W miniony weekend zakończyły się prace związane z remontem ulicy Paderewskiego, prowadzącej od węzła „lotnisko" do terminala Portu Lotniczego Bydgoszcz. Dzięki temu port lotniczy zyskał bezpieczny dojazd drogowy o odpowiedniej jakości nawierzchni.
– Doceniamy sprawne działanie wójta Jana Czekajewskiego w kwestii remontu drogi dojazdowej do lotniska. Gmina Białe Błota zadbała o ulicę Paderewskiego, która jest ważną wizytówką dla całego regionu. To właśnie nią wyjeżdżają wszyscy przylatujący do Portu goście i stan jej nawierzchni powinien być odpowiedni dla portu obsługującego międzynarodowy ruch lotniczy – mówi Tomasz Moraczewski, prezes zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz.
Prace na drodze dojazdowej nie powodowały większych zakłóceń dla pasażerów przybywających do Portu Lotniczego. Remont przebiegał w kilku etapach. W pierwszym uzupełniono większe ubytki w jezdni. Drugi etap polegał na pokryciu nawierzchni 5-centymetrową warstwą bitumiczną i wyrównaniem całego przebiegu drogi. Wcześniej wyremontowany został również krótki odcinek ulicy Paderewskiego wchodzący w skład węzła, zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pozostało jeszcze odtworzenie znaków poziomych na całym odcinku ul. Paderewskiego.
Poza wygodnym dojazdem drogowym, jakiś czas temu pojawiły się plany dotyczące budowy linii kolejowej na trasie Trzciniec – Solec Kujawski, która przebiegałaby przez port lotniczy. Inwestycja miałaby zostać podzielona na dwa etapy i kosztować 363 mln zł. Aby ją zrealizować, konieczne jest jednak przeprowadzenie ponownej analizy zasadności ekonomicznej i społecznej oraz opracowanie nowego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (przeprowadzone do tej pory nie spełnia bowiem aktualnych wymagań określonych dla Studium Wykonalności perspektywy 2014-2020). Ponadto konieczne byłoby wykonanie dokumentacji przedprojektowej, uzyskanie decyzji środowiskowej i rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej zarządzania linią po jej wybudowaniu.
Projekt póki co figuruje w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.) oraz Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku. Nie wpisano go jednak do Kontraktu Terytorialnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ogranicza to możliwość finansowania projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz ze środków RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Spółka PKP PLK nie przewiduje więc przeprowadzenia tej inwestycji w najbliższych latach.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.