Elektryczny samolot pionowego startu i lądowania Embraera (eVTOL), znany jako Eve, osiągnął kluczowy kamień milowy na drodze do osiągnięcia zdatności do lotu. Firma ogłosiła, że sformalizowała proces z brazylijskim urzędem lotnictwa cywilnego – Agência Nacional de Aviação Civil (ANAC) – w celu uzyskania certyfikatu typu samolotu. EVE do regularnej służby ma wejść do 2026 roku.
Proces certyfikacji został formalnie uzgodniony przez ANAC i opiera się na uzyskaniu certyfikatu typu statku powietrznego „normalnej kategorii”. Będzie zgodny z wymogami ustanowionymi przez brazylijskie rozporządzenie o lotnictwie cywilnym (RBAC) nr 23, a także z niektórymi dodatkowymi wymogami. Jako pierwszy uczestnik przestrzeni eVTOL, projekt EVE jest uważnie obserwowany przez szerszy rynek, gdy przedziera się przez regulacyjne pole minowe.
"Brazylia ma warunki, aby sprostać temu wyzwaniu"
– To ważny moment, który pokazuje zaangażowanie firmy w badanie przyszłości miejskiej mobilności lotniczej. Proces ma na celu osiągnięcie najlepszych standardów bezpieczeństwa, aby umożliwić eVTOL dostęp do globalnego rynku. Z punktu widzenia regulacji jest wiele do zrobienia w zakresie technologii samolotów i zdefiniowania całego ekosystemu. Brazylia ma warunki i zaangażowanie, aby sprostać temu wyzwaniu – powiedział o certyfikacji, Roberto Honorato, nadinspektor ANAC ds. zdatności do lotu.
Chociaż ANAC może certyfikować EVE tylko dla brazylijskiej przestrzeni powietrznej, regulator będzie wspierał Embraera w skompletowaniu dokumentacji potrzebnej do bycia zatwierdzonym przez regulatorów z innych szerokości geograficznych. Dzięki klientom w Stanach Zjednoczonych, Kenii, Norwegii, Australii uzyskanie certyfikatu samolotu na całym świecie będzie miało kluczowe znaczenie dla jego sukcesu.
– Sformalizowanie procesu certyfikacji eVTOL jest ważnym krokiem w kierunku kontynuacji dyskusji, które odbyły się między Eve i ANAC na temat certyfikacji pojazdów dla mobilności w mieście. Oprócz wykazania zaangażowania Eve w rozwój projektu, pozwala instytucjom na ewolucję w zakresie definicji wymagań i środków zgodności mających zastosowanie do certyfikacji – zauważył Luiz Felipe R. Valentini, dyrektor ds. technologii w EVE.
Pełna certyfikacja w 2025 roku
Projekt EVE otwarcie obrał sobie za cel rok 2026 jako datę wejścia do regularnej służby, datę, która wydaje się wystarczająco odległa, aby była możliwa do zrealizowania, ale pozostaje dość ambitna, biorąc pod uwagę ilość pracy do wykonania. W przypadku samolotu takiego jak EVE dopracowania wymaga nie tylko technologia, ale także cały ekosystem, w którym będzie działał.
Ale to nie powstrzymało firm przed okazaniem poparcia dla projektu. Do tej pory sprzedano 1735 samolotów 17 klientom, a transakcje wyceniane są na około 5 miliardów dolarów. Te warunkowe zamówienia obejmują zobowiązania Azorra Aviation, Republic Airways, Skywest, Halo i Falko Regional Aircraft, a także innych przewoźników.
Sam samolot jest zaprojektowany dla jednego pilota i maksymalnie czterech pasażerów. Jednak jest również budowany z myślą o operacjach bez pilota, gdy dozwolone zostaną loty w pełni autonomiczne. Zwiększy to pojemność statku powietrznego do sześciu pasażerów. Samolot pionowego startu i lądowania został zaprojektowany do latania z prędkością maksymalną do 200 km/h. Zasięg ma wynieść około 96 km. Dzięki niskiemu poziomowi hałasu i zerowej emisji, Embraer ma nadzieję, że jego latająca taksówka nowej ery spełni kluczową rolę w przyszłej mobilności.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.