Pod koniec sierpnia br. COMAC poinformował, że samolot ARJ21 należący do producenta pokonał trasę z lotniska Chengdu Shuangliu do portu lotniczego Daocheng Yading, które jest najwyżej położonym lotnisku cywilnym na świecie. Rejs ten jest ważnym przystankiem w trwających kolejnych lotach demonstracyjnych samolotu ARJ21 wokół płaskowyżu Qinghai-Xizang.
Lotnisko Daocheng Yading zostało otwarte w 2013 r., skracając czas podróży między powiatem a stolicą prowincji Chengdu z dwóch dni autobusem do 65 minut samolotem. Jak wspominaliśmy jest to najwyżej położone lotnisko cywilne na świecie. Po raz pierwszy COMAC poleciał ARJ21 na to lotnisko w lipcu 2020 r., aby przeprowadzić 15-dniowe testy operowania z tego lotniska weryfikując możliwości startu i lądowania samolotu ARJ21 w środowisku lotniska na wysokim płaskowyżu.
Warto dodać, że lotniska położone powyżej wysokości 1,5 tys. metrów n.p.m. charakteryzują się rozrzedzonym powietrzem, skomplikowanym terenem i zmiennymi warunkami pogodowymi, co stawia wyższe wymagania co do jakości samolotu i jego zdolności operowania.
Chiny posiadają obecnie 19 lotnisk na dużych wysokościach, to więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Projektanci ARJ21 wzięli pod uwagę wymagania dotyczące startów i lądowań na dużych wysokościach, aby sprostać wymaganiom górzystych zachodnich regionów Chin. W oparciu o zapewnienie powszechności modeli samolotów, COMAC będzie stale poprawiać osiągi samolotów ARJ21 na płaskowyżu poprzez adaptacyjne modyfikacje i optymalizację projektu, tak aby umożliwić samolotom ARJ21 spełnienie pełnych wymagań eksploatacji na najwyżej położonych lotniskach.
COMAC dostarczył do tej pory 137 ARJ21 (stan na koniec czerwca br.) do Air China, China Eastern, China Southern, Chengdu Airlines, Jiangxi Air, Urumqi Air i Genghis Khan Airlines. Według COMAC, zamówienia na ARJ21 obejmują łącznie około 500 sztuk od ponad 20 klientów krajowych i międzynarodowych.
Najwyżej położone lotnisko na świecie
W 2013 r. Chiny otworzyły najwyżej położone cywilne lotnisko na świecie. Port powstał w Tybecie na wysokości 4 410 metrów n.p.m. w prowincji Syczuan. Zdeklasowała tym samym lotnisko, które do tej pory było najwyżej położonym portem świata – wybudowane o 77 m niżej Qamdo Bamda.
Port lotniczy Daocheng Yading posiada drogę startową o długości 4,2 tys. metrów oraz cztery drogi kołowania. Koszt inwestycji w tamtym czasie wyniósł 258 mln dolarów. Lotnisko rocznie obsługuje około 160 tys. pasażerów na połączeniach z trzema chińskimi miastami. Air China realizuje loty do Chengdu-Tianfu (stolicą Syczuanu), Chongqing Airlines do Chongging a Sichuan Airlines do Chengdu-Shuangliu. Inwestycja ta była częścią większego projektu władz w Pekinie, które planują do 2020 r. przyciągać do Tybetu milion turystów rocznie. Chińskie plany krytykowane były i nadal są przez protybetańskich aktywistów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.