Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) World wyraziła swoje poparcie dla czystszych źródeł energii podczas Światowego Forum Zrównoważonego Lotnictwa, wydarzenia towarzyszącego COP28, organizowanego przez Air Transport Action Group (ATAG) i skupiającego kluczowych prelegentów z całego sektora lotniczego.
– Porty lotnicze identyfikują nowe możliwości i role, które mogą odegrać w swoich społecznościach i regionach jako liderzy zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to wspieranie zwiększonego wykorzystania zrównoważonych paliw lotniczych o niższej emisji dwutlenku węgla oraz przygotowanie się na inne źródła paliwa, takie jak wodór. Porty lotnicze współpracują również z partnerami w celu zmniejszenia emisji. Oczekujemy, że rządy dopilnują, aby polityka i ramy regulacyjne zostały dostosowane do specyficznych warunków panujących na lotniskach, wspierając w ten sposób przejście globalnej sieci elektrycznej na zerową emisję dwutlenku węgla oraz zachęcały do rozwoju infrastruktury za pomocą odpowiednich mechanizmów finansowych – podkreślił Luis Felipe de Oliveira, dyrektor generalny ACI World.
Na Światowym Forum Zrównoważonego Lotnictwa podjęto również dyskusje na temat kluczowej roli czystego wodoru, jako wszechstronnego źródła energii dla alternatywnego napędu na drodze do dekarbonizacji lotnictwa. Badania szacują, że przejście na napęd alternatywny będzie wymagało inwestycji kapitałowych w wysokości od 700 mld dolarów do 1,7 mld dolarów w całym łańcuchu wartości do 2050 roku. Szacunki te sugerują, że około 90 proc. tych inwestycji będzie dotyczyło infrastruktury pozalotniczej.
ACI World współpracuje także ze Światowym Forum Ekonomicznym w ramach inicjatywy Airports of Tomorrow, która bada innowacyjne możliwości dla portów lotniczych, a także z międzynarodową grupą ds. kompatybilności alternatywnych paliw lotniczych w portach lotniczych, która bada ramy regulacyjne potrzebne do wdrażania samolotów napędzanych nowymi rodzajami paliwa.
W celu wsparcia lotnisk członkowskich i szerszego sektora lotniczego, ACI uruchomiło na COP28 poziom 5 programu Airport Carbon Accreditation, zarządzanego przez ACI EUROPE. Program Airport Carbon Accreditation jest jedynym instytucjonalnie zatwierdzonym, globalnym programem certyfikacji zarządzania emisją dwutlenku węgla dla lotnisk i obecnie obejmuje ponad 555 lotnisk, które aktywnie redukują swoje emisje.
Poziom 5 jest najnowszym i najbardziej ambitnym osiągnięciem programu, certyfikującym porty lotnicze pod kątem osiągnięcia i utrzymania zerowego bilansu emisji dwutlenku węgla netto dla emisji znajdujących się pod ich kontrolą oraz rozszerzenia wymagań dotyczących mapowania, wpływania i raportowania dla wszystkich innych emisji.
Ponadto rada ACI udostępniła najnowszą wersję narzędzia Airport Carbon and Emissions Reporting Tool (ACERT), które konsekwentnie pomaga portom lotniczym na całym świecie w identyfikacji, określaniu ilościowym i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych. Najnowsza wersja jest kompatybilna ze wszystkimi poziomami programu Airport Carbon Accreditation i jest dostępna w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.