaawansowane możliwości rozpoznania optycznego VHR w połączeniu z bardzo dużą szybkością reagowania na zadaniowanie na orbicie.
- Dzięki temu kontraktowi Polska otrzyma jeden z najbardziej zaawansowanych systemów satelitarnej obserwacji Ziemi na świecie. Wzmacnia to Europę i zapewnia Polakom prawdziwie suwerenne możliwości w domenie kosmicznej. Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój współpracy z Polską w ramach strategicznego partnerstwa między Francją a Polską - powiedział Jean-Marc Nasr, szef Działu Systemów Kosmicznych w Airbusie.
Po wystrzeleniu satelitów na orbitę z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej, zobrazowania będą odbierane bezpośrednio w kraju przez infrastrukturę narodowego systemu satelitarnego, gwarantując użytkownikowi pełną autonomię.
Zawarcie tej umowy umacnia pozycję Airbusa jako światowego lidera w dziedzinie systemów satelitarnych do obserwacji Ziemi i stanowi ważny dowód zaufania do technologii firmy. Stanowi też potwierdzenie strategii Airbusa polegającej na inwestowaniu w konstelację Pleiades Neo, będącą punktem odniesienia dla współczesnych systemów geoinformacyjnych VHR.