Port lotniczy Bydgoszcz inwestuje w energię pozyskiwaną ze słońca. To jedna z pierwszych tego typu instalacji na polskich lotniskach, która zapewni zieloną energię, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i wpłynie na redukcję emisji CO2. Port nad Brdą uzyskał zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego, kończącą etap pozyskiwania niezbędnej dokumentacji na budowę instalacji fotowoltaicznej i ogłosił przetarg na jej budowę.
Inwestycje w odnawialne źródła energii to ogólnoświatowy trend, w który wpisuje się także polityka zrównoważonego rozwoju lotniska. Pierwszym etapem budowania niezależności energetycznej jest utworzenie instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 50kW.
Instalację tworzyć będzie ponad 100 paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych nieopodal naszej bazy technicznej. Ich dokładną liczbę oraz projekt poznamy po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy. Pozwoli ona przede wszystkim zredukować wydatki na energię elektryczną oraz w znaczny sposób przyczyni się do poprawy jakości naszego środowiska. Z wyliczeń Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że dzięki czystej energii wyprodukowanej w takiej instalacji OZE, uda się zredukować emisję CO2 o ponad 32 tony rocznie, co odpowiada CO2 wychwytywanej przez ponad 500 drzew w ciągu 10 lat. Inwestycja wpisuje się w założenia rozwoju regionalnego lotniska zapisane w Planie Generalnym dla Portu Lotniczego Bydgoszcz 2014-2034 zatwierdzonym przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 28 sierpnia 2014 roku.
– Port Lotniczy Bydgoszcz, od lat podczas kolejnych inwestycji poszukuje możliwie najbardziej ekologicznych rozwiązań i kieruje się zasadami zrównoważonego zużycia energii. To pozytywnie wpływa nie tylko na wynik finansowy Spółki, optymalizację kosztów, ale przede wszystkim na dobro naszej planety – wyznał Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. – Inwestycje w alternatywne, ekologiczne źródła energii takie jak budowa instalacji fotowoltaicznej i w perspektywie kolejnych lat farmy fotowoltaicznej zapewnią bezpieczeństwo energetycznie nie tylko dla naszego lotniska, także dla mieszkańców regionu – dodał Moraczewski.
W świadomości każdego Europejczyka rośnie potrzeba troski o wspólne środowisko, dlatego port nad Brdą, podczas każdej inwestycji, ekologię stawia jako jeden z priorytetów. W ubiegłym roku, dyżurni lotniska otrzymali nowoczesny, a przede wszystkim ekologiczny, zeroemisyjny samochód Nissan Leaf, napędzany w 100 proc. energią elektryczną. W najbliższej przyszłości planowany jest zakup kolejnych aut napędzanych silnikiem elektrycznym, tak aby w przyszłości cała flota była w pełni ekologiczna.
Inwestycją realizowaną z myślą o pasażerach, a przy tym o środowisku, była przebudowa parkingu, zakończona w 2020 roku. Na parkingu zamontowane zostało nowoczesne, ledowe oświetlenie. Oznaczenie parkingu po zmroku, kasy samoobsługowe oraz szlabany wjazdowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu podróżnym, były także ekologiczne. Regularnie wymieniane są także wszystkie źródła światła w samym porcie. Żarówki starego typu zastępowane są nowymi, ledowymi świetlówkami. Inwestycje prowadzone są zarówno w części ogólnodostępnej, a także w części lotniskowej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.