– Potwierdzam, że ogłosiliśmy przetarg na budowę nowej i przebudowę istniejącej infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej na terenie projektowanego lotniska – przekazał Rynkowi Lotniczemu Konrad Majszyk, rzecznik spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Postępowanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza to przygotowanie projektu i doprowadzenie zasilania do terenu budowy CPK. Druga natomiast to budowa i modernizacja infrastruktury telekomunikacyjnej na etap budowy lotniska.
W ramach pierwszej części projektant stworzy pełną dokumentację (wraz z projektem budowlanym), a następnie zgłosi roboty budowlane oraz uzyska niezbędne uzgodnienia i decyzje administracyjne. – Przetarg obejmuje również budowę podwójnej linii zasilającej na potrzeby robót przygotowawczych i prac budowlanych, w tym projekt i budowę nowych odcinków linii średniego napięcia z istniejących głównych punktów zasilających – wyjaśnił Majszyk.
Druga część przetargu to usunięcie kolizji oraz przebudowa infrastruktury telekomunikacyjnej. – Tu również wykonawca opracuje projekt. Potem zbuduje nowe odcinki sieci i zdemontuje te istniejące i kolidujące z terenem budowy CPK – tłumaczył Majszyk.
Oferty na obie części przetargu można składać do 11 września tego roku.
– Projekt koncepcyjny terminala i dworca jest gotowy, pracujemy nad projektem budowlanym. Wykupiliśmy dotychczas ponad 900 hektarów nieruchomości. Dla lotniska mamy
master plan, a także
decyzję środowiskową, zatwierdzony
Plan Generalny oraz
promesę zezwolenia na budowę lotniska z ULC. Projektujemy i pozyskujemy zezwolenia dla budowy linii kolejowych, przy czym priorytetem jest odcinek
Warszawa – Łódź. Na terenie projektowanego lotniska CPK zakończyły się badania środowiskowe, a trwają na dużą skalę, odwierty geologiczne,
prace rozbiórkowe i przeprowadzki. Zgodnie z harmonogramem, konsekwentnie prowadzimy kolejne prace w terenie. Działamy, bo nie ma czasu do stracenia – podsumował Majszyk.
Jak wynika z harmonogramów, pierwszy etap lotniska CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku.