Władze Egiptu nie boją się utraty turystów w wyniku działań wojennych w ościennej Strefie Gazy. Kraj Faraonów zamierza zrealizować swój cel, jakim jest gościna w tym roku 15 mln turystów. Aby wesprzeć turystykę w regionie Synaju, egipski rząd zdecydował o udzieleniu dodatkowych dopłat dla czarterowych linii lotniczych.
Turystyka jest bardzo ważnym źródłem finansowania budżetu Egiptu. Oprócz pozyskiwania zagranicznej waluty, zwykle dolarów amerykańskich, sektor gwarantuje bezpośrednio lub pośrednio pracę dla co siódmego obywatela Kraju Faraonów. Rok 2023 jest rokiem boomu dla egipskiej turystyki, która mocno ucierpiała w wyniku pandemii COVID-19. Przychody z turystyki osiągają rekordowe wyniki, a przez siedem miesięcy br. kraj odwiedziło ponad 11 mln turystów.
Nastroje zmieniły się 7 października, kiedy Hamas zaatakował Izrael. Premier Egiptu, Moustafa Madbouly, w swoich wypowiedziach wskazuje, że przedłużający się konflikt w pobliskim Izraelu i Strefie Gazy może negatywnie wpłynąć na lokalną turystkę, głównie w regionie południowego Synaju – miejscu, gdzie ulokowane są słynne kurorty, takie jak Szarm el-Szejk czy Taba.
Mimo że anulowane zostało około 10 proc. wczasowych wyjazdów zorganizowanych zostało po 7 października anulowanych, liczba turystów w październiku, licząc rok do roku, wzrosła o osiem pkt. proc., głównie za sprawą przylatujących do Egiptu obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. To afrykańskie państwo zostało odwiedzone przez 1,3 mln turystów z całego świata.
Aby zachęcić operatorów zorganizowanej turystyki, władze Egiptu podjęły decyzję o udzieleniu liniom czarterowym wsparcia finansowego. Każdy lądujący w Szarm el-Szejk samolot z turystami na pokładzie będzie dotowany kwotą 500 dolarów amerykańskich.
Oprócz nowych subsydiów, Egipt w dalszym ciągu oferuje czarterowym przewoźnikom dotacje w wysokości od 1,3 tys. do 3,5 tys. dolarów. Aby móc otrzymać wsparcie finansowe, czarterowi przewoźnicy muszą zaraportować, że w każdym locie wskaźnik wypełnienia miejsc jest równy lub wyższy od wskazanego w regulaminie dotacji. Polityka ta została wprowadzona w okresie pandemicznym, została przedłużona w 2022 r. i ponownie w tym roku.
O dopłaty do lotów mogą ubiegać się linie lotnicze, które wykonują loty czarterowe na półwysep Synaj z Polski. Do Szarm el-Szejk można obecnie polecieć z Gdańska, Katowic, Poznania,
Radomia czy Warszawy.