Port lotniczy w Budapeszcie świętuje najlepsze w historii wyniki przewozowe cargo za listopad oraz otwarcie nowej trasy cargo do Chin.
Udziałowcy portu lotniczego w Budapeszcie mogą z przyjemnością patrzeć na to, jak
inwestycja w BUD Cargo City przynosi wymierne rezultaty – listopad 2023 r. był miesiącem z najlepszymi wynikami cargo w historii portu. Dodatkowym prezentem dla władz lotniska oraz udziałowców na Święta była inauguracja kolejnego połączenia cargo z Budapesztu.
Ponad 100 proc. wzrost w siedem lat
W listopadzie w porcie lotniczym obsłużono ponad 22,206 ton cargo, o 25,9 proc. więcej niż przed rokiem, dzięki czemu lotnisko w Budapeszcie poszczycić się może najlepszym kwartałem pod względem przewozu frachtu w swojej historii. Wolumeny obsłużone w przeciągu ostatnich 12 miesięcy również poprawiły poprzedni rekord, osiągając łączny poziom 198,264 ton, podczas gdy przewozy cargo pomiędzy styczniem a listopadem wzrosły o 47 proc., powracając do poziomów przewozowych sprzed pandemii, poinformowało lotnisko.
– Podczas gdy Port Lotniczy w Budapeszcie zbliża się do końca kolejnego roku postępu, po raz kolejny wybrzmiewa siła rozwoju cargo – informują władze portu, przypominając, iż od 2015 r. do ubiegłego roku Budapeszt odnotował 112 proc. wzrostu przewozów cargo.
Kolejna nitka “Nowego jedwabnego szlaku”
Siatka połączeń cargo lotniska stolicy Węgier wzbogaciła się o kolejny kierunek, kiedy 27 grudnia rano w porcie lotniczym wylądował boeing 767-300BCF w barwach SF Airlines obsługujący połączenie z miastem Changsha, stolicą chińskiej prowincji Hunan.
Loty na tej trasie będą obsługiwane dwa razy w tygodniu. W drodze z Chin frachtowce SF Airlines będą wykonywały międzylądowanie w mieście Karaganda w środkowym Kazachstanie, podczas gdy loty z Budapesztu do Chin będą realizowane bez międzylądowań. Boeingi 767F będą zabierały na pokład około 50 ton frachtu, głównie przesyłek e-handlu oraz towarów ogólnych, co oznacza, iż tygodniowe oferowanie trasy będzie wynosić 200 ton.
Changsha jest miastem położonym na trasie Inicjatywy Pasa i Szlaku, którego znaczenie chętnie podkreślają chińskie i węgierskie media. W ciągu ostatnich pięciu lat pięciokrotnie wzrosła liczba wolumenów importu oraz eksportu obsługiwanych przez tamtejszy Międzynarodowy Port Lotniczy Huanghua. Chodzi tutaj głównie o produkty e-handlu, gdyż rola obsługi intermodalnych operacji na rynku Chin przypadła
nowoczesnemu hubowi cargo na lotnisku Ezhou Huahu w chińskiej prowincji Hubei.
Linie lotnicze SF Airlines należą do SF Express, czołowego operatora logistycznego Chin.