Jak dowiedział się Rynek Lotniczy, Baltona, należący do Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL) operator sklepów wolnocłowych, będzie operatorem strefy duty-free oraz sklepów i obiektów gastronomicznych na lotnisku w Radomiu. Spółka potwierdziła, że otrzymała master koncesję w kwestii handlowo-gastronomicznej.
Baltona, spółka zajmująca się wolnocłową sprzedażą, a której właścicielem jest operator lotniska w Radomiu – Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, prowadzi popularny wśród lotniskowych pasażerów sklep wolnocłowy „Baltona Duty Free” czy „The Fasion Gallery”. Flagowym sklepem duty-free jest ten zlokalizowany w strefie zastrzeżonej warszawskiego Lotniska Chopina.
Jak dowiedział się Rynek Lotniczy, Baltona ma być operatorem strefy wolnocłowej na niecertyfikowanym jeszcze radomskim lotnisku. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie ze spółką i otrzymaliśmy potwierdzenie naszych informacji. – Potwierdzamy, że będziemy mieli master koncesję w kwestii handlowo-gastronomicznej – przekazała nam spółka Baltona.
W porcie lotniczym Warszawa-Radom Baltona będzie zarządzać strefą wolnocłową a także punktami handlowo-gastronomicznymi. Na radomskim lotnisku pasażerowie odlatujący rejsami
Polskich Linii Lotniczych LOT do Kopenhagi, Paryża, Prewezy, Rzymu bądź Tirany lub jednym z lotów czarterowych oferowanych przez biura podróży będą mogli zrobić zakupy w strefie wolnocłowej Baltony. Port Warszawa-Radom, tak jak wiele innych lotnisk, stworzy strefę wolnocłową typu walk-through, przez którą pasażer będzie musiał przejść, aby dotrzeć do bramki, z której odlatuje samolot.
Oferta lotniskowa Baltony pozwoli podróżnym skorzystać z oferty kawiarni Cavarious, sklepów Starter i Zoom, które będą oferowały możliwość zakupu słodyczy i napojów prasy i książek, alkoholi i papierosów, a także akcesoriów podróżnych. W pierwszym roku funkcjonalności zmodernizowany port w Radomiu prognozuje odprawienie 250 tys. pasażerów. 2023 rok nie będzie reprezentatywnym, gdyż Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze oficjalnie otworzy lotnisko na wiosnę br. W pierwszym pełnym roku działalności, tj. w 2024 r., lotnisko zakłada, że z portu skorzysta około 450 tys. chętnych, co zakomunikował dyrektor lotniska, Grzegorz Tuszyński.
Grupa Kapitałowa Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zajmuje się sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych, zlokalizowanych przede wszystkim w portach lotniczych. Grupa Baltona zajmuje się również działalnością shipchandlingową w polskich portach morskich i do polskich statków w europejskich portach. W 2012 roku grupa rozszerzyła swoje portfolio o działalność gastronomiczną. W Polsce Baltona jest obecna na należącym do PPL Lotnisku im. F. Chopina oraz w regionalnych portach lotniczych w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu., gdzie PPL jest udziałowcem. Spółka jest obecna poza Polską m.in. w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Rumunii oraz na Ukrainie.
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zawarło 8 października 2019 roku z Flemingo International Ltd. umowę inwestycyjną na kupno 80,68 proc. udziałów w PHZ Baltona S.A. 26 lutego 2020 roku nabyło 93,71 proc. akcji Baltony, a po doliczeniu akcji własnych Spółki, posiada łącznie 96,98 proc. udziałów, stając się tym samym większościowym udziałowcem Baltony.