Saudi Arabian Oil Company (Aramco), największy na świecie koncern naftowy, rozszerzył swoją globalną obecność na rynku, inwestując w polski segment sprzedaży paliw do silników odrzutowych - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Saudyjczycy kupią w ramach tej transakcji wszystkie udziały posiadane przez gdańską rafinerię w spółce Lotos-Air BP Polska. Przejęcia będą dokonywane od PKN Orlen po zaplanowanej fuzji z Grupą Lotos. Zakończenie transakcji wymaga uzyskania stosownych zgód regulacyjnych Komisji Europejskiej.
Inwestycje poszerzą obecność Aramco w europejskim sektorze downstream oraz zagwarantują dalszą ekspansję importu ropy do Polski, co wpisuje się w strategię PKN Orlen dotyczącą dywersyfikacji dostaw energii. Poza inwestycjami podpisano memorandum o porozumieniu z PKN Orlen i SABIC, jedną z największych światowych firm petrochemicznych, w celu zbadania wspólnych możliwości w Polsce i innych częściach Europy Środkowo-Wschodniej.
– Nasza rozwijająca się globalna sieć rafinerii i chemicznych spółek joint venture pozwala nam docierać z naszymi produktami na nowe rynki i strategicznie rozmieszczać wolumeny ropy naftowej w różnych lokalizacjach geograficznych. Nasze cele biznesowe w zakresie ropy naftowej i chemikaliów są ściśle powiązane z PKN Orlen. Zbadamy wspólnie dodatkowe możliwości na europejskim rynku petrochemicznym – wyznał Mohammed Al Qahtani, starszy wiceprezes Aramco.
– To historyczny dzień dla polskiej energetyki oraz szansa na zapewnienie dostaw wysokiej jakości ropy naftowej do Polski z Aramco. To kluczowy etap w budowaniu silnej grupy multienergetycznej, która dostarcza do Polski zdywersyfikowaną i niezawodną energię. Takie międzynarodowe partnerstwa są niezbędne do budowy największej grupy multienergetycznej w tej części Europy – dodał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Polski koncern ujawnił, że Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu, węgierski MOL 417 stacji gdańskiej rafinerii, a Unimot bazy paliw. Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką ma zapłacić Aramco, ustalona została na ok. 1,15 mld zł. PKN Orlen podał też, że kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Cena, jaką PKN Orlen ma zapłacić za stacje na Węgrzech i na Słowacji, to ok. 229 mln euro. Długoterminową umowa z Aramco na dostawy ropy naftowej zagwarantuje natomiast dostawy od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.
Aramco to saudyjski koncern paliwowo-chemiczny prowadzący poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Jest największy na świecie pod względem dziennej produkcji, bowiem zaspokaja ponad 10 proc. globalnego zapotrzebowania na ten surowiec. Koncern jest własnością państwową Królestwa Arabii Saudyjskiej. Do Aramco należy największe na świecie pole naftowe Ghawar.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.