Atak Hamasu na terytorium Izraela zmusił linie lotnicze El Al do złamania obowiązującej przez ponad 40 lat zasady niewykonywania operacji lotniczych w szabat (sobotę). Izraelski narodowy przewoźnik lotniczy wykonał rejsy do Tel Awiwu z Bangkoku i Nowego Jorku, aby repatriować przebywających zagranicą izraelskich rezerwistów, którzy otrzymali pobór do wojska i obrony kraju.
Narodowe linie lotnicze Izraela zostały założone w 1948 roku, aby przewieźć drogą powietrzną, w ramach operacji „Magiczny Dywan”, jemeńskich i irackich Żydów do nowo utworzonego państwa żydowskiego. Od tego czasu El Al wykonał mnóstwo lotów repatriacyjnych na potrzeby takich kampanii, jak „Operacja Exodus” (1990), w ramach której przewieziono drogą powietrzną setki tysięcy Żydów z Rosji Sowieckiej i Europy Wschodniej, oraz „Operacja Salomon” (maj 1991), w ramach której w dramatyczny sposób uratowano tysiące etiopskich Żydów. Linie lotnicze brały także udział w tajnych operacjach wojskowych, w tym w tej, w której izraelskie siły specjalne przemyciły Adolfa Eichmanna z Argentyny do Jerozolimy.
Szabat – 25 godzinny okres, który trwa od zachodu słońca w piątek, do prawie godziny po zachodzie słońca w sobotni wieczór – jest tzw. dniem odpoczynku, w którym praktykujący Żydzi mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek czynności. Zakaz wykonywania przez El Al lotów w sobotę został nałożony na linie lotnicze w 1982 roku przez ówczesnego ortodoksyjnego premiera Izraela, Menachema Begina, a przez 41 lat linie nie wykonały w szabat ani jednego lotu.
Nagły i niespodziewany atak Hamasu na terytorium Izraela sprawił, że prawie wszystkie zagraniczne linie lotnicze latające do Tel Awiwu, ze względów bezpieczeństwa, anulowały swoje operacje. Swoich rejsów do portu lotniczego im. Ben Guriona nie zawiesili operatorzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, tacy jak flydubai, Emirates czy Etihad. Połączenia lotnicze z Krakowa i Warszawy do Tel Awiwu zawiesił również LOT.
Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, podjął decyzję o powszechnej mobilizacji wojskowej. W Izraelu, jako jednym z nielicznych państw, wciąż obowiązuje obowiązkowa służba wojskowa. Szkoleniu wojskowemu podlegają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Odbieranie przez przebywających zagranicą Izraelczyków wiadomości o poborze do wojska, wymusił na narodowych liniach lotniczych El Al złamanie obowiązującej 41 lat zasady nielatania w soboty. Zarząd izraelskiego przewoźnika uzyskał rządowe pozwolenie na wykonanie w sobotę rejsów do Tel Awiwu z Bangkoku, Madrytu i Nowego Jorku. Szerokokadłubowymi boeingami przewiezieni zostali rezerwiści, którzy nie musieli płacić za przelot. Koszty lotów wzięli na siebie izraelscy filantropi.
Oprócz El Al-u, operacje lotnicze do i z Tel Awiwu w sobotę wykonały także dwie inne izraelskie linie lotnicze. Arkia zrealizowała loty do i z Amsterdamu, Stambułu. Airbus A320 w barwach Israir poleciał do cypryjskiej Larnaki. W sobotnie południe odbyły się także loty krajowe pomiędzy Tel Awiwem a Ejlatem.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.