W 2015 roku Port Lotniczy Bydgoszcz odnotował stratę na poziomie 6 milionów złotych. To kwota, którą można by pokryć z pieniędzy Ministerstwa Obrony Narodowej. Tyle, że to nie płaci lotnisku od 2010 roku.
Port Lotniczy Bydgoszcz służy Wojskowym Zakładom Lotniczym działającym przy lotnisku, ale spełnia również wszystkie wymogi wojskowe, więc w razie potrzeby – służy swoją infrastrukturą, choć obecnie nie stacjonuje tu żadna jednostka taktyczna. O tym, że wojsko powinno partycypować w kosztach obsługi portu jego prezes – Tomasz Moraczewski, mówi od lat, zapewniając, że wciąż trwają w tej sprawie rozmowy z wiceszefem MON Bartoszem Kownackim i że lotnisku zależy na uniknięciu sporu sądowego. Chodzi o kwotę szacowaną na około 7 mln zł rocznie.
W sprawie postanowił zainterweniować poseł Paweł Skutecki (Kukiz'15), który zapowiedział, że złoży poselską interpelację. Jego zdaniem MON powinno zacząć wywiązywać się ze swoich zobowiązań względem portu lotniczego i pokrywać część kosztów utrzymania infrastruktury, która może być wykorzystywana przez wojsko, a cywilnemu lotnisku nie jest do niczego potrzebna.
Gdyby udało się zdobyć ministerialne pieniądze, które do lotniska regularnie wpływały do 2010 roku, wówczas udałoby się pokryć starty finansowe bydgoskiego portu i całość wyszłaby na plus. Tym samym port trafiłby do nielicznej grupy krajowych lotnisk, które nie odnotowują strat z tytułu prowadzenia działalności lotniczej. Skutecki twierdzi również, że zarząd portu skłonny jest do „darowania” wojskowej stronie zaległych kwot, ale te pieniądze muszą się pojawić.
W planach jest zwołanie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej i Kujawsko-Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego w tej sprawie. W posiedzeniu mieliby wziąć udział m.in. posłowie Tomasz Latosa i Krzysztof Ardanowski z PiS.
W całym 2015 roku na lotnisku w Bydgoszczy obsłużono ponad 341 tys. pasażerów, którzy mogli skorzystać z połączeń w 15 kierunkach. W ubiegłym roku zakończono tu również proces inwestycyjny współfinansowany ze środków unijnych, o wartości 142 mln zł. Wśród głównych inwestycji należy wymienić remont drogi startowej, dróg kołowania oraz dróg technicznych, remont płyt postojowych, ale także zakup sprzętu do obsługi operacji cargo, wozu strażackiego oraz specjalnego pojazdu do transportu osób niepełnosprawnych na pokład samolotu.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.