Sytuacja finansowa wielu europejskich portów lotniczych jest ponura – prawie połowa z nich odnotowuje regularne straty – twierdzi Michael Kerkloh, prezes ACI Europe.
– Najnowsze badania ACI pokazują, że 46 proc. portów lotniczych w Europie odnotowuje straty, z czego większość z nich to mniejsze lotniska – powiedział uczestnikom Europejskiego Sympozjum Lotnictwa na lotnisku w Monachium. – 71 proc. z nich odnotowuje mniej niż milion pasażerów rocznie – przyznał.
Michael Kerkloh, który jest dyrektorem zarządzającym lotniska w Monachium, widział niewielkie możliwości dalszego obniżania kosztów przez porty lotnicze. Oszczędności w wysokości 13,8 proc. zostały już osiągnięte w ostatnich latach. – Cytrynę wyciśnięto na sucho – oświadczył. – Z drugiej strony, na europejskich lotniskach potrzebne są ogromne inwestycje, takie jak modernizacja systemów obsługi bagażu – zaznaczył. Kerkloh powtórzył żądanie ACI dotyczące reformy systemu zarządzania ruchem lotniczym, który opiera się na przychodach lotniczych i pozalotniczych.
– Zasadniczo pozytywnym przesłaniem w tym kontekście jest to, że liczba pasażerów nadal będzie rosła. Ale zarządzanie tym wzrostem będzie coraz większym wyzwaniem dla lotnisk, zwłaszcza tych większych, które już działają na ograniczonej przepustowości – ostrzegł. – Wzrost ten był napędzany w ostatnich latach przez tanie linie lotnicze, które zapewniły pełne terminale. Odegrały one swoją rolę w ostatnich latach, aby 20 największych portów lotniczych w Europie wzrosło o 84 proc. – powiedział.
– Jednak ich ekspansja wprowadza także nowe modele biznesowe na lotniskach – kontynuował Kerkloh. – Należą do nich samo-hubbing, gdzie podróżnicy organizują własne loty łączone za pośrednictwem portali internetowych. Lotniska muszą przygotować się na takie destrukcyjne trendy, nawet te, które są dziś rentowne – nalegał.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.