W pierwszej połowie roku trzy terminale międzynarodowego lotniska w Dubaju odnotowały rekordową liczbę 44,9 mln podróżnych. Wciąż rosnący popyt na podróże lotnicze daje nadzieję, że emiracki port lotniczy, który realizuje wyłącznie międzynarodowe operacje, pobije przedpandemiczny wynik pasażerski. Dubaj planuje w br. obsłużyć 91,8 mln osób.
Odnotowując 8-proc. wzrost liczby podróżnych, port lotniczy w Dubaju ugruntował swoją pozycję preferowanego hubu transportowego, a wzmocniony poziom łączności lotniczej z kluczowymi rynkami międzynarodowymi wspiera ideę szejków, którzy chcą uczynić miasto, które w pierwszej połowie roku odwiedziło 9,31 mln turystów, centrum świata finansowo-gospodarczego.
Pobicie przedpandemicznego rekordu
– Rekordowe wyniki podkreślają strategiczne znaczenie Dubaju jako światowego centrum lotniczego. Dubaj znajduje się w czołówce miast na całym świecie, jeśli chodzi o przyciąganie talentów, firm i turystów z całego świata, i jesteśmy dumni, że jesteśmy bramą do miasta, napędzając rozwój i poprawiając doświadczenia pasażerów z podróży. Silny popyt ze strony kluczowych rynków źródłowych, takich jak Indie, oraz stopniowe, ale pewne odrodzenie się rynków, takich jak Chiny, odegrały kluczową rolę w naszym sukcesie – powiedział Paul Griffiths, dyrektor generalny Dubai Airports.
Zarządca portów lotniczych w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich wskazuje, że prognozy na pozostałą część roku są „optymistyczne”. Jeśli sytuacja geopolityczna diametralnie się nie zmieni, lotnisko w Dubaju prognozuje obsłużenie w br. 91,8 mln pasażerów.
Kluczowe rynki
Rozmiar i znaczenie ugruntowanych i rozwijających się rynków lotniczych dla Dubaju, w tym Azji Południowej, Europy Zachodniej, państw Zatoki Perskiej i Azji Wschodniej, odegrały kluczową rolę w odnotowanych półrocznych wynikach pasażerskich. Przez pierwsze sześć miesięcy roku Indie pozostawały najpopularniejszym krajem docelowym z 6,1 mln obsłużonych pasażerów, podczas gdy ruch do i z Chin przekroczył jeden mln podróżnych, co stanowi 80-proc. wzrost rok do roku i 90-proc. poprawę w porównaniu z poziomem z 2019 r.
3,7 mln pasażerów skorzystało z oferty lotów do Arabii Saudyjskiej, podczas gdy rejsami do i z Wielkiej Brytanii poleciało łącznie 2,9 mln osób. Ofertę lotów do i z Pakistanu, który jest kolejnym ważnym rynkiem, wybrało 2,3 mln pasażerów. Innymi znaczącymi rynkami są Stany Zjednoczone (1,7 mln pasażerów), Rosja (1,3 mln) i Niemcy (1,3 mln). Trzema najpopularniejszymi kierunki podróży były: Londyn (1,8 mln pasażerów), Rijad (1,6 mln) i Mumbaj. Z lotów do i z stolicy Bollywood skorzystało 1,2 mln osób.
Nowe lotnisko
Port lotniczy w Dubaju oferuje bezpośrednie połączenia lotnicze do 269 miast w 106 krajach, które są obsługiwane przez łącznie 101 międzynarodowych linii lotniczych. Wzrastający ruch lotniczy ma być przygotowaniem portu i miasta do obsługi nawet 260 mln pasażerów rocznie, albowiem szejkowie z Dubaju zdecydowali o rozbudowie portu Al Maktoum, aby lepsze warunki do podróżowania miały zapewnione kolejne pokolenia.
„Nowe” lotnisko będzie miało pięć pasów startowych, pięć budynków terminali, 400 rękawów. Całkowita powierzchnia portu, który ma obsługiwać rocznie aż 260 mln pasażerów, będzie aż pięć razy większa od obecnej infrastruktury dubajskiego lotniska, które położone jest blisko centrum nowoczesnego miasta. Koszt inwestycji to 130 mld złotych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.