Miniony tydzień (15-22 marca) dostarczył spore spadki ruchu w polskiej przestrzeni powietrznej, jak i na polskich lotniskach w porównaniu do analogicznego okresu w latach ubiegłych – informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Głównym powodem takich statystyk jest oczywiście czasowe wstrzymanie międzynarodowych i krajowych połączeń lotniczych do i z terytorium Rzeczpospolitej Polski z powodu zagrożenia rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2.
Łącznie w okresie od 15 do 22 marca wykonano 4535 operacji, co daje spadek o 9465, czyli o 68 proc. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 14 tys. Na wszystkich polskich lotniskach wykonano 1367 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 8296, co daje spadek aż o 84 proc.
Kraków z największym spadkiem
Na największym polskim lotnisku w Warszawie wykonano 746 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 3807, co daje spadek o 80 proc. Lotnisko w Krakowie, drugie pod względem wielkości w Polsce, przyjęło natomiast 150 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 1232, co daje spadek aż o 88 proc.
Ogromny spadek zanotowano również w Gdańsku. Trzecie pod względem wielkości lotnisko w Polsce wykonało 111 operacji. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich 808, co daje spadek aż o 86 proc.
Ciągłość funkcjonowania PAŻP jest zapewniona
– Obecnie w Polsce ruch lotniczy odbywa się w bardzo ograniczonym zakresie. PLL LOT przy współpracy z polskim rządem prowadzi program repatriacyjny #LOTdoDomu, wracają ostatnie zaplanowane wcześnie czartery, a linie lotnicze z innych państw organizują przeloty dla swoich obywateli. Decyzja o zakazie lotów nie ma też żadnego wpływu na funkcjonowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Loty wykonują wszystkie służby porządkowe i ratownicze – wyjaśnił w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Janusz Janiszewski, p.o. prezesa PAŻP. – W swojej ponad 20-letniej pracy jako kontroler lotów nie przeżyłem takiej sytuacji. Oczywiście kryzysy były po 11 września 2001 roku, czy w 2010 r, gdy wybuchł wulkanu na Islandii, ale to z czym mamy obecnie do czynienia jest czymś zupełnie nowym – dodał.
– Ciągłość funkcjonowania PAŻP jest zapewniona. Kontrolerzy ruchu lotniczego oraz wszystkie służby wsparcia PAŻP pracują przez 24 godziny i pozostają w pełnej gotowości do zapewnienia bezpiecznego powrotu Polaków do kraju. Oczywiście musieliśmy zmienić zasady pracy, w tym pracy operacyjnej, a od poniedziałku 16 marca pracujemy w trybie, który można by nazwać awaryjnym. Większość pracowników PAŻP pracuje zdalnie i dzięki narzędziom przygotowanym w rekordowym czasie przez nasze służby IT praca odbywa się bez problemów – uspokaja sternik PAŻP.
Polska wśród sześciu krajów Europy najbardziej dotkniętych spadkami
Bardzo duże spadki w ruchu zanotowano również na europejskim niebie. Według najnowszych danych Eurocontrol (Network Manager), ruch lotniczy w Europie w dniach 15-22 marca spadł do aż 71 proc. Największe spadki, powyżej 75 proc., zanotowano w sześciu krajach: w Austrii, Izraelu, Słowacji, Polsce, Mołdawii i we Włoszech.
Lotniska, które zanotowały największe spadki (powyżej 75 proc.) na Starym Kontynencie w ostatnim tygodniu to: Rzym-Fiumicino, Mediolan-Malpensa, Rzym-Ciampino, Palermo, Bolonia, Neapol, Kraków-Balice, Wenecja, Katania oraz Mediolan-Linate.
Największe spadki w sektorach FIR, powyżej 75 proc., zanotowano w Izraelu oraz we Włoszech, gdzie szczególnie odczuło się to w Rzymie i Mediolanie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.