Dubajski flagowy przewoźnik – Emirates – został po raz kolejny uznany za najbezpieczniejszego przewoźnika na świecie przez hamburską organizację – Jet Airliner Data Evolution Centre (JACDEC). W Europie wygrały holenderskie, narodowe linie lotnicze KLM.
Największy operator czterosilnikowego dwupokładowego airbusa A380-800, który jest największym pasażerskim samolotem w historii lotnictwa, obronił otrzymany w zeszłym roku tytuł najbezpieczniejszej linii lotniczej na świecie. Ankieta została przeprowadzona przez JACDEC dla lotniczego magazynu Aero International. Jest to to jednostka, która dokonuje analizy danych dotyczących bezpieczeństwa komunikacji lotniczej.
Emirates wygrały światowy ranking
Emirates Airline osiągnęły wynik 95,05 proc. Drugie miejsce w opublikowanym rankingu zajęły holenderskie, królewskie narodowe linie lotnicze KLM, które mogą pochwalić się, również wynikiem powyżej 90 proc. Przewoźnik operujący z portu lotniczego Amsterdam-Schiphol osiągnął 93,31 proc. Trzecie miejsce zajęły amerykańskie linie lotnicze JetBlue – 91,61 proc. Czwarty najwyższy wynik od ankietera otrzymał brytyjski niskokosztowiec – easyJet, którego bezpieczeństwo operacji lotniczych ocenione zostało na 91,28 proc. W badaniu zostały przeanalizowane dane 25 linii lotniczych z całego świata.
Ranking regionalny
Po raz pierwszy w historii przeprowadzonego badania porównano także bezpieczeństwo regionalnych linii lotniczych w stosunku do międzynarodowego rankingu. W regionie państw położonych w Zatoce Perskiej nagrodę również otrzymał flagowy przewoźnik z Dubaju – Emirates Airline, który pokonał krajowego rywala, narodowe linie lotnicze Etihad, które należą do rządu Abu Zabi. Etihad, mające mniejszą liczebność floty, nie mogły zakwalifikować się do badania ogólnoświatowego.
W Europie zwyciężyły holenderskie linie lotnicze – KLM, które otrzymały 93,31 proc. głosów. Drugie miejsce zajął fiński flagowiec, Finnair, którego bezpieczeństwo oceniane jest na 93,16 proc. Trzecim miejscem badania (93,12 proc.) przeprowadzonego przez JACDEC legitymować się będzie hiszpański przewoźnik – Air Europa. Czwarte miejsce (92,82 proc.) otrzymała spółka córka należąca do grupy Air France-KLM – Transavia, którą cechuje oferowanie tanich taryf przelotów. easyJet zajął piąte miejsce (91,28 proc), a przechodzący przez restrukturyzację Norwegian szóste z wynikiem 90,95 proc.
– Wprowadzenie regionalnych kategorii było przede wszystkim spowodowane zmianami stosunku wielkości, która ferowała linie lotnicze mające duży udział operacji krajowych, jak Chiny czy Stany Zjednoczone – powiedział założyciel JACDEC, Jan-Arwed Richter. Z powodu bessy w branży lotniczej, która została spowodowana przez wybuch pandemii koronawirusa oraz słabego wciąż wzrostu wykonywanych operacji lotniczych i powolnego wzrostu obsługiwanych pasażerów, wyniki nie są do końca miarodajne.
Kilka europejskich dużych linii lotniczych np. Austrian Airlines, Condor czy Eurowings nie zostały zakwalifikowane do wzięcia udziału w badaniu, gdyż ich wyniki w pasażerokilometrach za rok 2021 były za niskie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.