Linie lotnicze Arajet uzyskały zgodę na wykonywanie komercyjnych lotów do Stanów Zjednoczonych. Dominikański niskokosztowiec chce uczynić Santo Domingo hubem podróży między dwoma Amerykami. Na początek operator uruchomi rejsy do Nowego Jorku, Miami i Portoryko.
W pełni prywatny przewoźnik, od momentu założenia w 2022 roku, notuje prężny rozwój. Niskokosztowy operator oferuje wyłącznie usługi niskokosztowe, które wykonywane są za pomocą wąskokadłubowych samolotów amerykańskiej produkcji. Flota Arajet składa się wyłącznie z maszyn nowej generacji – B737 MAX. Liczba samolotów z biegiem czasu rośnie, a 10 czerwca 2024 roku dominikańskie linie lotnicze świętowały odebranie dziesiątej już maszyny.
Choć Arajet jest przewoźnikiem stricte niskokosztowy, to realizuje swoje loty w modelu piasty-i-szprychy, uczyniwszy port lotniczy w Santo Domingo swoistym hubem transportowym. Do tej pory Dominikanie zarejestrowani byli operatorzy, którzy oferowali wyłącznie usługi point-to-point, skupiając się na przewozie na karaibską wyspę turystów spragnionych słońca i odpoczynku. Arajet posiada także mniejszą bazę w Punta Canie.
Operator oferuje bezpośrednie loty z dominikańskiej stolicy do 23 miejsc docelowych w 16 państwach regionu. Z biegiem czasu skala operacji rośnie, a Copa Airlines zyskały realną konkurencję rynkową. Wzrost liczebności floty, przewożonych pasażerów (w 2024 roku z oferty Arajet skorzystało rekordowe ponad jeden milion pasażerów) i tras cieszył zarząd linii, lecz kierownictwo wskazywało, że wisienką na torcie w rozwoju będzie możliwość realizacji operacji do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Chęć poszerzenia sieci połączeń o USA argumentowano dwoma przesłankami: spora liczebność diaspory dominikańskiej, która mieszka w Stanach Zjednoczonych, jak i położenie geograficzne Santo Domingo na mapie świata, które czyni stolicę Republiki Dominikany jako idealny hub w podróżach między Amerykami Północną i Południową, gdyż boeingi 737 dolatują aż do Buenos Aires. W marcu 2023 r. zarząd Arajet złożył wniosek do Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych (DOT), w którym zwrócił się o przyznanie zwolnienia dominikańskiemu przewoźnikowi na obsługę regularnych lotów USA.
Zawarcie umowy o otwartym niebie między Stanami Zjednoczonymi a Dominikaną utorowało budżetowym liniom możliwość realizacji lotów do USA. Bezpośrednie rejsy z Santo Domingo i Punta Cana do Miami, Nowego i Portoryko uruchomione zostaną w drugim kwartale roku. W późniejszym czasie, kiedy linie odbiorą kolejne wąskokadłubowe boeingi nowej generacji, amerykańska siatka połączeń Arajet ma wzbogacić się o kolejne miasta, takie jak np. Chicago, Las Vegas, czy Los Angeles.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.