Flagowy lotniczy przewoźnik Chorwacji opublikował wyniki finansowe za pierwszą połowę 2023 roku. Po wielu latach strat Croatia Airlines osiągnęły w końcu zysk netto. Operator zarobił 1,69 mln euro, co jest znaczną poprawą w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Wtedy chorwackie linie straciły prawie 22 mln euro.
Croatia Airlines przypisuje odnotowanie lepszych wyników finansowych zwiększonemu popytowi na podróże lotnicze, większym częstotliwościom lotów i dodaniu do siatki połączeń nowych tras. W tym samym czasie zwiększeniu uległy koszty stałe lini z Chorwacji, zwłaszcza te, które przeznaczane są na utrzymanie floty, gdyż Croatia Airlines użytkuje flotę starzejących się samolotów, które nie są zbyt efektywne ekonomicznie.
Chorwackie linie znacznie poprawiły swoje wyniki w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. W roku 2022 przewoźnik odnotował stratę netto w wysokości 21,8 mln euro Ponadto, operator poprawił wyniki osiągnięte przed pandemią. W pierwszej połowie 2019 r. Croatia Airlines odnotowały w pierwszej połowie roku stratę netto w wysokości 11,9 mln euro.
Co ciekawe, zanotowanie zysku w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku możliwe było dzięki osiągniętemu w drugim kwartale zyskowi. W okresie od stycznia do marca Croatia Airlines odnotowały stratę netto, ale działalność od kwietnia do czerwca poprawiła się na tyle, że linie zamknęły pierwszą połowę roku z zyskiem netto w kwocie 1,69 mln euro.
Stare samoloty to wyższe koszty stałe
W całym I półroczu bieżącego roku, czyli od stycznia do czerwca, linie zwiększyły swoje przychody o 52 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2022. Na wzrost ten złożył się wzrost o 83 proc. przychodów uzyskiwanych z przewozów pasażerskich. O 14 proc. wzrosły koszty stałe chorwackiego przewoźnika, lecz było to spowodowane większą liczbą zrealizowanych operacji lotniczych i starzejącą się flotą samolotów. Aby temu przeciwdziałać, Croatia Airlines zaczęły dokonywać przedpłatności za mające być dostarczone wąskokadłubowe airbusy A220. Odbiory nowych samolotów rozpoczną się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
– Pierwsza połowa 2023 roku charakteryzowała się silnym wzrostem popytu na podróże lotnicze. W związku z tym Croatia Airlines zwiększyły częstotliwość lotów, zaoferowały nowe trasy, co przełożyło się na zwiększoną liczbę lotów. Pozytywne trendy na rynku, silny wzrost przychodów, a także stabilizacja cen paliw przyczyniły się do znacznej poprawy wyników finansowych w I półroczu 2023 roku – oświadczył w komunikacie chorwacki narodowy przewoźnik lotniczy.
Flagowe linie znad Adriatyku była w stanie odnotować zysk, jednocześnie odnotowując wzrost wydatków. Największy wzrost wydatków przewoźnika wynikał z utrzymania floty. Było to w dużej mierze spowodowane rosnącą liczbą lotów operacyjnych i starzejącą się flotą linii lotniczej. Aby temu przeciwdziałać, linie Croatia Airlines zaczęły dokonywać płatności za dostawę kilku przylatujących samolotów Airbus A220. Linia lotnicza spodziewa się rozpocząć odbiór tych samolotów w pierwszym kwartale 2024 roku.
Niski wskaźnik wypełnienia miejsc
Motorem napędowym osiągniętego zysku netto był duży wzrost liczby pasażerów, jaki odnotowały chorwackie linie lotnicze. W pierwszej połowie bieżącego roku z usług przewoźnika skorzystało 773 tys. pasażerów, co jest 39-proc. wzrostem w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Mimo to, liczba obsłużonych pasażerów jest wciąż mniejsza od tej, która została zanotowana przed wybuchem pandemii koronawirusa. Tegoroczna liczba pasażerów była o 19,5 proc. mniejsza niż w pierwszej połowie 2019 roku. Zarząd chorwackich linii spodziewa się, że osiągnięcia przedpandemicznych wyników w roku 2024.
Rejsami krajowymi Croatia Airlines poleciało blisko 190 tys. podróżnych. Współczynnik zajętości miejsc w samolotach wyniósł zaledwie 58,9 proc. 565 tys. pasażerów podróżowało lotami międzynarodowymi, a średni współczynnik wypełniania osiągnął poziom 64 proc. Pozostałe 18 tys. pasażerów zostało przewiezionych lotami czarterowymi. Wskaźnik zajętości miejsc, biorąc pod uwagę wszystkie zaoferowane loty, wyniósł 63,7 proc., to o 7,5 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku, ale nadal o 7,4 pkt proc. mniej niż w 2019 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.