Airbus rozszerza swoją działalność w zakresie zrównoważonego paliwa lotniczego (Sustainable Aviation Fuel - SAF), obecnie włączając w to dostawy samolotów ze swojego zakładu w Hamburgu. W piątek (17 lipca) Air Transat odebrał w leasingu od AerCap dwa nowe A321LR. Oba wykorzystały 10 proc. mieszankę zrównoważonego paliwa lotniczego do bezpośrednich lotów z Hamburga do Montrealu.
Już od grudnia 2019 r. Airbus z powodzeniem realizuje loty z Hamburga swoją transportową Belugą na biopaliwie (SAF). Piątkowa dostawa samolotu komercyjnego jest kolejnym kamieniem milowym, który podkreśla ciągłe zaangażowanie Airbusa w minimalizowanie wpływu transportu lotniczego na środowisko naturalne, w tym pozostanie pierwszym producentem samolotów oferującym swoim klientom możliwość otrzymania nowych odrzutowców z ekologicznym paliwem w zbiornikach. Warto dodać, że takie loty są dostępne od 2016 r., wtedy rozpoczęło się wszystko od zakładu Airbusa w Tuluzie we Francji, a następnie dołączył do niego Airbus US z dostawami z Mobile w Alabamie.
- Zrównoważony rozwój i wydajność są niezbędne dla naszych klientów jak i dla Airbusa. Zrównoważony rozwój w zakresie zużycia paliwa lotniczego będzie odgrywał kluczową rolę w zmniejszaniu wpływu przemysłu lotniczego na środowisko naturalne. Stosując biopaliwo podczas lotów dostawczych z partnerami takimi jak AerCap i Air Transat, podejmujemy konkretne działania, aby przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości lotnictwa - powiedział Christian Scherer, dyrektor handlowy Airbusa.
Airbus oferuje tę opcję w ramach swojej strategii promowania bardziej regularnego stosowania paliw ekologicznych w przemyśle lotniczym. Paliwo dla samolotów A321LR Air Transat zostało wyprodukowane przez Neste, a dostarczone przez Air BP. Airbus i Air Transat mają długą historię współpracy w dziedzinie ochrony środowiska. Airbus wspierał linię lotniczą w uruchomieniu programu ochrony środowiska 13 lat temu i obie firmy pracowały wspólnie nad projektami związanymi z ochroną środowiska, takimi jak efektywność paliwowa. Od 1999 r. Air Transat eksploatuje samoloty wąsko i szerokokadłubowe Airbusa.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy być częścią tego historycznego kamienia milowego, współpracując z naszymi partnerami w Airbusie i z naszym wieloletnim klientem jakim jest Air Transat, aby pomóc im spełnić ich ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju. AerCap dąży do ułatwienia przejścia na bardziej zrównoważone podróże lotnicze w oparciu o cel, aby do końca 2021 r. około 2/3 dostarczanych maszyn były to zupełnie nowe i zaawansowane technologicznie samoloty - powiedział Philip Scruggs, prezes i dyrektor handlowy AerCap.
- Jest to dla nas zaszczyt i oznaka zaufania ze strony Airbusa, że jesteśmy pierwszym klientem, który skorzysta z tej nowej opcji dostawy w fabryce w Hamburgu. Inicjatywa ta jest częścią naszego zobowiązania do zmniejszenia własnego śladu węglowego, przyczyniając się jednocześnie do osiągnięcia ambitnych celów dekarbonizacji przemysłu lotniczego - powiedział Jean-François Lemay, prezes Air Transat.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.