Pasażerowie odlatujący z pięciu największych portugalskich portów lotniczych zyskują udogodnienie w postaci biometrycznego boardingu. Jedynym dokumentem podróży staje się ludzka twarz, a tym samym usprawniona zostaje efektywność operacyjna lotniskowej infrastruktury. Początkowo z technologii rozpoznawania twarzy mogą korzystać wyłącznie pasażerowie TAP Air Portugal.
Jedną z niezamierzonych korzyści pandemii COVID-19 było przyspieszenie wdrażania technologii bezdotykowych, a stosowanie rozwiązań opartych na biometrii już tak bardzo nie zaskakuje. Coś co kiedyś wydało się futurystyczna przesłanką, szybko stało się codziennością; dziś przejście wszystkich lotniskowych procedur, bez konieczności pokazywania fizycznego dokumentu tożsamości, jest standardem.
Biometria wkracza do Portugalii. Jest to kolejny, po Niemczech i Holandii, europejski kraj, w którym lotniska zyskują rozwiązania technologiczne na miarę XXI wieku. Początkowo systemy biometryczne zostaną zainstalowane w pięciu największych portugalskich portach. Z biometrii będą mogli korzystać podróżni odlatujący z lotnisk w Lizbonie, Porto, Faro, Funchal (Madera) i Ponta Delgada (Azory).
Implementacja technologii biometrycznej, jak wskazuje Aeroports de Portugal – spółka zarządzająca lotniskami w iberyjskim państwie – ma na celu zmianę doświadczeń podróżnych, a przede wszystkim usprawnienie procesu odpraw bagażowo-biletowych, kontroli paszportowej i samego boardingu. Lotniskowa spółka chce, aby Portugalia stała się europejskim liderem w zakresie płynności podróżowania na kluczowych lotniskach w kraju.
Wraz z początkiem roku 2024 biometria została uruchomiona na lotniskach w Lizbonie i Porto. Wybór stołecznego portu lotniczego w Portugalii nie może dziwić. Każdy, kto odlatywał z Lizbony, wie, że na lizbońskim lotnisku panuje duży chaos. W drugiej połowie rok nowoczesne technologię zostaną zainstalowane na lotniskach w Algarve, Maderze i Azorach.
Początkowo z biometrii mogą korzystać wyłącznie pasażerowie TAP Air Portugal podróżujący w ramach strefy Schengen do 27 państw Unii Europejskiej, które przystępując do gospodarczo-politycznego związku zniosły kontrole graniczne. W kolejnym etapie możliwość usługi biometrii zostaną rozszerzone na inne linie lotnicze i destynacje poza Europą.
Aby pasażer mógł przejść przez portugalskie lotniska bezkontaktowo, wystarczy utworzyć za pomocą urządzeń mobilnych konto, w którym zawarte będą zarówno dane osobiste, jak i zdjęcie twarzy, albowiem technologia biometrii oparta jest o system rozpoznawania twarzy, która staje się dokumentem tożsamości.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.