Airbus zawarł w środę (11 listopada) kontrakt na dostawę 38 nowych samolotów Eurofighter Typhoon dla niemieckich sił powietrznych. Za jego sprawą Niemcy zostaną największym odbiorcą sprzętu produkowanego w największym europejskim programie zbrojeniowym.
Zamówienie, znane jako projekt Quadriga, przewiduje dostawę 30 jednomiejscowych i 8 dwumiejscowych Eurofighterów. Trzy z nich zostaną wyposażone w dodatkowe instalacje i oprzyrządowanie, gdyż posłużą jako maszyny testowe na potrzeby rozwoju programu Eurofighter.
– Nowy Eurofighter Tranche 4 jest obecnie najnowocześniejszym samolotem bojowym budowanym w Europie. Oczekiwany okres jego eksploatacji znacznie wykracza poza rok 2060, a jego możliwości techniczne pozwolą na pełną integrację z europejskimi statkami powietrznymi, powstającymi w programie Future Combat Air System – powiedział Dirk Hoke, prezes Airbus Defence and Space.
Najnowsze niemieckie zamówienie skutkować będzie produkcją Eurofighterów do 2030 roku i przypada w strategicznie ważnym dla europejskiego przedsięwzięcia momencie. Oprócz oczekiwanego zamówienia z Hiszpanii na samoloty mające zastąpić starsze myśliwce F-18, w 2021 roku spodziewane są decyzje o zakupie nowych myśliwców przez Szwajcarię i Finlandię. Wariant samolotu oferowany Szwajcarii odpowiada konfiguracji niemieckiego projektu Quadriga. Wyposażenie myśliwców czwartej serii produkcyjnej (Tranche 4) obejmuje najnowszy radar, przyszłościowy sprzęt i oprogramowanie oraz gwarantuje nieograniczone możliwości wielozadaniowe, pozwalające zwalczać cele powietrzne i naziemne.
Do tej pory Niemcy zamówiły 143 Eurofightery, z czego obecnie w German Air Force (GAF) lata 141. Dwa z samolotów zostały stracone podczas ćwiczeń w wyniki powietrznej kolizji w okolicach Müritz w 2019 r. Zamówione 38 myśliwców zastąpi pierwszą transzę dostarczaną do GAF od 2003 r., tym samym zwiększając całkowitą liczbę zamówionych samolotów do 181 sztuk.
Eurofighter to największy program zbrojeniowy w Europie, w który obok Niemiec zaangażowane są Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Oprócz rozwoju potencjału technologicznego zapewnia utrzymanie ponad 100 000 miejsc pracy na kontynencie. Do tej pory sprzedano 623 samoloty tego typu, z czego dostarczono 571 maszyn. Do tej pory we flotach sił powietrznych latają 564 maszyny.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.