Już za kilka miesięcy gotowy będzie pas startowy na nowym lotnisku w Białymstoku. Pierwsze samoloty odlecą stąd wiosną 2019 roku.
Białystok celuje w niewielkie lotnisko, które ma głównie obsługiwać ruch dla biznesu. Władze miasta zapewniają, że nie będzie to kolejna przeskalowana inwestycja, taka jak porty w Łodzi czy Radomiu.
Rzecznik magistratu Urszula Mirończuk wyjaśnia, że celem inwestycji jest przygotowanie lotniska lokalnego do pełnienia funkcji lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji (LUPOC) wraz z dostosowaniem infrastruktury do wymogów stawianych przez prawo lotnicze.
Nie będzie to więc klasyczne lotnisko osobowe, z terminalem dla pasażerów i odprawą, tylko port do obsługi samolotów o pojemności do 50 pasażerów i mających zasięg od półtora do dwóch tysięcy kilometrów. Takie samoloty będą w stanie dolecieć do wszystkich europejskich stolic. Urzędnicy liczą, że dzięki temu duży biznes przychylniejszym okiem spojrzy na stolicę Podlasia. Jednym z głównych parametrów przy wyborze lokalizacji inwestycji jest bowiem dostępność portu lotniczego – tak, żeby zarząd firmy ulokowany w innym mieście lub kraju był w stanie szybko dotrzeć z wizytą do swojego oddziału. Regularne połączenia, np. tanich linii, nie są więc marzeniem władz Białegostoku. Bardziej prawdopodobny jest czarterowy ruch turystyczny.
Marszałek pomaga prezydentowi
Na lokalizację inwestycji wybrano niewielkie istniejące już lotnisko w dzielnicy Krywlany. Dziś korzysta z niego Aeroklub Białostocki. Startują tam i lądują szybowce i małe samoloty. Na początku roku rozpoczęła się tam budowa nowego pasa startowego.
– Zgodnie z decyzją środowiskową oraz wydaną przez Wojewodę Podlaskiego decyzją zezwalającą na realizację inwestycji lotniczej na lotnisku Krywlany zakres obecnie wykonywanych robót obejmuje budowę drogi startowej o nawierzchni utwardzonej o wymiarach 1350 m na 30 m, drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz płyty do zawracania samolotów, drogi kołowania i płyty postojowej. Powstanie także niezbędna, podstawowa infrastruktura techniczna, oświetlenie oraz strefa lądowania skoczków spadochronowych – informuje Urszula Mirończuk.
Na budowę portu składają się razem: władze miasta i samorząd województwa. W czerwcu marszałek przekazał miastu na budowę 16 milionów złotych. Magistrat dołoży pozostałą część, czyli ponad 30 milionów złotych. Inwestycja powinna być gotowa jesienią 2018 r.
Na razie skromnie
Jednak sam pas startowy nie wystarczy, by z Białegostoku odlatywały samoloty. – Kolejnym planowanym krokiem po oddaniu pasa startowego będzie zaprojektowanie i budowa infrastruktury towarzyszącej związanej z zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania i rozwoju lotniska – dodaje Urszula Mirończuk. – Koniecznym i integralnie powiązanym działaniem jest również przeprowadzenie stosownych procedur w celu uzyskania wszystkich przewidzianych prawem lotniczym zgód, zezwoleń i certyfikatów w dokumentacji rejestracyjnej lotniska.
Zdobywanie certyfikatów dla nowego portu potrwa co najmniej pół roku. Władze Białegostoku planują, że port zacznie funkcjonować wiosną 2019 roku.
A co z terminalem pasażerskim lub cargo, innymi elementami infrastruktury? Te inwestycje muszą poczekać. Okazuje się, że nowy port na razie będzie głównie... pasem startowym. – Decyzje odnośnie przedsięwzięć dotyczących obsługi przewozów pasażerskich i towarów rozważane będą w dalszych etapach rozwoju lotniska z uwzględnieniem popytu rynku i potrzeb przewoźników realizujących tego typu usługi lotnicze – dodaje Urszula Mirończuk.
Teren na Krywlanach jest jednak większy, dlatego w przyszłości miasto będzie mogło bez żadnych wykupów rozbudować port lotniczy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.