W pierwszym kwartale bieżącego roku lotnisko w Zielonej Górze odnotowało spadek liczby obsłużonych pasażerów – o 5,05 proc. Póki co nie zapowiada się też, by statystyki miały wkrótce wzrosnąć. Jakiś czas temu jedyny przewoźnik operujący z lotniska – Sprint Air, wyciął z siatki dwa połączenia w tygodniu.
Statystyki w dół
W całym 2015 roku Babimost obsłużył 17106 pasażerów, co stanowi wzrost o 54 proc. w stosunku do roku 2014. W okresie od stycznia do marca 2016 roku było ich 2201. To średnio 730 pasażerów miesięcznie i 5,05 proc. mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
W omawianym okresie wykonano z Babimostu w sumie 229 operacji lotniczych (-5,37 proc.). Najwięcej było ich w marcu – 88.
Największy spadek odnotowano w styczniu – sięgnął on 35,7 proc (liczba obsłużonych pasażerów – 426 osób). Na jeden lot przypadało wówczas zaledwie 6,4 pasażera.
W lutym stratę również odnotowano, ale nieco niższą. Lotnisko odprawiło wówczas 715 osób, czyli o 3,51 proc. mniej niż rok wcześniej. W marcu ruch wzrósł – o 15,97 proc. i sięgnął 1060 podróżnych.
Sprint Air realizuje z Babimostu połączenia z Warszawą turbośmigłowym samolotem typu Saab, który na swój pokład może zabrać 33 pasażerów. W tym roku odnowiono umowę obowiązującą między województwem lubuskim a Sprint Airem. Za loty z Babimostu do Warszawy linia otrzyma 7,4 mln zł, czyli o 200 tys. zł więcej, niż zapisano w poprzedniej umowie. Obecna umowa obowiązuje do końca 2016 roku.
Ratunek dla lotniska – współpraca?
Ratunkiem dla babimojskiego lotniska może okazać się np. współpraca z portem berlińskim w zakresie obsługi ruchu czarterowego. W marcu bieżącego roku port wizytował Rainer Bretschneider, sekretarz stanu landu Brandenburgia, a zarazem wiceprzewodniczący rady nadzorczej Lotniska Berlin Brandenburg. Przedstawiciel władz Brandenburgii przyznał wówczas, że w 2015 roku, podczas finału Ligi Mistrzów w Berlinie pojawił się problem z pomieszczeniem wielu samolotów czarterowych. Nie brano pod uwagę przekierowań do Babimostu, bo nie zdawano sobie wówczas sprawy, że jest to w pełni funkcjonalny port lotniczy. Ten sam, który w ubiegłym roku przeszedł proces inwestycyjny, zakończony otwarciem nowej hali przylotów i uruchomieniem systemu ILS I kategorii.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.