Boeing odnotował mały sukces, albowiem amerykańskiemu producentowi samolotów udało się wznowić dostawy boeingów 737 MAX liniom lotniczym z Chin.
Ostatnie miesiące to dla Boeinga najgorszy okres w historii firmy, a styczniowy „incydent” dobitnie pokazał, skalę zaniedbań produkcyjnych. Federalna Administracja Lotnictwa odebrała koncernowi prawo do autocertyfikacji wielu podzespołów, zwiększając nadzór nad etapem składania samolotów i samej dostawy.
Szybka certyfikacja nowej wersji wąskokadłubowego 737 okazała się dużym błędem, gdyż kilka miesięcy później doszło do dwóch katastrof z udziałem B737 MAX 8, które wywołały ogólnoświatowe uziemienie tego konkretnego modelu statku powietrznego. Uziemienie regulacyjne MAX-ów trwało 22 miesiące. Federalna Administracja Lotnictwa zezwolił na przywrócenie wąskokadłubowców nowej generacji w listopadzie 2020 roku, a w ślad amerykańskim regulatorem poszły jego odpowiedniki w Kanadzie, Chinach, czy Europie, w którym ponowna certyfikacja B737 MAX miała miejsce na początku 2021 roku.
Choć B737 MAX został przez władze Państwa Środka dopuszczony do ponownych operacji lotniczych z pasażerami, to dostawy nowych samolotów tego typu były wielokrotnie opóźniane. Boeing planował wznowić dostawy w maju br., lecz chiński regulator nie wydał zgody, wskazując na przegląd regulacyjny baterii zasilających rejestrator rozmów w kokpicie.
Po wielu tygodniach walk amerykańskiemu producentowi udało się uzyskać zgodę Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin na przywrócenie dostaw nowych wąskokadłubowych samolotów. Pierwszym odbiorcą nowego B737 MAX zostały Xiamen Airlines. Maszyna, zarejestrowana jako B-225F, została dostarczona przewoźnikowi z prowincji Fujian po przebazowaniu z lotniska Zhoushan Putuoshan, gdzie mieści się centrum realizacji prac wykończeniowych i dostaw boeingów 737 na Chiny i ten region Azji.
Na dostawę do chińskich przewoźników oczekuje ponad 100 nowych MAX-ów, które zostały zbudowane przed 2023 rokiem.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.