Linie lotnicze Emirates ogłaszają nową inicjatywę recyklingu w obiegu zamkniętym, w ramach której miliony przedmiotów pokładowych, takich jak plastikowe tace, miski, pojemniki na przekąski i naczynia do zapiekania, będą poddawane recyklingowi w lokalnym zakładzie i ponownie wykorzystywane do produkcji nowych, gotowych do użycia artykułów wyposażenia gastronomicznego przewoźnika z Dubaju.
Z okazji obchodzonego 5 czerwca Światowego Dnia Ochrony Środowiska pod hasłem
#BeatPlasticPollution linie Emirates wprowadzą na pokłady nowe naczynia z recyklingu od czerwca 2023 roku.
Zgodnie ze zobowiązaniem przewoźnika do odpowiedzialnej konsumpcji, nowa inicjatywa stanowi przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, w ramach której przedmioty są ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi. Miliony starych i uszkodzonych przedmiotów z posiłków w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium zostaną zebrane po zakończeniu lotów, umyte i sprawdzone pod kątem uszkodzeń, a następnie przetransportowane do zakładu w Dubaju w celu ich zmielenia, ponownego przetworzenia i wyprodukowania nowych naczyń, misek i tac – zanim zostaną wysłane do Emirates Flight Catering, gdzie zostaną ponownie wykorzystane do tysięcy posiłków w przestworzach.
We współpracy z deSter, dostawcą rozwiązań serwisowych dla branży lotniczej i ekspertem w dziedzinie produkcji w obiegu zamkniętym, przewoźnik z Dubaju będzie ponownie wykorzystywać tworzywa sztuczne, których okres użytkowania dobiegł końca i które w przeciwnym razie musiałyby zostać zniszczone. Nowe tace, półmiski, pojemniki na przekąski i naczynia do zapiekania, zawierające co najmniej 25 proc. materiałów z recyklingu, zostaną ponownie wprowadzone do użytku w samolotach na całym świecie, a odsetek ten będzie z czasem wzrastał. Zespół deSter jest członkiem sieci CE100, która obejmuje firmy zajmujące się gospodarką o obiegu zamkniętym.
Linie Emirates zobowiązały się do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych i oprócz nowego projektu recyklingu w obiegu zamkniętym, wdrożyły już kilka inicjatyw. Każdego roku wycofują ze składowisk ponad 150 milionów plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, zastępując plastikowe słomki, torby i mieszadełka odpowiedzialnie pozyskiwanymi ich papierowymi i drewnianymi odpowiednikami.
Pasażerowie klasy ekonomicznej i ekonomicznej premium mogą cieszyć się miękkimi kocami na pokładzie, z których każdy jest produkowany z 28 plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Dzięki tej inicjatywie w ciągu roku udało się uniknąć składowania na wysypiskach 88 milionów plastikowych butelek. Obecna gama toreb z zabawkami, dziecięcych zestawów podróżnych i pluszowych zabawek jest wykonana z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, a ponad 8 milionów plastikowych butelek zostało ponownie wykorzystanych w ciągu 12 miesięcy od produkcji zestawów udogodnień.
Pokrowce higieniczne do pojemników na posiłki Emirates i plastikowe kubki są wykonane w 80 proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu (rPET). Zestawy udogodnień dla pasażerów klas ekonomicznej i ekonomicznej premium są wykonane z alternatywnych materiałów, takich jak papier kraft, ryżowy i plastik z recyklingu, co zmniejsza zużycie pierwotnego plastiku. Wreszcie załoga pokładowa przewoźnika segreguje szklane i plastikowe butelki przeznaczone do recyklingu w Dubaju, dzięki czemu w 2022 r. ze składowisk odpadów usunięto około 500 tys. kilogramów plastiku i szkła.