– Bardzo się cieszę, że Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej miała możliwość wsparcia polskiego przewoźnika przy otwarciu nowego kierunku. Jestem przekonany, że lotnicze połączenie Warszawy i Taszkentu będzie komercyjnym sukcesem polskiego narodowego przewoźnika – mówi Radosław Gruk, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Uzbekistanu. Połączenie PLL LOT do Taszkentu wystartuje 13 marca. Trasę obsłużą boeingi 737 MAX 8.
Łukasz Malinowski, Rynek Lotniczy: Czy polskie służby dyplomatyczne były zaangażowane w uruchomienie połączenie lotniczego pomiędzy Polską a Uzbekistanem? Czy Pana zdaniem ma ono szansę na odniesienie komercyjnego sukcesu?
Radosław Gruk, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Uzbekistanu: Bardzo się cieszę, że Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej miała możliwość wsparcia polskiego przewoźnika przy otwarciu nowego kierunku. Jestem przekonany, że lotnicze połączenie Warszawy i Taszkentu będzie komercyjnym sukcesem polskiego narodowego przewoźnika. Warto zauważyć, że PLL LOT jest pierwszą i jedyną europejską linią lotniczą oferującą regularne połączenie do najludniejszego, 36 milionowego państwa Azji Centralnej. Oprócz ogromnego potencjału wynikającego z demografii Uzbekistanu należy mieć również na uwadze rekordowo rosnącą dynamikę wzrostu wymiany gospodarczej pomiędzy naszymi krajami (o około 50 % w ostatnich trzech latach), co stanowi olbrzymi potencjał w popycie na przewozy cargo.
Na ile liczną grupą klientów mogą być osoby szukające pracy w Polsce? W 2023 obywatele Uzbekistanu znaleźli się w pierwszej piątce państw, których obywatelom wydano zezwolenia na prace.
Polska wraz ze wzrostem zamożności staje się dla obywateli Uzbekistanu atrakcyjnym kierunkiem migracji świadczy o tym stale rosnąca od 2021 r. liczba zainteresowanych podjęciem pracy w naszym kraju. Nie należy zapominać o uzbeckich studentach, których w Polsce przebywa obecnie około 4 tysiące i którzy stanowią siódmą co do wielkości grupę spośród zagranicznych studentów.
Czy cały region Azji Centralnej może być dobrym rynkiem dla naszego przewoźnika. Na ile istotny będzie tu ruch migracyjny, a na ile rozwój powiązań biznesowych?
Podczas mojej pracy w Kazachstanie wspierałem otwarcie połączenia lotniczego z Warszawy do Astany, które PLL LOT oferuje do dziś. Doświadczenie, podpowiada mi, że większość pasażerów z Taszkentu będą stanowili pasażerowie tranzytowi, którzy dzięki dogodnej siatce połączeń oferowanej przez PLL LOT będą udawali się z warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina do miast położonych w Europie i USA. W mojej opinii PLL LOT może również liczyć na pasażerów z Kazachstanu. Uzbecką stolicę dzieli zaledwie 130 km od trzeciego co do wielkości miasta Kazachstanu, którym jest liczący blisko 1,5 mln mieszkańców Szymkent. Nie bez znaczenia pozostaje relatywnie niewielka konkurencja na rynku przewozów pasażerskich oferowanych do Europy i Ameryki Północnej. Podsumowując nowe połączeni PLL LOT jest skazane na sukces!
Uzbekistan to potencjalnie bardzo interesujący kierunek turystyczny. Czy uruchomienie nowego połączenie zwiększy zainteresowanie tym krajem wśród Polaków?
W mojej ocenie po otwarciu bezpośredniego połączenia lotniczego wzrost ruchu turystycznego z Polski do Uzbekistanu osiągnie kilku lub kilkunastokrotny wzrost. Sprzyja temu fakt, że obywatele Polscy mogą wjeżdżać do Uzbekistanu w ruchu bezwizowym oraz bardzo wysoka atrakcyjność turystyczna kraju, w którym znajduje się większość obiektów kultury materialne regionu Azji Centralnej. Samarkanda, Buchara czy Chiwa to jeszcze nie odkryte przez polskich turystów historyczne miasta jedwabnego szlaku, które dzięki unikalnym zabytkom wpisanym na listę UNESCO corocznie przyciągają wielu zagranicznych turystów. Uzbekistan oferuje również bardzo zróżnicowane krajobrazy począwszy od górskich, na pustynnych skończywszy.
Pamiętajmy, że na terytorium Uzbekistanu znajduje się siedemnaści Polskich Cmentarzy Wojennych, na których pochowanych jest blisko cztery tysiące polskich żołnierzy armii gen. Władysława Andersa i ludności cywilnej, Polaków którzy w 1942 r. w drodze do Ojczyzny spoczęli w uzbeckiej ziemi. Ambasada Rzeczypospolitej w Taszkencie kończy obecnie prace nad autorskim projektem digitalizacji polskich miejsc pamięci narodowej i utworzeniem dedykowanej strony internetowej, na której zainteresowani znajdą wyczerpującą informację o wszystkich siedemnastu obiektach wraz z interaktywną mapą. Serdecznie zapraszam turystów do odwiedzenia tych miejsc.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.