Dwie konkurujące ze sobą izraelskie linie lotnicze mają połączyć siły zgodnie z protokołem ustaleń. Flagowy przewoźnik z Izraela, El Al, ma przejąć drugie co do wielkości linie lotnicze – Arkia.
El Al potwierdził, że zawarł protokół ustaleń (ang. Memorandum of Understanding) w sprawie zakupu linii lotniczych Arkia Israel Airlines. Ten ruch spowodowałby, że Arkia stałaby się spółką zależną w całości należącą do flagowego przewoźnika Izraela, a akcjonariusze Arkii uzyskaliby od 10 do 14 proc. udziałów w El Alu, poprzez akcje i opcje kupna.
Zyskowna współpraca
W październiku 2021 roku pojawiły się informacje że El Al jest w trakcie procesu przejmowania Arkii. W ramach przejęcia El Al odniósłby korzyści w postaci z zakupu pary trzyletnich airbusów A321LR, którego linie Arkia były pierwszym odbiorcą. El Al wszedłby również w posiadanie trzech embraerów E-195.
Warto zauważyć, że Arkia ma zamówienie na dwa airbusy A330-900neo z opcją na dwa kolejne samoloty. Tak więc flota El Alu, która jest oparta o samoloty amerykańskiego producenta, wzbogaciłaby się o maszyny Airbusa i Embraera. W ramach transakcji do zdobycia są również lukratywne sloty na lotniskach w Amsterdamie, Barcelonie, Batumi, Budapeszcie, Dubaju, Larnace, Pradze czy Rzymie. Są to destynacje, które były kluczowymi kierunkami w siatce połączeń Arkii. Pozwoliłoby to El Alowi na zwiększenie częstotliwości lotów w Europie i na Bliskim Wschodzie poprzez swoją nową spółkę zależną.
Następny krok
Teraz zakup jest już formalizowany. W oficjalnym komunikacie wydanym 3 lutego El Al oświadczyły, że "Spółka ma zaszczyt ogłosić, że w następstwie niezwłocznego raportu z dnia 18 października 2021 roku, w dniu 2 lutego 2022 roku, zarząd El Al zatwierdził protokół ustaleń pomiędzy El Al Airways oraz Arkia Israel Airlines a jej akcjonariuszem kontrolującym (Arkia Airways Holdings and Aviation Services Ltd.), przed podpisaniem umowy na nabycie wszystkich akcji spółki Arkia w zamian za przydział papierów wartościowych Spółki El Al akcjonariuszom Arkii".
Arkia to izraelskie linie lotnicze obsługujące loty krajowe i międzynarodowe. Głównymi udziałowcami spółki Arkia są Arkia oraz Tut Holdings – Aviation and Tourism Workers Corporation. – Przed nami wciąż długa droga do sfinalizowania transakcji nabycia Arkii, co jest częścią strategii El Al polegającej na ekspansji na dodatkowe obszary działalności – powiedział prezes El Al, Amikam Ben Zvi.
Linie lotnicze Arkia we własnym oświadczeniu przekazały, że umowa przewiduje, że przewoźnik będzie nadal działać jako niezależna marka, lecz będąca częścią grupy lotniczej El Al. Umowa zakupu będzie wymagać zgody rządu, izraelskiego regulatora konkurencji i związków zawodowych obu firm. Obie linie mają nadzieję na osiągnięcie wiążącego porozumienia w ciągu 30 dni od dnia zakończenia procedury due diligence (poddanie przedsiębiorstwa dogłębnej analizie w celu jego wyceny przez inwestora). Następnie zarządy obu spółek będą miały do 150 dni na sfinalizowanie transakcji.
Do teraz konkurenci
Początki Arkii sięgają 1949 roku, kiedy powstały linie lotnicze Israel Inland Airlines. Z główną bazą na lotnisku Ben Gurion w Tel Awiwie i dodatkowym węzłem komunikacyjnym w porcie lotniczym Ramon, położonym blisko Ejlatu, jest to przewoźnik będący symbolem izraelskiej awiacji. Niemniej jednak działalność przewoźnika została zasadniczo przyćmiona przez dominację El Al, który stał się przewoźnikiem globalnym.
Trudności związane z pandemią i bardzo rygorystyczne zasady przekroczenia granicy Państwa Izrael spowodowały kilkukrotne zawieszenia działalności. W rezultacie doszło do znaczących protestów wśród pracowników Arkii. El Al i Arkia, wraz z Israir, potwierdzili niedawno otrzymanie zastrzyku finansowego od państwa w wysokości 85 milionów dolarów, gdyż rynek izraelski nadal zmaga się z skutkami światowego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Gdy Arkia znajduje się pod rządami El Al, przemysł lotniczy tego kraju przejdzie poważną zmianę. W zamian za pomoc rządową El Al – który niedawno zmienił właściciela i kierownictwo – został zmuszony do zmniejszenia liczby pracowników o jedną trzecią, redukcji oferowanych tras i liczebności floty, z 45 do 29 samolotów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.