W Dubaju rusza właśnie kolejna Wystawa Światowa. Myślą przewodnią polskiego udziału w Expo jest hasło „Poland. Creativity inspired by nature”. Zobaczcie, jak wygląda nasz narodowy pawilon.
Pawilon Polski ma być nowoczesną i interaktywną ekspozycją prezentującą uniwersalną opowieść o sukcesach gospodarczych kraju oraz przybliżającą odwiedzającym kulturę, walory naturalne oraz ciekawe destynacje turystyczne w Polsce.
W ramach ekspozycji multimedialnej zaprezentowanych zostanie blisko 200 podmiotów reprezentujących branże z największym potencjałem eksportowym na rynkach Bliskiego Wschodu. Polscy przedsiębiorcy będą nawiązywać kontakt z potencjalnymi klientami i odbywać w przestrzeni Pawilonu spotkania biznesowe. Szerzej o planach związanych z obecnością polskich firm na Wystawie Światowej w Dubaju pisaliśmy w tekście pt.
"PAIH: Expo to szansa dla polskich firm. Biznes zacznie latać?"Expo 2020 i ambitne plany Polski związane z obecnością na tym wydarzeniu zachęciły PLL LOT do uruchomienia połączeń na trasie pomiędzy Warszawą a Dubajem – o przyszłości i nadziejach związanych z tym połączeniem piszemy w materiale "
PLL LOT leci do Dubaju i liczy na Expo".
Za opracowanie projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiada pracownia WXCA wraz ze szwajcarskim studiem Bellprat Partner. Architektura budynku odnosi się do hasła mobilności. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową strukturę, która zaprasza odwiedzających do jego wnętrza. Na zewnątrz Pawilonu Polski uwagę przykuwa rzeźba kinetyczna wyobrażająca lecące stado ptaków. Nawiązuje do bogactwa naturalnego przyrody, różnorodności krajobrazu oraz faktu, że Polska jest głównym siedliskiem ptaków migrujących.
Za koncepcję doświadczeń gościa Pawilonu Polski gromadzonych podczas ścieżki zwiedzania, wraz z produkcją wszystkich materiałów multimedialnych, odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”.
W sercu Pawilonu umieszczona została instalacja – „Polski Stół”, która ma nawiązywać do gościnności jako narodowej cechy Polaków. Będzie miejscem spotkań uczestników wystawy z różnych zakątków świata: polskich artystów, przedsiębiorców i inżynierów zaproszonych do jego współtworzenia. Powierzchnia Polskiego Stołu została stworzona z ponad 120 modułów. Pomysłodawcą instalacji jest konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart. Projekt wykonawczy opracowała firma RAZ, a Ejsak Group wykonała konstrukcję, elementy drewniane i warstwę interaktywną instalacji. Każdy z komponentów instalacji przedstawia wybraną część Polski – ukształtowanie terenu, krajobraz i przestrzeń miejską. Wszystkie elementy zostały złożone przy pomocy generatywnego algorytmu projektowania, podczas gdy dane źródłowe zostały uzyskane z satelitów programu obserwacji Ziemi Copernicus.