W sobotę 29 czerwca lotnisko Zamość-Mokre zgromadzi najlepszych pilotów z Polski i świata oraz zapierające dech w piersiach statki powietrzne. Centralne Pokazy Lotnicze 2024 w Zamościu odbędą się w godz. 13:00 – 21:00.
Pokaz swoich umiejętności da jeden z najbardziej znanych pilotów akrobacyjnych na świecie – Artur Kielak. Publiczność będzie mogła podziwiać aż dwa samoloty bojowe FA-50 – jednocześnie lekkie i majestatyczne, służące na co dzień polskim siłom powietrznym. Stałych bywalców imprez lotniczych ucieszy z pewnością obecność śmigłowca Bölkow Bo 105, a romantykom przypadną do gustu pokazy nocne z użyciem pirotechniki. To tylko kropla w morzu atrakcji, które czekają widzów Centralnych Pokazów Lotniczych 2024.
Ostatnie Centralne Pokazy Lotnicze odbyły się w 2019 roku na Lotnisku Rzeszów-Jasionka i zgromadziły ok. 50 tysięcy widzów. Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji było lądowanie motoparalotniarskiego mistrza świata, Wojciecha Bógdała na… skrzydle lecącego samolotu. W tym roku pokazy odbędą się w Zamościu jako zakończenie TAURON Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej i celebracja przypadającego w 2024 roku 105-lecia Aeroklubu Polskiego. Widzowie zgromadzeni na płycie lotniska obejrzą podniebne show, m.in.: akrobacyjne pętle, beczki, korkociągi, immelmany, leniwe ósemki czy niskie przeloty z przechyłem na publiczność. Awiacyjne umiejętności zaprezentują grupy: Bo105.pl, czy zespoły pokazowe Wojska Polskiego. Widowiskowe efekty zapewnią elementy pirotechniczne podczas pokazów nocnych. Z kolei wzrok fanów spadochroniarstwa z pewnością przyciągną zrzuty skoczków używających flag i świec dymnych. Całość dopełni profesjonalny komentarz wydarzenia przez Witolda Sokoła, byłego pilota pokazowego samolotów Mig-29. Organizatorzy przewidują, że Centralne Pokazy Lotnicze 2024 zgromadzą ok. 70 tys. widzów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Patronami medialnymi wydarzenia są Radio ESKA – Eska Zamość News, Przegląd Lotniczy – Aviation Revue, Portal Obronny (Grupa Super Express) oraz All Inclusive – luksusowy magazyn o podróżach.
O organizatorach
Aeroklub Polski zrzesza około 90 członków (osoby prawne – aerokluby regionalne ~ 60, kluby sportowe, stowarzyszenia, łącznie około 6000 osób fizycznych). Dysponuje biurem w Warszawie, Centralną Szkołą Szybowcową w Lesznie, Górską Szkołą Szybowcową – Żar, Głównym Ośrodkiem Badań Lotniczo Lekarskich we Wrocławiu, spółką zależną Aeropartner. W 2023 r. Kadra Narodowa Aeroklubu Polskiego zdobyła 58 medali, w tym aż 20 złotych, 16 srebrnych i 22 brązowe.
Aeroklub Polski jest wspólnotą ludzi, dla których pasja lotnicza jest źródłem samorealizacji i rozwoju. Łączy nas przyjaźń i współdziałanie oraz tradycja i doświadczenie wielu pokoleń polskich lotników. Wierzymy, że pasja lotnicza może pełnić ważną rolę w kształtowaniu osobowości i charakteru młodych Polaków. Dążąc do stworzenia warunków dla swobodnej i bezpiecznej realizacji naszej pasji, działamy na rzecz całej społeczności lotniczej w Polsce. Rozwijamy rywalizację sportową.
Aeroklub Ziemi Zamojskiej prowadzi szkolenia samolotowe, szybowcowe oraz kursy spadochronowe. Posiadacze licencji samolotowej, szybowcowej lub świadectwa kwalifikacji mogą stać się członkami Aeroklubu i poszerzać w nim swoje umiejętności lotnicze. Pilotom samolotowym Aeroklub oferuje szkolenia VFR NOC, holowanie szybowców, banerów i przeszkolenia na typ samolotu, z kolei pilotom szybowcowym: przeszkolenia na typ szybowca i nowy rodzaj startu – za samolotem lub wyciągarką. W Aeroklubie skoczkowie spadochronowi mogą zasmakować AFF (samodzielnego i bezpiecznego wykonywania skoków ze spadochronem) z 3500 m lub szkolenia Static Line (3 skoki z samoczynnym otwarciem spadochronu z wysokości 1200 – 1500 metrów). Oferuje także szkolenia dla doświadczonych na tandem pilota, instruktora czy wyrzucającego. A wszystko to w komfortowych warunkach, pod okiem profesjonalnych instruktorów oraz na najnowszym sprzęcie. Aeroklub Ziemi Zamojskiej prowadzi również obsługę techniczną statków powietrznych i oferuje całoroczne hangarowanie.
Starostwo Powiatowe w Zamościu realizuje zadania publiczne oraz sprawuje nadzór nad gminami Powiatu Zamojskiego. Między innymi organizuje wydarzenia edukacyjne, sportowe i rozrywkowe oraz pielęgnuje współprace z krajami partnerskimi.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.