Megalotnisko w Dubaju, które obsługuje wyłącznie ruch międzynarodowy, obsłużyło w roku 2023 prawie 86,9 mln pasażerów, o ponad 600 tys. podróżnych więcej niż w rekordowym dla branży przedpandemicznym roku 2019.
Zamiar szejków z Dubaju uczynienia z portu lotniczego międzynarodowego węzła transportowego został spełniony. Dubajskie megalotnisko, dzięki szybkiemu rozwojowi sieci połączeń Emirates i flydubai, stało się jednym z ważniejszych przesiadkowych portów lotniczych na świecie.
W najlepszym dla branży lotniczej roku 2019 port w Dubaju obsłużył 86,3 mln pasażerów. Wynik uzyskany w przedpandemicznym roku był jednak gorszy od tego, który został zanotowany w roku wcześniejszym. Wtedy megalotnisko, w którym samoloty startują lub lądują średnio co 30 sekund, obsłużyło rekordowe 89,1 mln pasażerów.
Postpandemiczna odbudowa
Ostatni rok był dla branży lotniczej, zarówno lotnisk, jak i przewoźników, dobrym, gdyż rynek odbudował się po pandemii, a podmioty działające na rynku odnotowały zyski operacyjne i netto.
Rok 2023 był dla lotniska w Dubaju jednym z lepszych w historii. Międzynarodowy Port Lotniczy w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich obsłużył w ciągu 365 dni 86,9 mln pasażerów, co oznacza, że pobity został wynik zanotowany w 2019 roku. Do rekordowego wyniku pasażerskiego, który lotnisko odnotowało w roku 2018, zabrakło 2,2 mln podróżnych. W samym tylko grudniu port obsłużył 7,8 mln pasażerów.
– Nasze wyniki postpandemiczne wyniki są wyjątkowe i stanowią hołd dla inwestycji, których dokonaliśmy, aby wszystko usprawnić, a także w naszych ludzi, którzy spisali się absolutnie wspaniale – powiedział Paul Griffiths, dyrektor generalny portu w Dubaju.
Ruch pasażerski w dużej mierze opierał się na „standardowych” kierunkach podróży. Najwięcej osób poleciało na trasach do Indii, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tylko Lotami do i z Indii i Pakistanu podróżowało ponad 15 mln osób. Nie jest to zaskakujące, kiedy weźmie się pod uwagę, że liczbę zatrudnionych w Dubaju Hindusów i Pakistańczyków.
Dla uzyskanego wyniku kluczowa była również Rosja. Wojna w Ukrainie i zamknięcie nieba Unii Europejskiej dla rosyjskich samolotów spowodowało wzrost lotów do Dubaju z Moskwy, Petersburga i innych miast Federacji Rosyjskiej, albowiem Zjednoczone Emiraty Arabskie są obecnie najpopularniejszym kierunkiem podróżniczym wśród Rosjan.
Londyn najpopularniejszy
Najbardziej popularnymi kierunkami były Londyn, Rijad i Mumbaj. Do i z stolicy Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej poleciało odpowiednio 3,7 i 2,6 mln osób. 100 tys. podróżnych mniej skorzystało z lotów do finansowej stolicy Indii.
Pracownicy handlingowi megalotniska w Dubaju przeładowali łącznie 77,5 mln bagaży. W porcie przeładowano ponad 1 805 898 ton frachtu, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W ciągu 365 dni ubiegłego roku na lotnisku zrealizowano ponad 416 tys. operacji lotniczy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.